Сите, па и Заев треба да знае дека без Македонија нема да има мир на Балканот!

Пред нецела година поранешниот заменик шеф на ЦИА Стивен Мејер, ќе изјави за српски медиум дека на Балканот порано или подоцна ќе дојде до менување на границите. Според него новите граници прво ќе бидат повлечени во Македонија, но и на Косово. Како причина тој наведе дека ЕУ нема решение за Балканот, а пак интересите на САД се намелени за регионот. Исто така тој ќе посочи дека ако се случи промена на границите меѓу Албанија и Македонија дека најдобро за смалената Македонија би било да влезе во федерација со соседната држава…

Повеќе...

Финансиска полиција влезе на Клиниките за хематологија и ревматологија, сомнителна последната набавка на исклучително скап лек

Финансиска полиција влегла на Клиниките за хематологија и ревматологија и во Агенцијата за лекови (МАЛМЕД), дознава НОВА. Цел на инспекторите била последната набавка на лекот Мабтера, кој наместо директно од производителот, наводно бил донесен преку паралелен увоз. Од Финасиската полиција за НОВА потврдија дека започнале истрага по пријава од пациенти дека лекот кој што го примаат е од паралелен увоз. „Добивме пријава дека лекот е од паралелен увоз и ќе се утврдува дали станува збор за оригинален лек. Влеговме и на клиниките и во веледрогеријата добавувач за да утврдиме дали…

Повеќе...

Струмица повторно најзагаден град во Европа: Вечерва енормно загадување со канцерогени честички, Заев и градоначалникот нешто кријат?

Струмица вечерва повторно е најзагаден град во Европа со канцерогени ПМ 10 честички од дури 205 mg/m3, што повеќе од три пати повеќе од дозволените 50 mg/m3. Енормното загадување е честа глетка во зимскиот период, но во Струмица и на пролет, во месец мај загадувањето е огромно. Ова е втор пат месецов загадувањето да биде неколку пати повисоко од дозволеното. Се поставува прашањето дали градоначалникот Коста Јаневски и премиерот Зоран Заев кој беше градски татко на Струмица кријат кој го труе градот. Кој ја труе Струмица: Вечерва е најзагаден град…

Повеќе...

Ефтим Клетников: Смртниот спокој на Македонците

Малку е страшен насловот на нашата денешна колумна, драг читателу. Да. Ама е безмилосно дијагностички. А, кој е и каков е тој спокој? Тоа е спокојот на Македонците седнати пред телевизорите и во кафеаните, растрчани по супермаркетите и зафатени со досуредување на становите и викендичките, стуткани во скудниот живот што капе капка по капка, сосредоточени на елементарното задоволство, што и не е сепак мала доблест. Тоа се вика скромност, а може да се дефинира и како богатство во сиромаштијата. Толку. Но зошто е, сепак, тој спокој смртен. Затоа, драг читателу,…

Повеќе...

Мицкоски: Нашата влада во преговорите за името е неколку чекори позади грчката

Процесот нa Евро-Атланска интеграција е главната движечка сила за просперитет во нашиот регион. Тој е мотивација за стабилизацијата и оддржливиот развој на земјите од регионот, како и ефикасна алатка за соочување со предизвиците за безбедност и стабилност преку дијалог. Јас искрено верувам во значењето на регионалните партнерства и регионалната соработка како рамка која би дала придонес кон напредокот на безбедноста и стабилноста, која би им овозможила на земјите да ја градат својата заедничка иднина. Ова го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во совојот говор на темата “Улогата на Евро-Атланската…

Повеќе...

ПУТИН – АКО СЕ ОСМЕЛИ НЕКОЈ НА ФУДБАЛСКИОТ МУНДИЈАЛ ДА СИ ИГРА ТЕРОРИСТ ЌЕ СЕ ПОКАЕ ШТО СЕ РОДИЛ

НЕКОЈ САКА ДА ГО ИСЦРНИ ЛИЦЕТО НА РУСИЈА ЗА ВРЕМЕ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ФУДБАЛ ОВАА ГОДИНА Оваа 2018 започнува првенството светското првенство во Фудбал, па постои реална можност некој да го искористи тој момент за да го исцрни лицето на Русија а за сето тоа постои реална причина. Како прво непотребно Русија пред некое време беше обвинета за случајот Скрипал а потоа се установи дека нервниот отров бил произведен во Англија. Исто така да подсетиме дека западните фашистички сили, пред некое време самите фрлија хемиски отрови за се со…

Повеќе...

СКАНДАЛ: Деца од градинка во шпалир ја чекаа министерката со чоколадни бонбони

Министерката Мила Царовска вчера во Прилеп беше да отвори проширен простор од градинка за згрижување на уште 100 деца. Нешто што не би било ништо нелогично и скандалозно доколку во политичко маркетиншки цели не се користеа дечиња од градинката, како што беше случај сега. Децата во шпалир и со чоколадни бонбони по насока на негувателката вчера ја пречекаа министерката, бидејќи на мали дечиња сигурно не би им текнало сами да се организираат и да извршат пречек на министер. Во јавноста гласно се коментира дека станува збор за скандал. Слична злоупотреба…

Повеќе...

СДСМ бегаат од гостувања во „Алфа“, телевизија која не е под нивна контрола

Главниот уредник и водител на емисијата „60 Минути со Горан Момировски”, во вчерашната емисија забележа еден детал, а тоа е дека заменик претседателката на СДСМ и вице-премиерка, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска, редовно ги игнорира неговите повици за гостување во емисијата. Како што објасни и Момировски, во вториот дел од емисијата тој беше без соговорник бидејќи до последен момент очекувал потврда од Радмила Шеќеринска за гостување во неговата емисија, но сепак ниту одговорила, ниту пак се јавила да извести дека нема да биде во можност да гостува. Очигледно е дека…

Повеќе...

Јанушев: Брндевски за сметка на Заеви се откажал од 1.100.000 евра, за еднособен стан, а Вице Заев од тогаш прави бизнис од 4.5 милиони евра

Бизнисот на деценијата кој што го направиле Заеви во Струмица за изградба во струмичката касарна, алудира на злоупотреби и матни зделки, истакна Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. -Сомнежот е дека Сашко Брндевски, бизнис пајташот на Заеви во „Сара Инжинеринг“ бил само параванот во целата постапка, односно лицето кое искеширало 700 илјади евра за плац кој го купува на јавна набавка организирана од градоначалникот Зоран, за потоа поголем дел од неа багателно да ја препродаде на фирмите на Вице и Трајче Заев, за еден еднособен стан. Еве зошто тоа е така. Да…

Повеќе...

Одбележан Денот на Европа во Струмица!

Во големата сала на домот на АРМ, денеска со богата програма беше одбележан Денот на Европа од страна на општина Струмица, ЕУ и ЕУ Инфо – точката во библиотеката „Благој Јанков – Мучето“. Пред присутните за значењето на овој Ден, зборуваше претседателот на Советот на општина Струмица, Марјан Даскаловски. -Традиционално, како и секоја година, така и годинава го одбележуваме Денот на Европа, онаа Европа кон која се стремиме. Со одбележувањето на 68-от роденден на Европската унија, сите ние наизуст го знаеме историскиот растеж на обединета Европа. Сите ние си спомнуваме за…

Повеќе...