Игор Џамбазов го пречека единственото прваче во Маврово: Само да погледнете што сака да биде малиот Матеј кога ќе порасне(ВИДЕО)

Македонскиот шоумен Игор Џамбазов во последно време се почесто ги поздравува своите фанови и целата јавнсот со видеа од македонските убавини во Мавровскиот регион.Колку и видеото да е интересно, особено одговорот на малиот Матеј за тоа што сака да биде кога ќе порасне, треба и да се замислиме како нација и народ.Прекрасна емоција : се замислиме како нација и народ.Прекрасна емоција : Извор:https://bulevar.mk/

Црвенковски: Употребата на „Северна Македонија” за внатрешна употреба е премногу!

Познатата организација „ВикиЛикс“ која објавува класифицирани информации, во документ (линк од документот ) од 29 јули 2008 година кој се однесува на грчко-македонските односи, објави дека тогашниот претседател на државата Бранко Црвенковски, сметал дека името „Северна Македонија“ за внатрешна употреба е премногу. Објавениот документ е извештај на тогашната амбасадорка на САД во Македонија Џулијан Миловановиќ. „Црвенковски мисли дека Грција ќе се согласи за името Северна Македонија. Хил праша за македонскиот идентитет и јазик. Црвенковски рече дека евентуален излез е грчката позиција дека дискусијата е за името на државата, а националноста и јазикот не…

Јанушев: Немавте право да го потпишете договорот, еден ден ќе одговарате за ова!

Во своето гостување во телевизија Телма, во дебатната емисија Топ Тема, Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев му порача на Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски дека владата на СДСМ еден ден ќе одговара за потпишувањето на капитулантскиот договор со Грција. Јанушев истакна дека доколку власта на СДСМ воопшто не учествувала во преговорите, веројатно Македонија би добила подобар договор за името од овој, за кој граѓаните ќе треба да гласаат на референдум. -Ние согласно со Уставот на оваа држава сме Република Македонија и ако веќе потпишувавте тука требаше да стои…

Радмила Шекеринска доживеа вистинско фијаско во Струмица

Не само во Берово, по дебаклот во Кочани, Штип, Ѓорче Петров, Тетово последен во низата е фијаското на Радмила Шекеринска во родниот град на премиерот -Струмица.  Струмица познат до скоро како бастионот на Заев очигледно не му даваат поддршка за капитуланскиот договор за промена на името на Македонија. Не повеќе од 250 луѓе попладнево се убедија себеси да слушнат што Шекеринска има да каже, а ниту тие веројатно не дошле по сопствена волја, туку најверојатно се членови на локалните партиски организации, имајќи во предвид дека најмалку 30 од присутните се…

Нови директори во културата: Мартин Вучиќ на „Танец“, Викторија Рангелова на Драмски театар

Министерството за култура назначи 22 директори на Национални установи кадешто досега имаше вршители на должност. Директорка на Македонскиот народен театар е потврдена Симона Угриновска која досега ја извршуваше функцијата вршител на должност, откако оставка си поднесе нејзиниот претходник Драган Спасов – Дац. На Драмски театар во Скопје за директорка е назначена Викторија Рангелова Петровска, а на Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ е назначен Мартин Вучиќ. Манифестацијата Струшки вечери на поезијата – Струга одсега ќе ја предводи Тодорче Тасевски, а на Охридско лето е назначена Наташа Поповиќ. Виктор Илиевски…

КАКО ДА ЗАСПИЕТЕ ЗА ДВЕ МИНУТИ

Ова е техника која веќе со децении ја користат војниците, а специјалистите велат дека сигурно ќе втонете во сон за само 120 секунди! Овој совет е објавен уште во осумдесетите години во книгата “Опушти се и победи: Како тоа го постигнуваат шампионите”, но сега доби нова популарност и сè поголем број луѓе се “колнат” во неговата ефикасност. Во прашање е техника во неколку чекори, кои ги користат американските војници веќе со децении. Ја смислиле тимовите на воени доктори, во обид да се намали можноста за грешки кај уморните војници, особено…

ЦИЈАНИДНАТА КОАЛИЦИЈА ФАТЕНА НА ДЕЛО, ПРЕД КАМЕРИ!

Видете што се случи денеска во македонскиот парапарламент. Претпладнето, кога беше најавено дека на дневен ред на денешната седница е ставена точката за Законот за минерални суровини, свеж ветер проструи низ Југоистокот, носејќи надеж дека изгласувањето на Законот го означува почетокот на крајот на рудниците на смртта, проблем кој предолго егзистенцијално го вознемирува регионот. Тој Закон, чија поготовка започна по силниот притисок што го изврши еко-движењето од Југоистокот, предидува забрана на користење цијаниди и сулфурна киселина во нови рудници од отворен коп и други мерки, кои значително би придонеле за…

Јанушев: Ние од самиот старт сме против договорот, поистоветувањето на ЕУ и НАТО со договорот е апсурд

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во вечерашното гостување во дебатната емисија Топ Тема, на телевизија Телма истакна дека ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува и никогаш нема да го поддржи, како што вели, капитулантскиот договор кој владата на СДСМ го потпиша со Грција. Јанушев вели дека ВМРО-ДПМНЕ од самиот старт е против договорот, а напоменува дека поистоветувањето на договорот со ЕУ и НАТО е апсурдно. -Ние од самиот старт сме против договорот и ставањето на европска Македонија и поврзувањето на референдумот исклучително само со ЕУ и НАТО е еден добар спин…

Џејсон Мико: Ќе ја изгуби ли Македонија својата посебност?

Пишува Џејсон Мико за Свест.мк Што прави една држава особена? Со што еден народ станува посебен? Дали овие нешта може да бидат загубени? Една од работите што прават држава уникатна е географијата – нејзиното место на планетата, нејзините пејсажи, планини, реки, езера, долини, полиња… се што има. Тешко е, дури невозможно овие нешта да се сменат. Оттаму, верувам дека Република Македонија нема да го загуби географскиот дел од нејзината особеност. Но, што е со луѓето? Што ги прави Македонците да бидат посебни? Секако јазикот е една од особеностите. Но, што ако…

Димитров: Почнуваме нова ера без да се плашиме што ќе биде со Македонија

Ова што го направивме во односите со Грција и Бугарија става крај на една ера на негирање или барем почеток на крајот. Почнуваме нова ера во која можеме да ја вложиме енергијата, не плашејќи се што ќе биде со нас, со Македонија. Нашата генерација треба да го чува ова што го имаме – независна држава и да ја направи посилна, побезбедна, пофункционална, со поголеми шанси за среќа, за иднина, а патот е преку членството во НАТО и ЕУ, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров во вечерашното гостување на „Само…