ПУКАЊЕ ВО СТРУМИЧКО НОВО СЕЛО: Силна престрелка на ранчот на градоначалникот на општина Ново Село – бугарската полиција на готовс!

Престрелка со автоматско оружје вечерва ги потресе жителите на општина Ново Село Пред половина час граѓаните на с.Бадолен од Ново Село ја известија нашата редакција дека се случила страшна пресметка помеѓу две спротивставени криминални групи. Алармот е вклучен и меѓу бугарската погранична полиција која најавила зголмување на борбената готовност долж граничната линија. Паника од мафијашките пресметки има од двете страни на границата. Граѓаните информираат дека најверојатно се работи за криминални групи кои се занимаваат со прекуграничен шверц на цигари. Како што велат мештаните, престрелката се случувала во близина на приватниот…

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев прави нешто за што треба да му се симне капа

Градоначалникот на Општина Кавадарци, Митко Јанчев, ги донира своите градоначалнички плати на студенти и ученици, во вид на стипендии, објави Фокус.мк. Уште за време на предизборната кампања тој ветуваше дека ќе се откаже од платата која месечно изнесува околу 1.000 евра и во тек на својот мандат целиот износ ќе го намени во хуманитарни цели. За таа цел, на 14 – ти февруари, кога во Кавадарци се слави празникот на лозарите и винарите, Свети Трифун, тој ја формирал фондацијата ,,Никола Јанчев’’ која го носи името на неговиот татко. Како почетен…

17 ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ ВО ВРСКА СО ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО (прв дел)

Во периодот по објавувањето на „Конечниот договор за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите Нации за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 година и за воспоставување на стратегиско партнерство меѓу страните“ како што е официјалниот и целосен назив на договорот за името, се отворија многу прашања, дилеми и забуни околу истиот. Без да навлегувам во правните недоследности на овој договор, за кој веќе се произнесоа или допрва треба да се произнесат експертите од областа на меѓународното право,…

Родот речиси уништен, земјоделците мака мачат со откупот на бостан- министерот вели дека се било добро

Скоро 80% од бостанот скапува по нивите, а земјоделците најверојатно ќе останат со празен џеб, зашто пласманот бил катастрофален, се жалат производителите на лубеници. Тоа за министерот за земјоделство не било точно. Тој уште еднаш рече дека проблеми нема. Во изминатава една недела, вели, биле откупени околу 1.000 тони бостан, пренесува Алфа ТВ. И додека надлежните и натаму тврдат дека со бостанот нема никаков проблем, родот скапува по нивите или на откупните центри, Сликата од терен е алармантна. Производителите на лубеници се жалат дека мака мачат со откупот. Велат дека…

ФОТО: Мицкоски пред Собрание испрати последен поздрав за Саздо- запали свеќа и го остави дресот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пристигна на протестот „Правда за Саздо“ пред Собранието на РМ и испрати последен поздрав за Никола Саздовски- Саздо кој беше претепан до смрт пред десетина дена, а вчера им подлегна на повредите. Мицкоски, кој беше придружуван од поранешниот и сегашниот претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Нелоски и Лука Кржалоски, запали свеќа и го остави неговиот дресот. Стотици луѓе пристигнуваат пред Собранието да запалат свеќа за прерано починатиот Саздо. Инаку, граѓаните попладнево се организираа на социјалните мрежи да излезат на протест поради смртта на младиот Никола…

Отчет на Адеми: образовни реформи по европски терк

Образовните реформи во земјата кои неодамна започнаа да се имплементираат или се во фаза на подготовка се креираат по примерот на развиените европски земји и за истите, наместо брзање, потребно е време и максимална посветеност. Ова го истакна министерот за образование и наука, на денешната прес конференција по повод реализираните и тековни активности на Министерството за образование и наука во изминатите триесетина денови откако ја презеде министерската позиција. Истакна дека еден од приоритетите е усвојување на нова законска регулатива со цел континуирано унапредување на прописите кои ги регулираат правата, обврските…

Учество на МНР Димитров на Самитот за Западен Балкан во Лондон

На вториот ден од Самитот за Западен Балкан во Лондон, МНР Никола Димитров, заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, имаа воведно излагање во Чатам Хаус, Британскиот кралски институт за меѓународни односи, на панел дискусијата „По Берлинскиот процес – иднината на регионот во следната декада“. МНР Димитров на последниот ден од програмата на Самитот за Западен Балкан, и’ се придружува на делегацијата предводена од ПВРМ Заев. извор: МИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ

Асаф Адеми: Новиот театар и библиотека во Тетово меѓу најмодерните објекти за потребите на културата во земјата

Министерот за култура Асаф Адеми денес направи увид во состојбите со изградбата на новиот повеќефункционален објект на теaтaрот и библиотеката во Тетово. Се работи за еден од објектите што се капитални инвестиции од областа на Министерството за култура … Министерот Адеми беше информиран за текот и застојот во градбата на повеќефункционалниот објект, кој започна да се гради во 2014 година. Тој објасни дека се надминуваат сите правни пречки, и дека по завршувањето на надворешноста очекува оти следната година ќе биде објавен и повикот за внатрешно уредување на овој објект, но…

АКО ЈА САКАТЕ ГРЦИЈА, ПОМОГНЕТЕ ДА СЕ СПАСИМЕ ОД ЦИПРАС

Повикот за што поскоро раскрстување „со премиерот и партијата што го издадоа својот народ и своите принципи“ објавен во Гардијан доаѓа од Зои Константопулу поранешна претседателка на грчкиот парламент која на позицијата доаѓа токму како пратеник на Сириза. 5-ти јули 2015 беше датумот кога се одржа референдумот во Грција на кој мнозинството граѓани гласаа против повеќе штедење и прекршување на демократијата од страна на кредиторите. „Една недела пред 3-годишнината од референдумот, Алексис Ципрас, премиерот кој го предаде храброто НЕ на грчкиот народ, го посети Лондон за да ја претстави својата…

ДОЗВОЛЕТЕ ДА МИ ДА СЕ НАЛУТАМ

Пред сами да се повикате и да си ја дадете улогата да ја образувате рајата што се тоа навивачи, колку се опасни, бедни и штетни, отидете барем еднаш на некој натпревар. Видете од прва рака за каква супкултура станува збор. Од дежурните виновници не можете да ги видите вистинските виновници. И дозволете да ми да се налутам. Да се налутам на системот и на институциите. На обидот за заташкување и прикривање. На „навреме расчистениот“ случај. На пријавата за насилство и покрај очигледните нанесени повреди и намера. На некогаш гласните невладини…