СДСМ секогаш доаѓаат на власт со некоја голема лага- ветуваа живот, дојде пекол

СДСМ секогаш кога победува на парламентарните избори победува со голема лага. Така беше и на тој 15 септември кога ветуваа чуда дека ќе се случуваат во Република Македонија. Се сеќавате на тие спектакуларни говори, со многу убави зборови, со многу убави метафори, со ветувања кои што македонскиот граѓанин тогаш ги очекуваше од таа гарнитура на СДСМ. Дел од таа гарнитура можам да заклучам дека се уште постои, со што јас можам да заклучам дека се уште оние транзициони политичари не завршиле во Македонија. Се надевам дека многу скоро, со крајот…

Советот на општина Струмица даде зелено светло за изградба на канализациони системи во селата Дабиле и Просениково

Советот на општина Струмица денеска ја одржа 12-та седница на која што беа усвоени  предлог – одлуки и извештаи од повеќе области, а во интерес на граѓаните. -Посебно сакам да ги истакнам првата и втората точка од дневниот ред, односно, предлог – одлуките  за давање согласност и овластување за потпишување на договори за грант по  проектот „Водоснабдување и одведување на отпадни води“ и давање согласност и овластување за измирување, односно, пренасочување на средства од буџетската сметка на општина Струмица. Се работи за канализационите системи во Просениково и Дабиле за кои…

БРИТАНСКИ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРВИОТ ЧЛЕН НА МАНУ: Генерал Апостолски е страстен македонски патриот, со чудна забелешка за грчката герила

Пишува: Блаже Миневски Генерал Михајло Апостолски не е агресивен комунист, но е страстен македонски патриот и е извонредно остроумен професионален  војник, кој ретко, ако не и воопшто, се меша во политиката. За време на војната тој покажа дека е храбар и способен водач и од јуни 1944 година стана Главен командант на македонскиот партизански отпор. Со вистински чувства ги опишува природните убавини на неговата земја и средновековните архитектонски споменици во неговиот роден регион, а со гордост го спомна театарот во Скопје каде што сега претставите се даваат на македонски јазик.…

Грчко-руска дипломатска војна: Зошто Атина одлуката од 6 јули ја објави на 11?

По објавата на Атина дека по итна постапка протерува двајца руски диопломати од амбасадата во Атина, а за уште двајца забрани влез во Грција, денес Москва порача дека од Русија протерува двајца грчки дипломати. Во дипломатијата обично се следи принципот на реципроцитет, односно на протерување дипломати, се одговара со иста мерка. Рускиот пратеник Андреј Климов, во изјава за Итар-Тасс, потврдува дека двајца грчки дипломати од Москва ќе бидат протерани. Иако од грчката амбасада не дале изјава за агенцијата, туку за информации ја посочиле адресата на грчкото МНР, се објавува дека…

ВМРО-ДПМНЕ: УСЛОВИ ЗА ИЗБОРОТ НА ДРЖАВНАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА

Идејата ВМРО-ДПМНЕ да го условува избирањето на оваа комисија, без која неможе да се спроведе најавуваниот „судбоносен“ референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат во врска за спогодбата Димитров-Коѕијас потпишана во близина на старата престолнина на Самуил, во Нивици, Преспа, и кој се очекува да се одржи месец септември или месецот октомври оваа година, станува сè погласна. Со оваа идеја ВМРО-ДПМНЕ бара повеќе услови кои ќе ја стават партијата во поповолна положба од оваа во која се наоѓа, од кои како најважен услов претставува оној кој бара да се формира…

Далиќ: Бог ни даде шанса за одмазда

Хрватскиот селектор Златко Далиќ, по победата над Англија (2:1) и пласманот во финалето на Светското првенство рече дека неговиот тим има шанса да ја одмазди селекцијата од 1998 година. – Франција има квалитетен тим, врвни играчи. Нас не чека тешка работа. Двете екипи имаат квалитет, а на нас е да се подготвиме и одиграме најдобро што можеме. Бог ни даде шанса да се одмаздиме за поразот на Мундијалот во 1998 година, изјави Далиќ. Финалето на Мундијалот во Русија се игра в недела со почеток во 17 часот.

ХРВАТСКА ВО ДЕЛИРИУМ: Погледнете како низ целата земја се славеше историскиот успех на нивните фудбалери (ВИДЕО)

Во Хрватска владее вистински делириум, фудбалската репрезентација е финалист на Светското фудбалско првенство во Русија. Хрватите имаа максимален скор во групната фаза, 9 бода од три натпревари, додека пак патот во елиминационата фаза беше доста потежок за нив, два пати во осминафиналето против Данска и во четвртфиналето против Русија, поминаа на пенали, додека пак последниот филтер до финалето го минаа по 120 минути игра. Иако имаше негатива, Хрватска успеа да ја анулира со голот на Иван Перишиќ против Англија. Тој гол предизвика делириум низ цела Хрватска, а тоа го покажува…

НА САМИТОТ НА НАТО МАКЕДОНСКАТА ,,ЛИДЕРСКА“ ТРОЈКА СТАВЕНА ВО МАГАРЕШКА КЛУПА

НА САМИТОТ НА НАТО МАКЕДОНСКАТА ,,ЛИДЕРСКА“ ТРОЈКА СТАВЕНА ВО МАГАРЕШКА КЛУПА Напиша Горазд Русоклија на својот фб профил. На самитот на НАТО, небитно каде, македонската ,,лидерска“ тројка беше ставена во магарешка клупа. Тројката чула за игри, леб и вино, па нудат игри со народни пари со кои може да се купи барем малку леб. Игрите, лебот и виното, не го спасиле Рим. Мојата порака не е до нив туку до нас. НАТО и ЕУ не даваат ништо никому, а земаат, земаат многу, некогаш го земаат и самиот живот. Само ние,…

ТОДОР ПЕТРОВ: БОЈКОТ НА “ПРОСЛАВАТА“ НА 14 ЈУЛИ ВО 15 ГРАДОВИ ЗА ВЕЛЕПРЕДАВСТВО НА НАЦИЈАТА И ДРЖАВАТА!

БОЈКОТ НА “ПРОСЛАВАТА“ НА 14 ЈУЛИ ВО 15 ГРАДОВИ ЗА ВЕЛЕПРЕДАВСТВО НА НАЦИЈАТА И ДРЖАВАТА! 12 јули 2018 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) повикува на масовен бојкот на владината прослава во сабота на 14 јули 2018 година во 21 часот, во 15 градови низ Македонија – Скопје, Куманово, Кавадарци, Охрид, Битола, Тетово, Кичево, Прилеп, Велес, Гостивар, Штип, Кочани, Струга, Гевгелија и Струмица, поради условената покана за членство на Македонија во НАТО Алијансата доколку Македонците на референдум го сменат името на државата и идентитетот на нацијата! ЕУ и…

ПО СРЕДБАТА НА ПУТИН И ТРАМП – ПАЃААТ ВЛАДИТЕ ВО ГРЦИЈА И МАКЕДОНИЈА?!

Коолициониот партнер на владата на Ципрас во Грција, г-дин Панос Каменос, за грчката информативна егенција АНА-ИПА изјавил, дека договорот од „ПРЕСПА“ нема да се имплентира, дека Македонија нема да стане членка На НАТО! На нашата влада со подсмев им кажува „можете да собирате покани за НАТО, да се сликате колку сакате, но се додека го користете терминот Македонија, нема да станете членка на НАТО.“. Изјавата на г-дин Панос Каменос, се поклопува со изјавите на многу политичари во Грција, дека Македонија „можеби не би добила вето“ само за почеток само за…