Што да направите ако се чувствувате oсамeни во врска

gettyimages 1140560031 135a8f294125489e887e9b1f915caff6

Не мора да бидете социјално изолирани за да се чувствувате осамено. Можеби сте во долготрајна врска, па дури и во семејство со многу браќа и сестри. Можеби живеете во заедничка куќа со пријателите и сепак се чувствувате сами.

Осаменоста е негативна состојба во која чувствувате непријатност или социјална болка. Може да се чувствувате сами, празно или можеби дури и несакано . Не е невообичаено да се чувствувате осамено во толпа или со некој близок. Ова чувство на социјална изолација често се случува дури и ако сте меѓу други луѓе.

baner portland horizontalen

Оваа статија ќе се фокусира на чувствата на осаменост и покрај тоа што сте во романтична врска . Во овие случаи, чувството на осаменост може да изгледа дека нема смисла, особено ако се чувствувате сами додека седите на масата за вечера до вашиот значаен другар. Тоа е затоа што осаменоста е чувство и перцепција. Значи, да погледнеме зошто некои луѓе може да се чувствуваат осамено додека се во врска и совети за справување со тоа чувство.

Осаменоста е во пораст

Според последните истражувања, осаменоста е проблем на јавното здравје. 1 Покрај тоа, глобалната пандемија ја продлабочи епидемијата на осаменост во Америка и може да предизвика прерана смртност.

Новиот извештај на Харвард сугерира дека 36% од Американците чувствуваат длабока осаменост, вклучувајќи 61% од младите возрасни и 51% од мајките со мали деца. 2 Покрај тоа, од избувнувањето на пандемијата со многубројните ограничувања и заклучувања, осаменоста значително се зголеми.

Меѓу паровите, често е предизвик кога една личност се чувствува осамено во врската. Понекогаш, двајцата партнери се чувствуваат изолирани. За среќа, постојат решенија за овој проблем.

Причини поради кои може да се чувствувате осамено додека сте во врска

Ако се чувствувате осамено, можеби некој од вас се повлекол. Или и двајцата сте се оддалечиле и не сте блиски како порано. Ситуациските притисоци како што се трошење повеќе време за грижа за децата или трошење доцни вечерни часови на работни проекти може да предизвикаат несогласување меѓу паровите.

Можеби сте премногу уморни за повторно да се поврзете за интимност . Можеби се чувствувате премногу под притисок (или уморни) за да ги задоволите туѓите потреби. Важно е да откриете што ги предизвикува вашите чувства и да бидете искрени со себе.

Ако се чувствувате осамено додека сте во врска, можеби нема да ги споделувате вашите стравови, грижи и ранливости со вашиот партнер. Или можеби премногу се потпирате на вашиот значаен другар за да ви помогне да најдете смисла во животот во тешки времиња.

Друга причина зошто може да се чувствувате осамено иако сте во врска е тоа што се обидувате да ја пополните празнината што нема никаква врска со врската. Оваа празнина може да биде нешто што не може разумно да се очекува од партнерот да ви го пополни.

Знаци на осаменост во врската

Еве неколку работи што може да укажуваат на чувство на осаменост во врската:

  • Ако се чувствувате осамено дури и кога сте во физичка близина со вашиот партнер, знаете дека нешто не е во ред.
  • Ако забележите дека ви недостасува комуникација и сте тажни и разочарани, тоа е знак.
  • Ако веќе не сте желни да споделувате приказни за вашиот секојдневен живот (кој вклучува работа, семејство и пријатели) со вашиот партнер, тоа може да биде црвено знаме .
  • Ако престанете да имате секс , тоа е уште еден знак дека сè не е во ред.
  • Ако сакате да избегнете време со вашиот партнер и да му кажете на вашиот најдобар пријател дека работите не функционираат, можеби е паметно да застанете и да размислите што се случува.

Влијанието на осаменоста

Иако можеби изгледа како да не е голема работа, според Клиниката во Кливленд, осаменоста е фактор на ризик за хронични здравствени состојби. 3 Кога се чувствувате осамено, кортизолот се зголемува. Ова не е добро затоа што имањето повеќе од хормонот на стрес може да ги попречи вашите ментални перформанси, да влијае на вашиот имунолошки систем и да го зголеми ризикот од воспаление и срцеви заболувања.

