Алкохолот од денес во продажба без временско ограничување

Од денеска алкохолни пијалоци ќе може да се купат кое било време во текот на денот или ноќта, откако  стапија на сила законските измени за укинување на временското ограничување за купување на алкохол во маркетите. Собранието на Република Македонија пред десетина дена ги изгласа измените на Законот за трговија, предложени од Владата во мај годинава. Со законските измени се дозволува и продажба на алкохолни пијалаци во киосците, но останува забраната за продажба во продавниците во состав на бензинските пумпи. Останува и забраната за продажба на алкохол на лица помлади од 18 години. За…

По 28 години: Англија во полуфинале на Светско првенство

По 28 години пауза, Англија повторно ќе игра во полуфинале на Светското првенство. „Трите лава“ успеаја да ја совладаат репрезентацијата на Шведска со 2:0 и се пласираа во битката за медали на СП 2018. Погодоците за успехот ги постигнаа Хари Мегваер (30) и Деле Али (59). Повторно, големиот адут на англискиот тренер Гарет Саутгејт беа прекините. Без многу да блескаат во нападот, Англичаните прагматично и ладнокрвно стигнаа до двата погодоци. Многу силен натпревар на голот имаше Џордан Пикфорд, кој ги спаси сите удари на шведските напаѓачи. За последен пат, англискиот…

Хрватска се пласираше во полуфинале, Мундијалот завршен за домаќинот Русија

Хрватската репрезентација се пласираше во полуфиналето од Светското првенство во фудбал откако вечерва по пенали го победи домаќинот Русија со 3:2. Првите регуларни 90 минути завршија со по еден гол на двете страни. За Русите во 32 минута погоди Черишев, а Крамариќ изедначи во 40-та минута за Хрватите. Во продолжението од натпреварот Вида го постигна вториот погодок за водство од 2:1 на „Коцкестите“, но радоста траеше до 115-та минута кога Марио Фернандез го изедначи резултот, по што се изведуваа пенали во кои Хрватите се покажаа како поуспешни и се пласираа…

БРИТАНСКИ ДОКУМЕНТИ ОД 1903 ЗА ИГРИТЕ НА ГОЛЕМИТЕ СИЛИ: „Доколку Турција ја изгуби Македонија, нема да останат многу Македонци“

Според британски генерален конзул во Софија,  Францис Едмунт Хју Елиот, британски генерален конзул во Софија, „,многумина  во Македонија не го сакаат Господ, бидејќи дозволил народот долго да страда од турското угнетување“. Според изјавата на истиот висок раководител на Организацијата, со кој разговарал,  и кој признал дека  и тој лично не верува во Господ, Македонците „бараат помош од силите кои се блиску, а Господ е многу далеку“. Македонците „не го  сакаат Господ, бидејќи дозволил Македонија долго да страда од турското угнетување“. Многумина велат „ние бараме помош од силите кои се блиску,…

Диоген

Диоген од Синопа (413—323 год. п.н.е), грчки филозоф, е највпечатливиот претставник, иако не и основач на сократовата школа на цинизмот.[1] Восхитен од предавањата на Антистен, грчкиот претставник на аскетизмот, инаку ученик на Сократ, му се придружил во неговото филозофско учење. Се згрозувал од животот на Атињаните кои претерано живееле во изобилство и неконтролирано го расфрлале својот имот. Така и заживеала неговата идеја за апсолутен цинизам, според која и го ориентирал својот живот. Се што имал била една тога, стап, дрвено буре (во кое и спиел) и сад во вид на чаша од кој пиел. Кога еден ден видел…

Драга, ги смалив Македонците!

„А јас, пак, ви велам: љубете ги непријателите свои, благословувајте ги оние што ве колнат, правете им добро на оние што ве мразат и молете се за оние што ве навредуваат и гонат“  Исус Христос Овие зборови се последното скалило за наше целосно приближување кон Бога, кога нашата душа ќе стане повторно совршена, а ние ќе се обожиме, оти по божји образ сме создадени. И најзакоравениот атеист знае дека доколку оваа заповед секој од нас индивидуално ја прими во срцето и почне искрено да ја живее, тогаш нашиот свет ќе…

Единствена Македонија: Мозокот на Мицковски закочил во 1948 – бара апсење на Бачев со изјава на полициски министер

Христијан Мицковски во стилот на здодевен вознемирувачки агитатор, во последните десетина дена при гостувањето на сите национални телевизии, вклучително и најновото во емисијата „Топ тема“, постојано бара апсење на претседателот Бачев поради качувањето на полициско возило и веење на руското знаме на Собирот пред Собранието на 17 јуни годинава. Мицковски бара апсење на Бачев, замислете, поради тоа што министерот во МВР Оливер Спасовски така изјавил во телевизиски настапи. Единствена Македонија во име на македонскиот народ и во име на ВМРО го прашува лидерот на ДПМНЕ Мицковски, за кое апсење на…

Русија сонува за нов подвиг против Хрватска, Англија во битка со Шведска за прво полуфинале по 1990

Домаќинот Русија и Хрватска вечерва од 20 часот влегуваат во цврста битка едни против други во последниот четвртфинален меч на Мундијалот 2018. Тимот на Станислав Черчесов е „во облаци“ по нивните одлични перформанси досега и сонува за нов голем подвиг. Сепак, „коцкастите“ се со поинакво мислење и планираат да стават крај на приказната на „зборнаја“. Русите важеа како апсолутен аутсајдер на Светското првенство, но тие целосно ги побијаа прогнозите и до денес се најпријатното изненадување. Домашната репрезентација успеа да ја мине прелиминарна група со две победи и еден пораз, а…

ФОТО: Николоски во целост го објави договорот со Грција (Англиски јазик)

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денеска на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук во целост го објави Договорот за промена на името кои го потпишаа министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. -Прочитајте го внимателно катастрофалниот договор за промена на името. Договорот го објавувам во оригинал на англиски јазик како што е потпишан со цел власта да не манипулира со преводот. Прочитајте!, напиша Николоски во објавата. Договорот меѓу Атина и Скопје за ново име на Македонија беше потпишан на 17. јуни на грчкиот дел…