Немало обид за убиство врз Саздовски, кој се бори за живот, туку само насилство

Дваесетгодишниот Никола Саздовски од скопската населба Кисела Вода, кој беше претепан и избоден со нож од страна на, барем за јавноста непознати лица, се наоѓа на КАРИЛ во животно загрозувачка состојба. Иако противправниот напад се случил пред четири дена, сомнежи во јавноста предизвикува фактот да настанот не се најде на ниту еден од дневните билтени на МВР за последните четири дена. Двајца од тројцата напаѓачи се лишени од слобода, и од страна на судија на претходна постапка при Основен суд Скопје 1 Скопје им е одреден триесетдневен притвор. По третиот…

Струмичани се подготвуваат за неделниот протест на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ги повика граѓаните на голем протест во недела во 13 часот во Струмица. -Јас како и многумина од ВМРО-ДПМНЕ сме одлучни дека ќе одиме до крај и нема назад се до конечната победа која ќе и донесе победа на Македонија. Време е да се чуе нашиот заеднички глас и затоа продолжуваме со борбата за Македонија. И затоа Ве повикувам на протестен марш во Струмица, во Недела со почеток во 13 часот, собирно место во паркот во Струмица по шеталиштето па се до општината Струмица, изјави…

МАКЕДОНСКИТЕ БРАНИТЕЛИ ОСУДЕНИ НА ВИСОКИ ЗАТВОРСКИ КАЗНИ

Кире Ѓорѓиевски 13 години, Андреј Мицов 10 години и шест месеци, Оливер Ошавковски 10 години и шест месеци, Николче Димитриевски 10 години и шест месеци, Александар Јаневски – Тошта 13 години, Никола Војминовски 13 години и шест месеци и Коста Делев 10 години и шест месеци. Македонските бранители и херои кој делуваа во собранието на 27 Април се здобија со затворски казни. Причината за ваквото судење се настаните од 27 април односно нападот над Зијадин Села. Судијката Славица Андреевска денеска ги изрече пресудите за седуммината обвинети за обид за убиство…

Каков процес ќе ја очекува Македонија по поканата за НАТО?

Процесот се одвива во неколку фази, а во случајот на последната членка на НАТО Црна Гора беа потребни три месеци СКОПЈЕ — Очекувањата се дека за точно една седмица од денеска, на Самитот на НАТО во Брисел, Македонија ќе ја добие поканата за прием во Северноатлантската алијанса. Но, тоа не значи и заокружување на процедурата за зачленување на земјата во НАТО, како 30-те членка. Процесот се одвива во неколку фази – по поканата ќе следат т.н. пристапни преговори, кои вообичаено траат неколку месеци. Во случајот на последната членка на НАТО Црна…

Името Македонија од античко време до денес

Името Македонија ги влече своите корени од античко време и се користи за означување како на земјата така и на политичките творби на таа територија почнувајќи од кралството на Античките Македoнци, римската провинција Македонија, сѐ до Р. Македонија, што значи дека името има географскo-политичкo значење. Во легендите е запишано дека народот и земјата биле наречени според предок по име Македон. Најстарите зачувани извори за Македонија и за Античките Македонци, се однесуваат на 8-7 век пр. н.е. Во пишаните извори, старогрчките и римските автори прават јасна разлика меѓу Античките Грци (Хелените)…

ВМРО-ДПМНЕ до Јавното Обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Заев, Димитров, Џафери како и против сите пратеници кои што гласаа за капитулантскиот договор

Соопштение до јавноста ВМРО-ДПМНЕ до Јавното Обвинителство за организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, против Никола Димитров, против Талат Џафери, како и против сите пратеници кои што гласаа за овој капитулантски, противуставен и противзаконски договор потпишан со Република Грција. Во кривичната пријава се гонат по четири основи за сторени кривични дела: Велепредавство, согласно член 305 од Кривичниот законик на Република Македонија; Загрозување на независноста, согласно член 308 од Кривичниот законик на Република Македонија; Здружување заради непријателска дејност, согласно член 324 став 1 и 2 од Кривичниот законик на Република Македонија; и Злоупотреба на службената положба…

ОК ВМРО-ДПМНЕ СТРУМИЦА: ПОВИК ЗА ПРОТЕСТНИОТ МАРШ ВО НЕДЕЛА *ВИДЕО*

ПОЧИТУВАНИ СОГРАЃАНИ, ОПШТИНСКИОТ КОМИТЕТ НА ВМРО-ДПМНЕ СТРУМИЦА КАКО ЕДЕН ОД ПРВИТЕ ОСНОВАНИ КОМИТЕТИ НА ПАРТИЈАТА СО СВОЕТО ДЕЈСТВУВАЊЕ ЈА ДОКАЖА СВОЈАТА ИСКРЕНА ЗАЛОЖБА ДА БИДЕ ДОСТОЕН ИЗРАЗ НА ПОТРЕБАТА НА ГРАЃАНИТЕ ЗА ПОДОБРА СТРУМИЦА И ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА. ОБЕДИНЕТИ ПОД ВЕЧНОТО ЗНАМЕ НА ОРГАНИЗАЦИЈАТА СПРЕМНИ СМЕ ПАК ДА ЗАСТАНЕМЕ НА БРАНИКОТ НА ИНТЕРЕСИТЕ НА ОПШТИНАТА И ТАТКОВИНАТА И ДА СЕ СООЧИМЕ СО НОВАТА КАТАТРОФА ШТО СЕ ЗАКАУВА НА НАШАТА ЗЕМЈА. ВОДЕНИ ОД СВЕТОЛ ПРИМЕР ЧУСТВУВАМЕ ДОЛЖНОСТ ВО ОВИЕ ВАЖНИ ИСТОРИСКИ ВРЕМИЊА СО П Р О Г Л А С ДА ГИ…

ПРОМЕНА НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА – ЗАПАДОТ ПОСТОЈАНО ГО ПРАВИ СО ВЕКОВИ!

ПРОМЕНА НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА – ЗАПАДОТ ПОСТОЈАНО ГО ПРАВИ СО ВЕКОВИ! ПО ПРОПАСТА НА „ВИЗАНТИЈА“, ПРВ ПАТ ЈА НЕРЕКУВА ГЕРМАНСКИ ЧАУЧНИК, ДРЖАВА СО ИМЕ ВИЗАНТИЈА, НИКОГАШ НЕ ПОСТОЕЛА – ТОА Е ВТОРОТО МАКЕДОНСКО ЦАРСТВО! Драги пријатели, внимателно прочитајте го текстот, хронолшки е дадено, од кога Западот се обидува да го смени името Македоија! Прв пат името Македонија е променето во 16 век, поточно 1557 година, кога по нарачка на (Англија, Франција, Германија), од страна на германскиот историчар-библиотекар Херонимус Волф (13 август 1516 – 8 октомври 1580) е измислен популарниот термин “Византија”…