10 лаги кои ве мачат со години: Ако ја одбиете шестата – ќе имате одличен живот!

woman 571715

Понекогаш треба да се чувствувате малку скршено за да сфатите дека никогаш нема да бидете вистински скршени. Понекогаш треба да запознаете многу луѓе кои ви се допаѓаат пред да ја најдете саканата личност. Понекогаш треба да го земете доброто со лошото, знаејќи дека тие лекции на крајот се исплатат.

media 24 uslugi

Во животот се среќаваме со цела низа застарени идеи за тоа што е наводно правилно, а што не. Некои работи ги слушаме толку често што автоматски ги прифаќаме како вистина.

Со оглед на тоа што многу од овие работи се негативни, кога ќе се „навлечеме“ на нив, тие можат да нè натежат со години.

Лага број 1: Сам значи осамен

„Сам“ не значи секогаш осамен, а да се биде во „врска“ не секогаш значи да се биде среќен. Осаменоста никогаш нема да предизвика толку осаменост како погрешна врска. Ако ситуацијата не е добра и чувството не е она што треба, направете пауза и поминете малку време со број еден – себе си.

Најдете се себеси. Ценете ја сопствената вредност. И следниот пат кога ќе бидете во врска што тоне, ќе бидете подготвени да пливате на безбедно.

dzovi kompani baner horizontalen 1
Лага бр. 2: Среќата доаѓа кога имате се што сакате
Да се биде среќен не значи да не сакаш повеќе, тоа значи да бидеш благодарен за она што го имаш и трпелив за она што допрва доаѓа. Понекогаш сме толку зафатени во обидот да постигнеме нешто големо што не ги забележуваме малите нешта кои го прават животот магичен.
Затоа, ајде да го цениме денешниот ден за се што вреди. Тоа се „старите добри времиња“ што ќе ви недостигаат со години.

Лага бр. 3: Болката е нешто што може да се види

Никогаш не ја потценувајте болката на човекот, бидејќи сите се борат. Некои луѓе се само подобри во тоа да го сокријат од другите. Не знаете што се случува зад затворени врати.

 

Судењето на другите е непотребно губење време и енергија. Ако имате време да им судите на другите луѓе, имате премногу време. Оставете го зад себе и направете нешто значајно.

 

Лага бр. 4: Животот треба да функционира на одреден начин

На крајот на краиштата, само нашите сопствени мисли не повредуваат. Го чувствуваме она што го чувствуваме, и ако искрено се осврнете на тие чувства, тоа може да биде лековито. Имаме слобода да избереме како сакаме да реагираме на сè што ни носи животот.

 

Не размислувајте за тоа како треба да изгледа вашиот живот и прифатете го вистинскиот живот кој се обидува да се пробие во вашата свест. Променете го она што можете да го промените, променете ги вашите мисли за она што не можете да го промените и продолжете со мир.

baner portland horizontalen

Лага бр. 4: Животот треба да функционира на одреден начин

На крајот на краиштата, само нашите сопствени мисли не повредуваат. Го чувствуваме она што го чувствуваме, и ако искрено се осврнете на тие чувства, тоа може да биде лековито. Имаме слобода да избереме како сакаме да реагираме на сè што ни носи животот.

Не размислувајте за тоа како треба да изгледа вашиот живот и прифатете го вистинскиот живот кој се обидува да се пробие во вашата свест. Променете го она што можете да го промените, променете ги вашите мисли за она што не можете да го промените и продолжете со мир.

Лага број 5: Треба да функционирате на одреден начин

Кога ќе престанете да се споредувате со други верзии на себе, реални или замислени; кога ќе престанете да се споредувате со други луѓе, реални или замислени; тоа е моментот кога ќе вкусите вистински мир, а не замислен.

Лага број 6: Само неколку привилегирани можат да живеат прекрасен живот

Ако се будите секое утро и велите: „Да, денес ќе биде одличен ден.“ И секое попладне наоѓате причина да кажете: „Да, денес е одличен ден.“ И секоја вечер наоѓате причина да кажете „Да, денес беше одличен ден“, тогаш…

 

Потоа, еден ден, во иднината, ќе погледнете наназад, ќе се насмеете на спомените и ќе речете: „Да, живеев одличен живот“.

banerПРИМА ДЕНТi horizontalen

Прекрасен момент, нели?

Лага број 7: Тешките времиња се непотребни

Понекогаш работите мора да бидат лоши пред да бидат добри. Понекогаш треба да ги оставите погрешните луѓе да си одат пред да дојдат вистинските луѓе. Понекогаш треба да се чувствувате слаби за да знаете како навистина е чувството да се биде силен.

Понекогаш треба да се чувствувате малку скршено за да сфатите дека никогаш нема да бидете вистински скршени.

Понекогаш треба да запознаете многу луѓе кои ви се допаѓаат пред да ја најдете саканата личност. Понекогаш треба да го земете доброто со лошото, знаејќи дека тие лекции на крајот се исплатат.

Лага број 8: Да се ​​биде силен значи да не чувствуваш болка

Во реалноста, најсилните луѓе се оние кои чувствуваат болка, ја прифаќаат и учат од неа.

Треба да имате храброст да повикате пауза, да пуштите солза, да се исчистите прашината и потоа да се вратите во рингот, подготвен да се борите како што никогаш претходно не сте се бореле.

Лага број 9: Можете да изневерувате

Чувствувајте ја љубовта пред да кажете: „Те сакам.“ Почувствувајте благодарност пред да кажете: „Благодарам.“ Почувствувајте понизност пред да кажете: „Жал ми е.“ Почувствувајте простување пред да кажете: „Простувам“.

Кога чувствувате пред да кажете, потребни се помалку зборови и тие одат директно во срцето на вашата врска.

Лага број 10: мечтаењето е губење време

Најголемите подароци се оние кои се невидливи за очите, оние што ги чувствуваме длабоко во нашите срца. Она што можеме да го видиме обично е само мал дел од она што е можно.

Имагинацијата ни дава можност да видиме што е под површината – да замислиме што е важно, но невидливо за око. Некаде чека да се открие нешто неверојатно, само треба да сонуваш доволно големо за да го откриеш.

Извор: marcandangel