ДОГОВОРОТ ТРАЈНО ЌЕ НИ ЗАБРАНИ ДА ЗБОРУВАМЕ И ДА МИСЛИМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА!

Што ќе се смета за шовинизам, непријателство, иредентизам и ревизионизам никој не знае, а во договорот се наведени овие категории. Ова значи дека утре секоја твоја, моја, наша изјава може да се смета за иредентистичка, шовинистичка, непријателска!!! Грците ќе не кудат, Грците ќе не судат! ДОГОВОРОТ ТРАЈНО ЌЕ НИ ЗАБРАНИ ДА ЗБОРУВАМЕ И ДА МИСЛИМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА! Исто така, во договорот се предвидува формирање на Советот за соработка на високо ниво раководен од двајцата премиери кој ќе НОСИ ОДЛУКИ против поединци кои ќе ја прекршат примената на договорот?! Од правен…

Повеќе...

Како бре, хохштаплери едни, еднаш не ве фати мерак нешто добро да направите?

Си мислам, јас сум од една проклета генерација која цел живот беше све у некои транзиции, те ни уведуваа усмерено, те војска 14 месеци, те приемни испити за факултет, па и Тито ни умре, и Анте Марковиќ не‘ подлажа….и братство единството го ебавме, се испозаклавме ко ќурки за божиќ, три пути знаме мењавме, преживеавме и приватизација и трансформација и демократизација и институционализација, ја пројдовме секоја – ЦИЈА ја што ја смислил светов. И школи завршивме, и деца изродивме, и од таа заебан–ЦИЈА никако, бре да искочиме. Дваесет и кусур години…

Повеќе...

Светото Писмо> дали ви е јасно на сите Македонци?

Пишува: Каролина Ристеска Август 26, 2018 Лето Господово Торонто, Канада ЖИВА ВИСТИНА Денес ќе ве потсетам за најважната и најмудрата вистина за нашата македонска генеза запишана во Светото Писмо. Крајот на Светото Писмо завршува со Откровение на светиот Јован Богослов, глава22. Реката и дрвото на животот. Заедницата на блажените со Бога. Сериозни совети и опомени. Крај. Таму пишува, цитирам два стиха 18 и 19: 18. И Јас му сведочам на секого, кој што ги слуша пророчките зборови на оваа книга. Ако некој нешто додаде кон нив, нему Бог ќе му…

Повеќе...

Светскиот и домашниот непријател не‘ донесе на прагот на БЕЗУМИЕТО!

Светскиот и домашниот непријател не‘ донесе на прагот на БЕЗУМИЕТО! На нас МАКЕДОНЦИТЕ (тука ги иземам сите малцинства) ОСТАНУВА, САМИ СЕБЕ ДА СЕ СПАСИМЕ ОД ОВАА ВЕКОВНА СВЕТСКА ЗАВЕРА, ПРОТИВ МАКЕДОНИЗМОТ! ИЛИ САМИ СЕБЕ ЌЕ СЕ ДОНЕСЕМЕ ВО СОСТОЈБА НА ВЕЧНИ ТАНТАЛОВИ МАКИ!!! ПС (Со “Танталов маки” или тантализам” , се опишува фрустрацијата на лик на која целта секогаш и е пред неа но никогаш не може да ја дофати). Јас тука би го додала и тоа, како што Тантал го уби својот син и го принесе на гозба на…

Повеќе...

По цели 12 часа заврши рочиштето за 27 април

Цели 12 часови траеше судското рочиште за случувањата во Собранието на 27-ми април минатата година. Како сведоци на судењето беа сослушани министерот Дамјан Манчевски и пратениците Фросина Ременски и Павле Богоевски.

Повеќе...

Судот се изживува врз Никола Груевски, ноќно судење за бившиот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Очигледно по претходно добиени инструкции, судиите во Апелациониот суд денес цел ден и вечерва го судат Груевски за непостоечко дело и во застарено гонење, сам и без присуство на неговите адвокати. Одлучуваат по жалба за пресудата за набавката на службеното блиндирано возило Мерцедес, за кое судијката Добрила Кацарска го осуди на 2 години затвор. Паралелно во основен суд Скопје 1, истата судијка Добрила Кацарска одржува маратонско судење на обвинетите 33 лица од случајот од 27 ми април, каде се ангажирани и адвокатите на Груевски и каде ако некој од нив…

Повеќе...

ФОТО: Заев доживеа дебакл во Кочани

Премиерот Зоран Заев ја почна теренската кампања во пресрет на референдумот и патува низ градовите да ги убеди граѓаните дека треба да гласаат ЗА договорот со Грција и промена на уставното име на Република Македонија. Но, наместо тој да им ја пренесе на граѓаните пораката која сакаше да ја каже, се соочи со пораката која граѓаните му ја испратија нему. Денес во 18 часот, во Кочани, Заев се обрати на отворена трибина, каде сигурно очекуваше поддршка од граѓаните. Спроти него, од градот со 25.000 жители, застанаа едвај 200 граѓани. Толку…

Повеќе...

БОЈКОТИРАМ ДО ЗАЕВ: Сте ја утнале рекламата, се гласа за „Северна, а не за „Европска“ Македонија

Ова е една од реакциите на „Бојкотирам“ кон владината камапња со државни пари која започна со слоганот „Гласај ЗА Европска Македонија“. Иако за тоа не е потребен никаков доказ, бидејќи станува збор за неспорен фкт, во прилог се наведува тој дел од Спогодбата меѓу Грција и втората страна (член 1, точка 3): а) Официјалното име на Втората страна ќе биде „Република Северна Македонија“, што ќе претставува уставно име на Втората страна и ќе се употребува erga omnes, како што е предвидено во оваа спогодба. Скратеното име на Втората страна ќе…

Повеќе...

Заев: Нема назад, правиме квантен скок во европска Македонија

За нас не постои друга алтернатива освен членство во ЕУ и НАТО. Без договорот Македонија никогаш немаше да добие покана за НАТО и датум за отпочнување на преговори со ЕУ како остварување на нашите стратешки цели. Ова го порача вечерва премиерот Зоран Заев на граѓанска трибина во Штип во рамки на кампањата за референдумот што денеска ја започна коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“. Оценувајќи дека не постои повозвишена патриотска должност од тоа да им служиш на интересите на сопствениот народ и да бидеш подготвен да понесеш политичка жртва верувајќи во…

Повеќе...

ВТОР ДЕБАКЛ ВО ЕДНА ВЕЧЕР: Со автобуси и комбиња наполнета трибината во Штип – до 500 граѓани

Три автобуси и четири комбиња, како и многу приватни автомобили од Кочани, Пробиштип, Струмица и Македонска Каменица, ја крепеа камапњата „ЗА“ на Заев во Штип, по дебаклот во Кочани. Ако во Кочани околу 18-19 часот беа собрани околу 200 граѓани, во Штип, со оваа помош од цела источна Македонија, се собраа околу 500-тини граѓани. Срамно, дури и за СДСМ.                                         Извор:https://denesen.mk/  

Повеќе...