Апасиев во свој стил: “Конечно! Пронајдено е селото од кое потекнуваат сите комуњарско-соросписки TРОЛОВИ”

“Конечно! Пронајдено е селото од кое потекнуваат сите комуњарско-соросписки TРОЛОВИ” – напиша професорот Димитар Апасиев на својот Фејсбук профил. Конечно! Пронајдено е селото од кое потекнуваат сите комуњарско-соросписки ТРОЛОВИ :)#ЏабеХејтатеВишеСтеПробиени Posted by Димитар Апасиев on Tuesday, 10 July 2018

Што е она што куќата ја претвора во дом?

Според 57% од испитаниците љубовта е фактор кој куќата ја претвора во дом; 50% се залагаат за безбедност како главен критериум, а 40% сметаат дека тоа е смеата што е задолжителна  меѓу ѕидовите на куќата. Една британска студија открила кои се другите услови. Покрај наведените овде, постојат неколку, можеби, помали работи за кои воопшто не ни обрнуваме внимание во нашиот секојдневен живот, но се важни елементи во нашиот дом. Тука спаѓаат мирисот на домашно подготвена храна, семејни фотографии, место за вас, полн фрижидер, миленици, оган, книги.   извор:https://zenskimagazin.mk

Неколку едноставни правила за да не ве боли грбот

Современиот начин на живот и фактот дека сите седиме во канцеларија на биро не поттикнува  многу движење. Ова освен што е штетно за здравјето, исто така може да предизвика непријатна болка во грбот. Пред сè, одете на лекар кој може да ја разбере причината за болката. Понекогаш, хроничната болка може да биде нешто безопасно или да бара подолг третман. Но,  она што можете да направите е да настојувате да имате барем 5 минути на ден за вежби за грбот, како и да настојувате да го држите грбот исправен. Студија спроведена…

Еве зошто нуркачите се за Нобелова награда | Видео

Овие луѓе заслужуваат аплауз. Големо благодарам за спасувањето на децата. Целиот свет мора да ја почитува нивната работа. Тоа се Божји синови. Еве зошто ова видео има 35 000 000 прегледи, 25 000 споделувања и 12 000 коментари ! Posted by Remya Krishnan on Sunday, 8 July 2018

СООПШТЕНИЕ во врска со одземањето на патната исправа на Архиепископот Јован

На 09 Јули, оваа година, на граничниот премин Меџитлија кај Битола, без никакво образложение, од страна на Министерството за внатрешни работи одземена му е патната исправа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован. Таква дискриминација со одземање на патни исправи без никакво образложение, својствено е за правно неуредени држави, држави во кои нема никакво владеење на правото. Дали е ова ќеф на владината врхушка, која само декларативно пред претставниците на Европската Унија се залага за владеење на правото, набрзо ќе се дознае, секако доколку јавноста се заинтересира…

РУСИЈА ИМА ПОГОЛЕМА КОПНЕНА АРМИЈА ОД БИЛО КОЈА ЧЛЕНКА НА НАТО

Русија е држава која се протега на на 17 000 000 километри квадратни и несомено е најголемата територијална државна целина во светот. За да се контолира толку голема територија се разбира е потребна и гголема копнена вооружена формација. Од копнените вооружени сили Русија располаг со околу 17 000 тенкови 35 000 борбени оклопни возила, непознната бројка на автоматски пушки за војската и полицијата итн. Ова е според некој Официјални статистики ноо веројатно реалната бројка која што се чува во тајност можеби е поголема за 100 %. За споредба САД имаат…

Грозоморно: Полов напад врз 5-годишно девојче од 70-годишен прилепчанец

Седумдесетгодишниот С.Ч. вчера извршил полови дејствија врз петгодишно девојче, додека си играло на улицата „Никола Карев“ во Прилеп. Како што информира МВР, случајот во полиција вчера во 16 часот го пријавила 23-годишната мајка на детето. По пријавата од полициски службеници С.Ч. бил приведен и задржан во Полициската станица Прилеп за понатамошна постапка. Основното јавно обвинителство Прилеп соопшти дека гони лице за полов напад врз дете што се случил вчера во претпладневните часови. Осомничениот, како што соопшти Обвинителството, бил забележан од вработени во ЈЗУ Здравствен дом Прилеп како во дворот на установата…

ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА: Русија ќе и возврати на Грција во иста мера за протераните руски дипломати

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ќе возврати во иста мера на одлуката на Грција да протера двајца руски дипломати, јави агенцијата Интерфакс. Грчкиот весник „Катимерини“ претходно објави дека Атина одлучила да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез на уште двајца заради активности кои не биле во согласност со нивниот статус. Грчките власти засега не ги коментираа овие информации. Грција исто така ќе им забрани влез на уште двајца дипломати, за кои се вели дека не одговараат на нивниот дипломатски статус, наведува „Катимерини“. Весникот пренесе…

Опозицијата му поднесе кривична пријава на Рама

Албанскиот премиер Еди Рама заработи кривична пријава поради „прикривање на вистина“ во случајот со прислушуваните разговори на Агрон Џафај, брат на актуелениот министер за внатрешни работи Фатмир Џафај, кој во Италија е осомничен за трговија со дрога. Кривичната пријава до Обвинителството за тешки кривични дела ја доставија координаторите на пратенички групи на опозициски партии, Едмонд Спахо за Демократската партија, и Петрит Васили за Движењето за социјалистичка интеграција. По поднесувањето на пријавата, Спахо изјави дека опозицијата бара кривична истрага за Рама поради попречување на расветлувањето на вистината. – Се обративме до Обвинителството да спроведе истрага…