AI помага во третмани на пациенти со канцер

Пациенти со глиобластомa, малиген тумор во мозокот или рбетниот столб, типично живеат не повеќе од 5 години по добивањето на дијагнозата. Тие 5 години знаат да бидат болни, бидејќи во обид да се минимизира туморот, докторите често препишуваат комбинација од терапија со радијација и лекови кои имаат многу лоши несакани ефекти. Сега, истражувачи од MIT Media Lab развиле систем со вештачка интелигенција (AI) кој може да ја одреди минималната доза лекови потребна за ефективно да се намалат туморите. За да го креираат, тие ја искористиле техниката за тренирање наречена „зајакнато…

Повеќе...

Вработените во „Гугл“ против цензурираниот пребарувач за Кина

Повеќе од илјада вработени во „Гугл“ потпишаа писмо во кое го изразуваат своето незадоволство поради планот на компанијата да покрене цензуриран пребарувач за Кина. Во писмото се бара од раководството на „Гугл“ да ги разгледаат етичките ставови и барања за транспарентност, бидејќи „вработените мора да знаат што градат“. Незадоволство кај вработените предизвика информацијата дека „Гугл“ од почетокот на 2017 година развива цензурирана верзија за својот пребарувач под име „Драгонфлај“. Пребарувачот се развива како мобилна апликација за андорид и наводно чувствителните теми ќе ги става на „црна листа“ и ќе ги…

Повеќе...

ШТО ПРАВИМЕ СО ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ КОСТУМИСАНИ ГОСПОДА?!

Министерство за култура, Министерство за образование, Министерство за труд и соцјални работи, Министерство за… Со комплетно учество и планови, проекти, акции, вклучувајки ги со сите законски и незаконски ритуали од финансиска и техничка поддршка… Потоа доаѓа процес на широки консултации и учество, состаноци, дискусии, дебати и конференции со комплетна дадена „обемна поддршка“ од страна на многубројни „експерти“, просветни работници и академски лица, јавни и политички фигури и што ти уште не… Толку многу усвоени предлог- закони (надополнети, модеризирани), со сите тие значајни стратегии започнати од 1996 година за „модернизација на…

Повеќе...

Мирка ВЕЛИНОВСКА е #Бојкотирам

ВОЈНА ПРОТИВ ЕВРО-АМЕРИКАНСКИТЕ ДЕГЕНЕРИЦИ   Ја видовте нели Северинка Северношеќеринска, влијателната  бројлерка (ГМО кокошка) од фашистичкиот цијашко-соросоиден кокошарник? Нејзините газди и спонзори и навреле американска воена униформа. Ја качиле на транспортер и таа радосно раскљафтена позира. Се мисли за топ модел на њујоршка модна недела. Бре деген трендсетерски или по нашки скороевички. Не забележува, во скриптата не и запишале а таа не го набубала, дека милитаризмот и НАТО веќе не се во мода. Америка за првпат во седумдесет години веќе втора година не објавила и не повела војна. Трамп веќе…

Повеќе...

ЗНМ лобира кај дипломатите против политичкото рекламирање во медиумите

СКОПЈЕ, 16.08.2018 – Претставници на Здружението на новинарите на Македонија вчера и денеска се сретнаa со дипломати акредитирани во Скопје. Претседателот на ЗНМ Насер Селмани и директорот Драган Секуловски имаа одвоени средби со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Ваутер Пломп, заменик амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија, Лукаш Холуб, како и со политичкиот советник во американската амбасада Пол Граден. На сите средби претседателот на ЗНМ изрази голема загриженост за последните измени на Изборниот законик за легализација на политичката пропаганда во медиумите со јавни пари и индиректна…

Повеќе...

НОВ АЛБУМ ОД ТОШЕ ЌЕ СЕ ПРОМОВИРА НА 13 ОКТОМВРИ

На 13 октомври ќе биде промовиран албум со нови, до сега необјавени песни од Тоше Проески. „ Албумот е со наслов “Secret place” и на него се наоѓаат седум нови песни на англиски јазик како и три преработки на познати хитови“, ни изјавија од Меѓународната Фондација „Тодор Проески“. „ Албумот се работеше во студиото на познатиот англиски продуцент Енди Рајт, автор на хитовите од претходниот англиски албум на Тоше „The Hardest Thing““, додаваат од Фондацијата. По нивен избор, избрана е и насловна фотографија од Тоше за албумот, која е една…

Повеќе...

ПОДДРШКА ЗА #Бојкотирам ОД ШПАНИЈА

Десничарските политички партии од Шпанија застанаа рамо до рамо со движењето „Бојкотирам“ од Македонија, повикувајќи ги политичките сили низ Европа да земат учество во поддршка на Македонскиот народ во одбраната на сопствениот идентитет, име и право на самоопределување Европската демократска партија на Шпанија, која на изминатите општи избори доби осум пратенички мандати со 481.000 гласови, вчера дадоа отворена поддршка за движењето „Бојкотирам“, како што велат, поради задржување на правото на самоопределување на народите. – Македонија е жртва на обиди за нејзина анексија од Србија под името „Вардарска Бановина“. Додека земјата…

Повеќе...

Експерти на ОБСЕ не се сигурни дека референдумското прашање е О.К.

Во првиот извештај за референдумот закажан за 30 септември, експерти на ОБСЕ не целосно уверени дека референдумското прашање е коректно формулирано, а главната грижа им се можни притисоци на денот на гласањето. „Некои од соговорниците изразија загриженост во врска со недостатокот на јасност и сложената природа на прашањето. Додека некои засегнати страни го забележаа недостатокот на експлицитна референца во врска со промената на името на државата, други ја истакнаа важноста за означување на влијанието на референдумот за интеграција во ЕУ и НАТО“, се вели во извештајот на ОБСЕ/ОДИХР. пренесува „Канал 5“..…

Повеќе...

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: „Бојкотирам“, не гледајте во минатото!

Една од пропагандните фрази која често ја слушаме во овие 20-тина години, а со која допрва ќе ни ги полнат главите поради референдумот, е дека не сме требале да гледаме во минатото и дека треба да се свртиме кон иднината. Порака е прилично прецизна: оставето го Илинден, оставете ги Самоил и средниот век, оставете го Александар или, накусо кажано – оставете ја историјата настрана. Заборавете ја. Еден од проблемите на оваа неверојатно неинтелигентна флоскула на која можат да се залепат луѓе со не баш исправен мисловен „апарат“ (гледај платата, што…

Повеќе...

Брегзитот беше со законски дупки, македонскиот референдум самиот по себе е незаконски

Не така одамна на сите камбани се зборуваше за незаконско трошење пари во јавни кампањи од страна на владата на Никола Груевски. За некои, можеби, реакциите беа и оправдани, иако секаде во светот се водат владини кампањи кои се од јавен интерес. Но, проблемот беше што опозиционерите и „шарените“ носеа само наочари за омраза, па не може да видат што е просо, а што пченица.Не пример никогаш не се побунија за доларите од Соросовата фондација, или од УСАИД. Како е сега по прашањњето на референдумот? Како се рекламира Владата? Од…

Повеќе...