Шокантни предвидувања за 2024 година: Крај на капитализмот, претседателот Кенеди, Ријад ја купува Лигата на шампионите

rthgf346gfdf 640x440

Наслов: Шокантни предвидувања за 2024 година: Крај на капитализмот, претседателот Кенеди, Ријад ја купува Лигата на шампионите

 

Традиционалната листа на шокантни настани на Сакс за 2024 година вклучува здравствена криза предизвикана од лекови за дебелина и „длабока лажна“ криза од невидени размери

Данската инвестициска банка „Саксо“ традиционално објави годишна листа на „безобразни“ предвидувања кои доколку се остварат може да предизвикаат шок на светските пазари.

Хумористичната прогноза беше проткаена со идејата да се одговори како ќе се движи светот во „опасно непредвидлива иднина“, која вклучува нови технолошки достигнувања, но и неочекувани економски и политички промени.

dzovi kompani baner horizontalen 1

Крајот на капитализмот во САД

Со цел да се избегнат социјални немири пред претседателските избори закажани за ноември 2024 година и да се одржи својата економија во живот, САД може да бидат принудени да ги зголемат фискалните трошоци.

Побарувачката за американски благајнички ќе остане ниска поради инфлаторните притисоци и странците кои го враќаат капиталот. За нормализирање на трошоците за задолжување, Вашингтон ќе ги ослободи приходите од државни обврзници од даноци.

Кој ќе победи на изборите во САД

Независниот кандидат Роберт Кенеди Џуниор ќе победи на американските претседателски избори, со кои започнува нова политичка ера во земјата. Драматичното отстапување од плутократијата доаѓа во услови на барања од гласачите да се намалат нееднаквоста и неправдата и да се стави крај на вечните војни во Америка.

Здравствена криза поради лекови за дебелина

Луѓето ќе престанат да бидат физички активни поради лесно достапните лекови против дебелина, а во исто време ќе консумираат повеќе нездрава храна. Се зголемува побарувачката за брза и нездрава храна, а цените на акциите на „Мекдоналдс“ и на „кока-кола“ растат за по 60 отсто.

Колапс на луксузни стоки поради европскиот данок за богатите

ЕУ треба да воведе данок на богатство од два проценти во обид да најде повеќе средства за различни политички цели. Овој потег ќе го поткопа пазарот на луксузни стоки, а акциите на компании како Порше ќе изгубат 40 отсто од својата вредност.

oglasi jovi kompani

Вештачката интелигенција предизвикува национална безбедносна криза

Саксо предвидува дека програмите за создавање визуелна содржина со вештачка интелигенција ќе станат закана за националната безбедност откако ќе станат јавни „дип фејк“ на висок функционер на неименувана развиена земја.

Ова ќе ги принуди властите ширум светот да воведат нови закони, според кои само на мала група субјекти ќе им биде дозволено да објавуваат вести.

Земјите со дефицит формираат „Римски клуб“ за трговија

Во услови на тешка глобална рецесија и постојана рецесија која ги ограничува начините за намалување на каматните стапки, земјите со најголем буџетски дефицит во светот создаваат „Римски клуб“ за учество во глобалниот трговски систем.

САД, Велика Британија, Индија, Бразил, Канада и Франција колективно ќе преговараат за трговските услови со Кина, Германија, Норвешка, Јапонија, Холандија и Сингапур. Златото, среброто и криптовалутите се покажуваат како добра резерва во непредвидливо опкружување за земјите со дефицит.

Економското заживување на Јапонија

Јапонија ќе доживее изненадувачки економски пораст, што ќе доведе до значителна промена во политиката на Банката на Јапонија. БДП на земјата ќе се зголеми за седум проценти, додека реалните плати ќе се зголемат за повеќе од четири проценти. Затоа јапонскиот јен ќе зајакне и локалните инвеститори ќе инвестираат во имот „дома“.

baner portland horizontalen

Саудијците ја купуваат Лигата на шампионите

Саудиска Арабија ќе купи франшиза во Лигата на шампионите благодарение на зголемените цени на суровата нафта, кои достигнуваат околу 150 долари за барел, што е речиси двојно повеќе од сегашното ниво.

Саксо аналитичарите велат дека кралството богато со нафта ќе го претвори еден од најпрестижните фудбалски турнири во глобално натпреварување поддржано од ФИФА, со многу натпревари кои ќе се играат во Ријад.

(rt.rs)