Јапонски принципи на исхрана за да се избегне стресот и да се помогне при губење на тежината


Иронијата на доброто јадење е што често колку повеќе труд вложуваме, толку полошо се чувствуваме. Стратегиите како броење калории, следење макроа и наизменичното постење бараат значителен степен на посветеност, брзо можат да станат огромни и може да почнат да се чувствуваат опсесивно.

Растејќи во САД, имав прилично прекумерна тежина . Во мојот очај, се свртев кон строги стратегии како броење калории за да стигнам до тежина што се чувствував прифатливо. Дури и штом го постигнав ова, моите мисли беа оптоварени со грижи како: „Дали јадам премногу“, „Ова е премногу масно“ и „Не можам да одам на забавата затоа што ќе послужат торта“.

Бев технички здрав според бројот на вагата, но ја мразев идејата да морам така да се движам со моето здравје до крајот на мојот живот.

Дури откако се преселив во Јапонија и дознав за поинаква перспектива кон здравата исхрана, сфатив дека не треба да се чувствуваш опсесивно. Можеме да бидеме здрави и да уживаме во грицките, десертите и нашата омилена храна без да се грижиме премногу. Научив дека храната не е само гориво, туку и како ја изразуваме љубовта, ја разбираме нашата култура и ги изразуваме нашите вредности.

Значи, кој е јапонскиот начин на исхрана? Она што го научив од животот во Јапонија е дека здравото јадење не е толку многу за да направиме промена од 180 степени во нашата исхрана, туку да внимаваме на малите активности што ги преземаме секој ден и да разбереме дека, кога се комбинираат, нашите здрави навики можат имаат големо влијание.

Овие два јапонски принципи за здрава исхрана ми помогнаа да преминам од опсесија до слобода:

Јапонски мочи десерт и чај од мача.
Ако јадеме умерено, сепак можеме да уживаме во десертите. 
Каки Окумура

1. Јадете умерено

Harahachi-bunme директно се преведува на „80% вашиот стомак“, но она што навистина значи е да се јаде умерено. Идејата е дека во повеќето од нашите оброци, треба да уживаме додека не се наполниме 80%, точка каде што сме заситени, но не и претерано полнети.

На овој начин, можеме да уживаме во јадењата и храната што ги сакаме без многу промени. Тоа навистина не бара да менувате нешто во врска со тоа што јадете, само за да внимавате колку јадете. Застанете на 80% сити и никогаш нема да мора да одите на друга диета.

Супа од тестенини соба
Додавањето преливи од зеленчук во супата од соба тестенини помага да се засити 
Каки Окумура

2. Фокусирајте се на разновидноста

Додека многу диети се за намалување на храната или хиперфокусирање на зголемување на внесот на „супер храна“, традиционалната јапонска диета често ја нагласува разновидноста.

На пример, популарен начин за сервирање јапонски оброци е преку ичиџу-сансаи, што во превод значи „една супа, три страни“. Едната супа е обично мисо супа, а трите страни обично се порција за една порција од протеин и две јадења од зеленчук.

Не треба буквално да ја прифаќате изреката за да имате корист од неа. Еден од моите омилени начини за нанесување ичиџу-сансаи е со едноставно балансирање на оброкот што обично го имам – на пример, ако земам тајландски пржен ориз како готвач, може да спарам малку брокула или едамаме во микробранова печка за дополнителна порција. зеленчук и фрлете го.