НОВО

Ѕвездата на „Терминатор“ Линда Хамилтон се приклучува на екипата на „Stranger Things“ за последната сезона


Линда Хамилтон оди во Хокинс, Индијана, каде ќе ѝ се придружи на актерската екипа на „Stranger Things“ за петтата и последна сезона на популарната серија на Нетфликс, според Тудум .

Ко-ѕвездата на Хамилтон во „Терминатор“, Арнолд Шварценегер, кој е и главен акционен директор на Нетфликс и ѕвезда на документарниот филм „Арнолд“ кој дебитираше на пароброд овој месец, се појави на настан во Тудум во саботата во Бразил за да и помогне да ја објави веста.

„Добро е што те гледам, Арнолд. Ајде да вечераме наскоро“, рече Хамилтон во видео пораката што се емитуваше за време на настанот, додавајќи „и сите останати, ќе се видиме во Хокинс…“

Самата обожавателка на шоуто, Хамилтон, исто така, се пошегува во нејзината видео-најава дека не знае „како да биде фан девојка и актерка во исто време“.

„Ќе работам на тоа“, додаде таа.

Најавата ја означува првата голема вест за кастингот за 5-та сезона од натприродната трилер серија од 1980-тите, но деталите околу ликот на Хамилтон остануваат мистерија.

Веста доаѓа и бидејќи продукцијата на 5-та сезона на „Stranger Things“ останува во застој поради тековниот штрајк на писателите што започна на 2 мај кога Здружението на писатели на Америка и Алијансата на филмски и телевизиски продуценти, здружението што ги претставува студијата, не можеа да се договорат за нов договор.

Набргу по почетокот на штрајкот во мај, креаторите Мет и Рос Дафер објавија изјава на Твитер дека „пишувањето не престанува кога започнува снимањето“, па затоа продукцијата „не е возможна“ додека не се постигне договор.

Фин Волфхард, кој го игра Мајк Вилер и глуми во „Stranger Things“ од дебито на серијата во 2016 година, неодамна изјави за EW дека „притискаат на пауза додека не се открие штрајкот“.

Иако чекањето за последната сезона може да биде подолго отколку што некој очекуваше, гледачите можат барем да почнат да шпекулираат како Хамилтон ќе се вклопи додека Хокинс се помирува со настаните што се случија во финалето на 4-та сезона.