Калашите, потомците на Александар Македонски, Пакистан ги призна како посебна верска и етничка група!

Калашите, кои тврдат дека се потомци на војниците на Александар Македонски, со векови живееле во изолација во Пакистан. Сега ова мала заедница коначно е призната како посебно верска и етничка група. Тие сега ќе можат да се изјаснуваат како Калаши на првиот попис во Пакистан што се одржува по 20 години! Калашите  се мала етничка група која живеат на планинските области на Хиндукуш, на границата меѓу Авганистан и Пакистан. Нивната земја (воедно со онаа на нуристанците) се нарекува Кафиристан (земја на неверниците) бидејќи тие со векови упорно одбиваат да го…

Во Македонија има агресија од НАТО, а не руска агресија

Единствена Македонија реагира на вчерашните лаги на постојаниот преставник на САД во НАТО, амбсадорката Кеј Бејли Хачинсон дека НАТО ќе ја брани Македонија од руска агресија. Единствена Македонија искрено жали што амбасадорката Хачинсон ги испомешала работите бидејќи во Македонија нема руска агресија, туку има НАТО агресија за целосно обезличување и бришење на македонскиот народ. За волја на вистината, НАТО има потреба да брани некого, но, тоа се купените и корумпирани марионетски власти во Скопје и нивниот грабеж на преку десет милијарди евра во изминатите 27 години а кои за возврат…

Заев влегувал како политичар во магла или ке излегол од неа или ке сме се удавиле,тој нека се дави нема нас што сите да не става на коцка во неговата игра како нација и држава

Заев: Влегувам во една магла како политичар, можеме да се удавиме или да излеземе Јас сум непоправлив оптимист, изјави вечерва македонскиот премиер на гостувањето на ТВ Телма за денешниот разговор со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас. Тој додаде дека одлагањето на денешниот телефонски разговор беше главно причинет од правно формални аспекти и проверката на процедурите во ОН. „Ако имаме договор, ќе се договориме како тоа да го објавиме. Веројатно тоа ќе оди паралелно. Јас би сакал тоа кај нас да оди заедно со сите политички чинители, да бидеме заедно, и…

Бисер на Фрчковски:- Оние кои се против компромис со Грција се всушност против Македонија

– Ако погледнете кои се против компромис со Грција, ќе видите дека тоа се четири групи. Едната е на Филозофски факултет, писатели и професори, потоа тоа е партијата Левица, потоа тука е бандата на Јанко Бачев и како последни се една група внатре во ВМРО ДПМНЕ. Сите овие всушност знаејќи што значи за земјава ако остане надвор од ЕУ и НАТО на подолг рок, а тоа е сигурен распад, тие всушност се борат Македонија да ја нема. Но мислам дека тие се малцинство во земјава – изјави професоро д-р Љубомир…

Се поедноставуваат даночните постапки за земјоделците

Даночни олеснувања за земјоделците со кои се очекува повеќе пари да останат кај оваа категорија граѓани, најавија денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска. Така, се намалува прагот за регистрација на земјоделците од сегашните 1.300.001 денар на еден милион денари, а поврат на персонален данок ќе се врши за остварени приходи од земјоделска дејност до еден милион денари. Услов е земјоделците да немаат остварено други приходи во текот на годината и да немаат даночен долг кон Управата за јавни…

Десет милиони евра владина поддршка за промена на старите автомобили со електрични

Електромобилност за намалување на загаденоста на воздухот Изнаоѓањето решение за намалување на загаденоста што ја предизвикува патниот сообраќај во земјава е главната цел на форумот „Намалување на загадувањето на воздухот со електромобилност“ што денеска во Скопје го организира Делегацијата на германското стопанство во Македонија. Директорот на Делегацијата, Патрик Мартен посочи дека во Скопје зимите не се само студени, туку има и проблем со загадувањето на воздухот и тоа е видливо и ги оптоварува граѓаните. – Во Македонија стапката на смртност е над европскиот процес. Причина за тоа се пушењето, но…

Коѕијас: Го направивме решителниот чекор, Грција ќе даде зелено светло за ЕУ и НАТО

Денеска го направивме решителниот чекор, вели шефот на грчката дипломатија Коѕијас, во интервју за грчката телевизија „Контра“, коментирајќи го телефонскиот разговор меѓу двајцата премиери. – Мислам дека денес го направивме решителниот чекор и утре ќе разговараат повторно двајцата премиери и ќе го завршат разговорот што го започнаа денес- рече шефот на грчката дипломатија во интервјуто и објасни дека „преговорите не се права линија тргнавме и одиме на маратон“, туку дека преговорите се „напорен пат со подеми, падови и тешкотии“ и затоа Коѕијас вели дека е „потребно трпение и трезвеност“. Во…

ОХРИД СКАЈ: Ѓорѓе Иванов спрема нова амнестија за сите обвинети за 27 април , како и за сите обвинети од СЈО!

Веб порталот www.ohridsky.com  пишува дека Претседателот на РМ Ѓорѓе Иванов ќе му сервира на макеоднскиот народ ново изненадување во Јули месец.Како што дознава редакцијата OhridSky.com,Иванов решил да ги амнестира сите учесници од лрвавиот четврток целосно , но и сите моментално обвинети за кој се водат судски кривични предмети , каде како застапници на обвинението се јавува СЈО. Ваквата одлука на Иванов ,секако доколку истата ја потпише ,ќе ги ослободи сите обвинети како од настаните од крвавиот четврток , така и оние политичари за кој веќе се донесени првостепиени пресуди ,…

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Од лошо, полошо

Кутрите седесиња закачени се до дното како со сидро кое постојано ги влече надолу. Стратегија немаат, единствен чамец за спасување им е влезот во НАТО. Тогаш ќе имаат некаква приказна, сега за сега немаат ништо. Како по обичај економијата им е нула. Немаат што да кажат па изговорот им е дека економијата одела во вистинска насока. Во вистинска насока оди економијата на Србија која во првиот квартал порасна за 4.5%; Словенија со 2.5%, Хрватска, Словачка, Унгарија итн. Значи сите земји од ЈИЕ се помеѓу 2.5% и 5% раст на БДП,…

Земјоделците од струмичко налутени на Заев поради ниската цена на доматите

Земјоделците од Струмичко реагираат на ниските откупни цени на доматите. Тие изминативе денови се откупуваат од 10-15 денари за килограм. Минатата недела откупната цена изнесуваше 20-25 денари за килограм. Производителите причината за падот на цената ја бараат во намалената побарувачка и зголеменото производство. – Иако полека навлегуваме во шпицот на производството на доматите, сепак овие се реалативно ниски откупни цени. За производителите реална откупна цена во овој период е од 20-25 денари за килограм, бидејќи само така може да ни се исплати производството на домати. Секако, на намалените откупни цени…