Грчката влада паѓа поради Македонија: Незадоволен од договорот со Македонија,министерот за одбрана утре ја напушта коалицијата со Ципрас! Десничарите го рушат на Ципрас!

Грката влада паѓа поради Македонија: Незадоволен од договорот со Македонија,министерот за одбрана утре ја напушта коалицијата со Ципрас! Десничарите го рушат на Ципрас! Актуелниот министер за одбрана на Грција Панос Каменос утре ќе ја напуштил коалицијата со партијата на Ципрас поради незадоволство од постигнатиот договор со Македонија и со тоа владата на Алексис Ципрас ќе падне-пишува српски Курир. Каменос е оснивач на десно ориентираната партија на независни Грци која и порано се спротистави јавно на било каков облик на зборот Македонија да биде како решение во спорот со името со…

Блканските војни го прекинаа сонот на Македонците да ја видат својата татковина слободна

Со какво воодушевување македонската емиграција тргнала во Првата балканска војна може да се види и од телеграмите за пријави кои тие ги испраќаат до Македонскиот комитет.  Веднаш по објавувањето на општата мобилизација во Бугарија на 17 септември 1912 година, македонските емигранстки друштва испраќаат телеграми во кои се говори за нивната подготвеност за да тргнат во војна и понатамошни инструкции. Од првиот том на „Историја на Македонско-одринско ополчение“од полковникот П. Дрвингов печатена во Софија 1919 година, од објавените телеграми издвојуваме неколку од кои може да се прочита следното: 1. „Од Русе,…

Гравитацијата е најдобриот уметник – совршенство од уметност! (ВИДЕО)

Со една едноставно занишување се прави вистинска уметност,погледнете го видеото: Наједноставна алатка за совршена уметност! Наједноставна алатка за совршена уметност! Posted by ВИДЕО 24 on Tuesday, 12 June 2018

ЈА ГЛЕДАТЕ ЛИ ПОГУБНАТА СТАПИЦА, МАКЕДОНЦИ?

Очигледно е дека на грчките политичари и натаму им смета член 49 од Уставот на РМ каде стои дека „Републиката се грижи за положбата и правата на припадниците на македонскиот народ во соседните земји и за иселениците од Македонија, го помага нивниот културен развој и ги унапредува врските со нив“. И покрај тоа што во 1992 година под директен притисок токму на Грција, Македонската страна се согласи да го дополни член 49, став 1 со уште еден став содржан во уставен амандман со кој се посочи дека „Републиката при тоа…

Македонците стануваат граѓани на Северна Македонија- членството во НАТО ќе зависи од промената на Уставот

Неколку медиуми од Грција веќе објавија дека новото име и за меѓународна и за домашна употреба е Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia, на англиски). Следуваат измените во Уставот. Придавката македонски пред државјанството и јазикот останува, со дообјаснување. Македонскиот јазик е словенски јазик, а за државјанството ќе се користи терминот македонско/граѓанин на Република Северна Македонија кој не е поврзан со со античката грчка цивилизација. Од македонскиот Устав ќе треба да се избрише членот кој предвидува грижа за „македонското малцинство“ надвор од границите на државата. За комплетирање на договорот ќе се чека…

Елка Јачева- Улчар: Не се ни обидоа да ни го земат – сами им го дадовме! Името!

(ФБ статус на професорката Елка Јачева- Улчар) НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ Учителу драг, не се ни обидоа да ни го земат – сами им го дадовме! Името! Да, тоа славното што не го даваа таквите како Вас, Анте, Гане… ама откога ве нема „тешка несреќа ги збра и мажите и жените“ и овде „тажи тажна ека и навева сал коб и зла“! И во уште нешто се излажавте, учителу: Ни пченицата наша триж плодна е, ни животот наш! Ни старци има да излезат, еве, сал „момци се фаќаат скокум; не издржа…

СПОДЕЛЕТЕ: Ние студентите НЕМА да дозволиме промена на нашето име и идентитет и по секоја цена ќе го одбраниме нашето име Македонија и ќе останеме Македонци! Ни НЕ сме “граѓани на Северна Македонија”

Ние студентите НЕМА да дозволиме промена на нашето име и идентитет и по секоја цена ќе го одбраниме нашето име Македонија и ќе останеме Македонци! Ни НЕ сме “граѓани на Северна Македонија”, ниту пак нашата татковина се вика северна провинција. Оваа битка за нас студентите е света битка како битката на последниот Мохиканец – ова е битка за опстанокот на нашиот Македонски народ! Или ќе победиме и ќе опстанеме, или ќе изумреме ние, со нашите неродени, внуци и правнуци. Имаме сопствена држава еднаш на 1000 години и нема да дозволиме…

Грчките медиуми објави 16 точки со кои тврдат дека имаат победнички договор

Грчките медиуми објавуваат „добивки од договорот“: 1. Договорот е целосно во согласност со националната црвена линија за комплесно име со географска одредница за ерга омнес употреба, која се иста 20 години. 2. Прифаќањето на erga omnes е голем дипломатски успех за Грција, бидејќи не беше прифатено во минатото. Ова значи дека нашите соседи не само што ќе го користат договореното име во нивните меѓународни односи, меѓународни организации, меѓународни форуми и меѓународни документи, туку и во рамките на земјата. 3. Името “Република Северна Македонија”, кое во нашата земја ќе биде признаено…

Заев сака да не убеди дека капитулацијата е наша победа?!

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба, ќе се прецизира со амандман во Уставот Имаме историско, вековно решение. Градиме пријателство меѓу двете земји, коие никогаш не било поголемо. Решаваме две ипол децениски спор, за да ја извлечеме нашата земја од стегите на изолацијата, кој земјата ја влечеше надолу, рече премиерот Зоран Заев на прес-конференција. -Се одваживме и продолживме напред. Нема веќе ФИРОМ, решаваме вековно прашање. Нашата добивка е бесценета. Република Северна Македонија за севкупна употреба, ќе се прецизира со амандман во Уставот, рече Заев. Со договорот се гарантира дека на…

Мицкоски: Ова е договор за капитулација, не поддржуваме промена на Устав за промена на уставното име (ВИДЕО)

Денеска е тежок ден за Република Македонија, пред малку видовме прес конференција со која поразот се прикажува за лажна победа, а она што е стекнато многу порано како наше природно и неспорно право, правото на јазик и националност да се прикаже како извојувана победа во преговорите со нашиот јужен сосед, ова на прес конференција го потенцираше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. -Тоа е нешто што ние го имаме загарантирано и пред самиот овој така наречен договор, многу порано и исто така јасно кажано и напишано во Обединетите Нации. Колку и…