Што се и’ се случи на Македонија во 2018?

За Република Македонија и нејзините граѓани 2018 година е година на големи настани. Живееме во историски денови, турбулентни времиња, период на големи одлуки и храбри потези. Какви резултати ќе ни донесат чекорите преземи оваа година, останува да видиме во годината што ја чекаме. Во 12-те месеци кои изминаа бевме сведоци на повеќе настани, кои предизвикаа бура од реакции, како дома така и на меѓународната сцена. Се поздравуваше, но и се протестираше. За власта ова е најдобрата година што ја имала Македонија. Сметаат конечно сме тргнале напред, сме се вратиле на…

д-р Анита Ангелевска- НАМЕСТО ЧЕСТИТКА ДО НАТАША

Слушав едно интервју, било новогодишно, застанав и слушав и сакав да чујам од Вас лично, како човек кој повеќе од една година престојува во градоначалничкиот кабинет … и слушав… Ве дослушав! Ај, што бегате од медиумите и велите дека и понатаму ќе бегате, ај што нас не упатувате како советници да не си ја исполнуваме обврската преку говорницата – да искажуваме сопствени мислења, сугестии, идеи и предлози, па барате дури и Вас лично да не Ве прашуваме за актуелните проблеми во општина Битола, што всушност е наша основна обврска, туку…

Честитка од „Република Северна Фантазија“

Секогаш кога ја пишувам последната колумна во годината ги имам истата дилема и мачнина. Кога би можела би ја прескокнала (заедно со хистеричните прослави, кои повеќе потсетуваат на сцени од „Кабаре“ и на очајници што го живеат последниот ден отколку на собир на среќни луѓе). Би ја прескокнала колумната повеќе од страв дека ќе биде пророчка отколку од незгода дека нема да биде пригодна и оптимистичка. Постојано се храбрам со мислата на Грамши: „Песимист во духот, оптимист во волјата“ – ама сѐ потешко ми оди дури и со таа девиза.…

Иванова подели пакетчиња на Детска клиника

Сопругата на претседателот Ѓорге Иванов, Маја Иванова денеска на дечињата кои се лекуваат на Детската клиника им подели новогодишни пакетчињата, посакувајќи им колку што е можно побргу да оздрават. – Пакетчињата што ги подарив барем за миг ја вратија насмевката на детските лица, а на секое од нив му посакав една единствена и голема желба, а тоа е во новата година што побргу да оздрават, истакна Иванова. Посочи дека, водена од семејните вредности и како сопруга и како мајка, во изминатите десет години несебично се вложувала преку нејзините активности токму на…

Република Корумпирана Македонија- белег на годината

Македонија оваа 2018 година ја заврши на 68. место на листата на Форбс за водење бизнис, што преставува драстичен пад споредено со рангирањето во 2014 година кога бевме на 31 место. Оваа листа е составена врз основа на 15 фактори, вклучувајќи имотни права, даноци, технологија, ниво на корупција, слобода, бирократија, големина на пазарот, квалитет на живот и работна сила. Корупцијата е главниот проблем на Македонија. Таа е сеприсутна. Нотирана беше и во нон-пејперот на ЕУ како главен проблем за отпочнување на преговорите. „Корупцијата и натаму е распространета во многу области и…

Бејли: Тешка лага и злоупотреба е дека судии носеле одлуки под диктат на амбасадата на САД

Тешка злоупотреба и лажење на судиите е дека тие носеле пресуди под диктат на американската амбасада. За ова амбасадорот Џес Бејли испратил писмо до претседателот на Основниот суд Скопје1, дознава Пресинг ТВ неофицијално од американски извори. Во амбасадата на САД во Скопје не беа достапни за коментар заради делумното затворање на владата. Сепак, како што дознаваме, амбасадорот Бејли му пишал писмо на Иван Џолев, претседателот на Судот, во кое тој изразува разочараност од секојдневните информации што стигнуваат до него дека судии носеле пресуди и одлуки за притвор под диктат на…

Власта го купува „уставниот глас“ на Авировиќ и Рамчиловиќ

Статија на НЕЗАВИСЕН.МК Иако долго време се шпекулираше, вчера како бомба од ведро небо стигна веста дека владејачкото мнозинство, по делумната амнестија за настаните за 27 април, во „новогодишното пакетче за помирување“ спакувала и промена на Кривичниот законик, поточно измени на членот 353 што се однесува на „злоупотреба на службена положба“, со што се отвора можност десетици обвинети во случаите на СЈО да се спасат од одговорност или да добијат намалување на казните. Јавноста морници ја полазија, а на адреса на Владата стигна остра осуда. Драма се случуваше и во…

Гвардиола: Ливерпул има девет „суви“ натпревари, Сити не може да им конкурира

Тренерот на Манчестер сити, Џозеп Гвардиола, е задоволен од постигнатото на своите избраници во првиот дел од сезоната, но нагласи дека тешко е да се „трка“ со Ливерпул доколку „црвените“ продолжат во ова темпо. -Добро одигравме во првиот дел од сезоната и освоивме 44 бода. Ако го повториме овој резултат и во пролетниот дел од шампионатот, ќе имаме 88 поени, и ова е шампионско постигнување. Многу тимови во последните 20 години ја освоија лигата со понизок резултат, така што Сити беше добар во првиот дел од шампионатот, истакна Гвардиола. Сепак,…

Јане Ченто со писмо до својот син:Сине, Чентовци не клечат на колена и да молат, туку се борат за своите правдини.

Писмото за среќна нова 2019 година од Јане Ченто до неговиот син Методиј Ченто испратен преку неговиот адвокат. Јасмина, сестра на Јане Ченто. …………………………………………………………………. Мил мој сине Методиј, втора година како ќе ја дочекаш без твојот татко да биде покрај тебе и да се радува на дочек на новата година. Сега си мал и нема да можеш да го сфатиш сето ова што ми се случува мене и на нашата фамилија, но кога ќе пораснеш ќе сфатиш која жртва ја дал твојот татко, а тоa е за да го зачува…