Цената што ја плаќате за осаменоста може да вклучува низа сериозни физички и емоционални проблеми, вклучувајќи депресија, анксиозност, злоупотреба на алкохол или дрога и семејна злоупотреба. Осаменоста е вмешана и во прераната смрт.

Ограничете ги социјалните медиуми

Многумина од нас трошат премногу време на Snapchat, Twitter и Instagram и не ни го сфаќаат тоа. Иако социјалните мрежи се остварлив начин да нè поврзат кога не можеме да бидеме заедно, стана јасно дека живеењето повеќе на нашите телефони отколку во реалниот живот има негативни последици.

Во студијата наречена „Употреба на социјалните медиуми и перцепирана социјална изолација кај младите возрасни во САД“, објавена во The American Journal of Preventive Medicine, тешките корисници на социјалните мрежи се чувствуваа социјално поизолирани. 4 Ова не ветува добро бидејќи тие формираат врски и созреваат.

Со распространетоста на социјалните медиуми, младите луѓе и другите постојано гледаат слики од среќни парови кои се забавуваат низ целиот свет. Природно е да се споредувате себеси и вашиот партнер со овие луѓе, особено додека поминувате низ тешки времиња.

Може да станете љубоморни или да се чувствувате како да недостасувате вие ​​или вашата врска. Но, вие гледате површни слики и само санирана и филтрирана верзија на реалниот живот.

Железара Џајми Комерц

Еден изненадувачки начин да ја подобрите вашата врска е да одите во кревет во исто време и да не се движите низ телефоните . Кога едниот партнер се чини дека е расеан од телефонот, другиот се чувствува помалку ценет и помалку згрижен.

Како да ја ублажите осаменоста во врската

Ако сте се чувствувале осамено во вашата врска, еве начини како да ги надминете тие чувства.

Разговарајте за вашите чувства со вашиот значаен друг

Потсетете ја другата личност дека не ја обвинувате или критикувате на кој било начин, туку сакате да ги споделите вашите чувства. Потоа споделете дека сте навистина осамени. Можеби и двајцата треба да направите промени.

Или ова може да се припише на некои чувства што ги имате, а кои претходат на врската и на кои треба да се обратите себеси.

Одморете се од социјалните мрежи

Наместо да му праќате пораки на партнерот, телефонирајте. Или уште подобро, запознајте се со нив на брз пијалок во вашето омилено кафуле. Целта е да се фокусирате на поврзување со вашиот партнер.

Направете нешто убаво за нив

Ако вашиот партнер сака историја, купете му книга за Граѓанската војна. Или понудете им ги да ги возите децата на сладолед после училиште за вашиот партнер, кој работи од дома, да може да одмори и да игра видео игра малку време.

Волонтирај

Размислете за другите и возвратете. Ако сакате животни, можеби и двајцата можете да волонтирате во засолниште за животни. Или посегнете за да видите дали можете да работите заедно на изградба на куќа за Хабитат за човештвото.

Прегрнете го вашиот партнер

Бидете физички приврзани . Кога го прегрнувате партнерот, се ослободува окситоцин (често наречен „хормон на гушкање“). Кога ќе се допрете еден со друг, ќе почувствувате чувство на блискост. Исто така, ќе стекнете подлабоки чувства на поврзаност, поврзаност и доверба.

Негувајте други односи

Јавете се на другарчето или поминете време со вашата сестра. Не заборавајте да ги негувате другите важни врски. Ќе ве потсетат дека ги сакате другите и дека и самите сте сакани.

Обидете се со терапија на парови

Со разговор со терапевтот на двојката , можете да научите докажани вештини за да ве зближи. Потпрете се на овој професионалец за да ве води лично или заедно за начини да не се чувствувате изолирано во врската.

Збор од Многувел

Осаменоста и да се биде сам може да биде добра работа. Тоа може да ви помогне да се наполните и да ви даде време да одите навнатре преку медитација, читање или пишување дневник. Но, ако се чувствувате осамено, исклучено и изолирано дури и со партнерот, побарајте начини да си помогнете себеси и на вашата врска. Направете нешто конструктивно. Целта е да имате здрав однос и со себе и со партнерот.

 

Photo from> gettyimages