Где си Тричко, стара п…о – пишува Горан Момироски

Посветено на сите поранешни и идни жртви на Бранко Тричковски Со мало задоцнување ми пренесоа дека некогаш “големиот” Бранко Тричковски потрошил дел од твоето драгоцено време на гледање и коментирање на емисијата на “груевистичкото зло” или како и да ме нарекол во својот банален обид да биде актуелен и интересен. Еве го мојот одговор: Сфаќаш ли дека со пишување на цела колумна за емисијата “60 минути на Алфа” во која гостин беше Владимир Милчин несвесно ја уриваш сопствената теза за небитноста на тие што ги коментираш. И со тоа го…

Повеќе...

Бафет: Биткоин е коцкање, а не инвестиција

Третиот најбогат човек на светот, Ворен Бафет, уште одамна е скептичен околу вистинската вредност на криптовалутите, па сега уште еднаш напомена дека тргувањето со биткоини повеќе личи на коцкање, отколку на вистинска инвестиција. Ворен Бафет е познат по неговите проценки за мудри инвестиции кои го донесоа до третото место на најбогати луѓе во светот, веднаш зад Џеф Безос и Бил Гејтс. „Има два типа на работи кои луѓето ги купуваат и мислат дека со тоа инвестираат. Едната работа е вистинска инвестиција, додека другата не е“, рече Ворен Бафет на годишниот…

Повеќе...

Кузо Поп Динов

Кузо Поп Динов (1875 – 18. XI 1907) е македонски револуционер и војвода на Македонската револуционерна организација во Костурско, Во 1903 година, Кузо Поп Динов познат уште познат како Кузо Блатски, учествувал во Илинденското востание, како војвода на чета и раководител на Блацкиот центар. Кузо Поп Динов (Кузо Попдинов) е роден во 1875 година во костурското село Блаца, Егејскиот дел на Македонија: Негов дедо бил Василиј Смирненски, Анхиалски и Смирненски владика. Во 1899 година завршил грчка гимназија во Цотил, по што работел како грчки учител во своето родно село. Подоцна…

Повеќе...

Астрофизичарите открија нова Земја

Телескопот на NASA, Kepler Space Telescope, откри планета која потсетува на Земјата, во зоната Голдилокс од нашата галаксија. Kepler-186f се наоѓа на околу 500 светлосни години оддалеченост од Земјата, во соѕвездието Сигнус. Голдилокс зоната се смета за зона во која е можно да има услови за живот, а тоа е всушност област околу ѕвезда во која објектите со планетарна маса со доволно атмосферски притисок можат да имаат вода во течна агрегатна состојба. Иако претходно беше предвидено дека постојат околу 40 милијарди планети со големина на Земјата во нашата галаксија, оваа…

Повеќе...

Каков дилетантизам и не знаење, полтронство и недостоинство!

Господе заштити ја Македонија од големите пријатели од надвор! Деновиве сме преплавени од бомбастични изјави на владини функционери дека земјава ќе ја спасат ` големите пријатели` од надвор, за да влеземе во НАТО и ЕУ со тоа што брзо, многу брзо треба да ни` го сменат името и идентитетот за да станеме `тиква без корен` и аморфна маса, ќе ни` го одземат вековното име за кое се бореле толку многу македонски патриоти, традициите и и обичаите ќе ги заборавиме, религијата православна христијанска, да ја снема, и што ли уште не прават нашите`…

Повеќе...

Солунските Атентатори

Солунските атентати се серија бомбашки напади во Солун, извршени од 28 април до 1 мај 1903 година, од страна на „Гемиџиите“, анархистичка револуционерна група составена од македонски студенти во Солун. Целта на овие напади е да се нападне европскиот капитал во Османлиската Империја за да се привлече вниманието на „големите сили“ врз македонското прашање. Корените и идејното оформување на гемиџиите се во директна врска со тајниот кружок во Пловдивската гимназија од 1896 година. Организатори и раководители на Кружокот биле Слави Мерџанов, Михаил Герџиков и Петар Манџуков. Кружокот бил под влијание…

Повеќе...

МИТКО ЧАВКОВ ИЗЛЕГУВА НА СЛОБОДА: Апелација ја потврди одлуката на Кривичниот суд за имотна гаранција

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, ќе излезе од притвор. Апелациониот суд ја потврди одлуката на Кривичниот суд Чавков со недвижен имот да гарантира дека нема да избега ако излезе од истражниот затвор во Шутка каде одлежува мерка притвор. Обвинителството за организиран криминал поднесе жалба на одлуката на Кривичен, но Апелација ја одби со што одлуката станува правосилна.

Повеќе...

Мицкоски објави криминална афера за братот на Зоран Заев, бара реакција од Обвинителството

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски  објави криминална афера за власта во Република Македонија. -Криминалот и корупцијата сериозно го гушат нашето општество, додека во општеството се наметнуваат теми кои внесуваат етнички поделби се одвлекува вниманието кон теми од минатото без да се гледа иднината, теми кои служат за колективна хипноза во реалноста се случуваат сериозни случаи кои отвораат сомнеж за сторен криминал. Македонија се бори со криминален канцер кој го труе општеството и чии пипци навлегуваат во секоја пора, а изворот на тој канцер стига до највисоките структури на власта. Денес ќе…

Повеќе...

„Поткуп“ продолжува на 7 мај, во судот пуштена целата снимка

На денешното рочиште во Кривичниот суд без присуство на јавноста беше пуштена целата видео снимка поради која премиерот Зоран Заев се товари за примање поткуп. Ново рочиште за предметот на СЈО „Поткуп“ е закажано за 7 мај кога исказ треба да даде обвинетиот Зоран Заев, а ќе бидат изведувани и докази од одбраната. Заев по денешното судење кажа дека ја почитува одлуката на Судот да биде исклучена јавноста при презентирањето на видео снимка, посочувајќи дека тоа би претставувало кршење на Законот за класифицирани информации. – Денеска имав прилика да ги видам снимките…

Повеќе...

Непотизам од невидени размери: За роднините на функционерите од СДСМ дојде животот во јавната администрација

Непотизмот продолжува да царува во државната администрација и единиците на локалната самоуправа. Последен пример за непотизам е експресното вработување на поранешниот член на ДИК, Игор Милев кој сега е ангажиран како советник на директорот на Царинската управа, со ингеренции на Помошник директор на Секторот за Контрола и Истраги, додека неговата сопруга, иако трето рангирана беше избрана за судија во Апелацискиот суд во Скопје. Според членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Божиновски, на позиција втор човек во АД за Стопанисување со станбено деловен простор е поставен Јон  Фрчкоски, син на…

Повеќе...