НОВО

Што зборуваат за нас фотографиите кои ги објавуваме на социјалните мрежи?

20200326 preku selfi fotografija se proveruvaat poljacite dali se vo samoizolacija m

Што велат нашите фотографии на веб за нас? Кои скриени комплекси или тајни желби, кои понекогаш и самите не ги разбираме, му кажуваат на светот? Ги анализираме најчестите типови на фотографии на социјалните мрежи.

1. Различни селфи

Премногу селфи на вашата сметка откриваат прекумерна потреба за препознавање и одобрување од другите, егоцентричност, суета и склоност кон нарцизам.

2. Секси селфи

Не станува збор за сметки на професионални модели, кукли, забавувачи и спортисти и луѓе во фитнес индустријата.

Напучени усни, големо деколте, атрактивно нагласен преглед на телото… Ваша порака до светот: „Подготвен сум за експеримент“. Размислете дали треба да се покажете толку отворено пред светот, користејќи го вашето тело како мамка?

Ако барате некого и мислите дека тие што бараат сериозна врска ќе земат таква мамка?

3. Фотографии од парови

Тоа е демонстрација на вашата врска и фактот дека ја сметате за силна и долгорочна. Тоа е ваш начин да му кажете на светот: „Не сум сам, сакан сум, потребен сум и ценет сум“.

Ако имате многу такви слики на вашиот профил, тоа е причина да се запрашате зошто е тоа потребно? Што сакам да им кажам на луѓето со овие снимки? Можеби имате скриена потреба да му докажете нешто на бившиот или да победите на натпревар со помалку среќни пријатели.

4. Групни фотографии

Ако повеќето од фотографиите на вашата сметка се фотографии од забава или групни снимки кои покажуваат колку се забавувате со вашите пријатели, ова може да укажува на внатрешна празнина и осаменост.

Исто така, може да покаже дека припадноста во група го ласка вашето его. Му велите на светот: „Бев избран да бидам дел од оваа група и тоа е ласкаво“.

5. Деца

Постојат две можности. Ако споделите фотографија од вашето детство и ја ставите како слика на профилот, тоа значи дека сте уморни од животот на возрасните – со сите тие обврски, банкарски заеми и хипотеки. Вие криете потсвесна желба да се вратите во детството и другите да се грижат за вас. „Гушни ме и чувај ме“, извикува ваквата фотографија.

Во друга варијанта споделуваме слики од нашите деца или фотографии од нас заедно со деца. На овој начин велиме: „Јас сум мајка и ова е големо достигнување во мојот живот“.

6. Животни и фотографии заедно со животни

Ако се работи за фотографија, фотографиите од диви животни во нивното природно живеалиште се доказ за професионализам. Меѓутоа, ако мажот стави див волк или грациозен гепард како своја слика на профилот, тој сака да изгледа силен и моќен, а всушност не е.

По правило, жените објавуваат живописни фотографии како што се шармантни мачки (зајаци, кученца) или млади дами со мачки. Ваквите слики укажуваат на сентименталноста и незрелоста на сопственикот на сметката.

7. Природа

Повторно – ова не се сметки на професионални фотографи. Ако има многу фотографии од пејзаж на вашата сметка, ова може да укаже дека сте задоволни од животот. Животот е успех, а сега можете да се восхитувате на природата.

Сепак, тоа може да укаже и на замор од френетичниот дневен ритам и на потребата за приватност и размислување за природната убавина.

8. Гламурозен изглед

Изобилството од вакви фотографии на сметката ја открива потребата од нарцисоидна поддршка и емотивни изливи на љубов во форма на ласкави коментари и „лајкови“.

И ова е причина да размислите за алтернативни начини за подигање на вашата самодоверба, независно од „лајкови“ и виртуелниот свет.

9. Фотографии од патувањето

Некои луѓе користат фотографии од патувања за да ја покажат својата желба да го нагласат својот социјален статус (или стремеж за тоа). Погледнете како и каде можам да си дозволам да се опуштам“, велат ваквите фотографии.

За други, тоа може да биде опиплив доказ за реалноста на патувањето, чувствата и емоциите што ги доживеале. Признавајќи го фактот дека сте стигнале до место што го посетиле милион други луѓе, но сте биле таму за прв пат, тоа е ваше лично достигнување.

10. Фотографии со јахта, скап автомобил и луксузни предмети во позадина

Ова е начин да се пофалите пред светот со вашиот успех (често имагинарен или посакуван), да нагласите одреден социјален статус и да изјавите: „Мојот живот е одличен!“

11. Фотографии од храна

Не станува збор за професионални блогери за храна. Фотографија од избрана храна од скап ресторан е обид за зајакнување на самодовербата и социјалната самопромоција.

А ако оваа фотографија е на сметка на жена на породилно отсуство или домаќинка, тогаш тоа е желба да докаже (пред се на себе) дека нејзиниот живот е добар како и сите други и дека работите во кујната се исто интересно како во преговорите, во канцелариите, на конференциите, фестивалите итн.

12. Екстремни фотографии

Скокање со падобран и освојување на планински врвови или бранови – сето тоа му покажува на светот квалитети како што се: храброст, сила, сигурност, издржливост.

Сепак, екстремните селфиња (на врвот на облакодер или со предатор) ја кријат потребата за препознавање, потребата да бидеш забележан, да се чувствуваш жив.

13. Вашите смешни фотографии

Очигледно, сопственикот на акаунтот е самоуверен и самоироничен бидејќи објавува свои „извртени“ фотографии, а особено ако сте жена, треба да имате храброст за тоа.

Или само се смеете за да ги скриете вашите проблеми?

14. Фотографија во канцеларија

Ако сметката содржи многу фотографии во канцеларија, во формална средина, тогаш професионалниот живот и реализацијата на личноста во општеството му се јасно важни и тој е полн со амбициозни планови.

Важно е сопственикот на таква сметка да им покаже на многу луѓе дека е висококвалитетен професионалец кој има позиција со висок статус.

15. Предмети, делови од целината

Ваквите фотографии откриваат личност која сака да изгледа нестандардно.

Зборуваат и за креативна природа и чувство за естетика.