И живата легенда Игор Џамбазов им го честита денот на независноста на Република Македонија 8 -ми Септември на своите сограѓани (видео)

Честит 8-ми септември – Денот на независноста на Република Македонија!! Честит 8-ми септември – Денот на независноста на Република Македонија Posted by MAJKA TI I TATKO TI on Friday, 7 September 2018    

ИТАЛИЈАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ САЛВИНИ: Ангела Меркел ги „потцени” предизвиците за масовната миграција

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, вели дека германската канцеларка, Ангела Меркел, ги потценила проблемите што ќе ги донесе масовната имиграција, поврзувајќи го нејзиниот став за отворени граници со расистичкото насилство што го потресе германскиот град Хемниц, пренесува „Локал“. „Меркел дефинитивно го потцени ризикот од социјални судири кога тврдеше дека има место за стотици илјади луѓе во Германија. Сè уште се сеќавам што се случи за време на новогодишните празници во Келн во 2015 година, а и на други места,“ изјави Салвини за „Дојче веле“ во понеделникот. Стотици жени…

Проф. Наташа Котлар: ХАНС ЛОТАР ШТЕПАН: „Македонците имаат најголемо право за употреба на своето име Македонија.“

Денес на својот фб профил Проф. Наташа Котлар по повод доаѓањето на германската канцеларка Ангела Меркел во Р.Македонија,на денот на независност 8-ми Септември ќе го напише следново: Денешната посета на германската канцеларка Ангела Меркел на Република Македонија е повод за потсетување на првиот (1993) вонреден и ополномоштен амбасадор на СР Германија во РМ – Ханс Лотар Штепан (1935–2011), кој интензивно и ефикасно ја поддржуваше демократска Македонија. Тој е професионално и интелектуално посветен на дипломатската работа. Сакајќи што подобро ја осознае политичка ситуација на Република Македонија – нејзината оспорена меѓународна позиција,…

Грчки професор: Северна Македонија е производ на грчкиот расистички национализам

Името Северна Македонија не е компромис. Компромис е ако сте принудени да се тргнете настрана, во најмала рака делумно, од позицијата која сте ја имале и за која се уште мислите дека е вистинската, пишува во својата колумна Киркос Доксиадис, професор по социјална теорија на Универзитетот во Атина. Професорот во колумната објавена на сајтот „комуналити“, вели дека решението за името Северна Македонија за соседната земја е позиција која грчката страна можеше да ја прифати упте на почеток, во 1991-92 година со распаѓањето на Југославија. „Добро направено“: ако немаше исклучителни случувања…

Лидерот на Вмро-Дпмне Христијан Мицкоски преку видео обраќање им го честита 8-ми Сптември на граѓаните на Р.Македонија

Честит и вековит 8-ми Септември! Нека е вечна самостојна и независна Република Македонија! 🇲🇰 Видео обраќање Честит и вековит 8-ми Септември!Нека е вечна самостојна и независна Република Македонија! 🇲🇰 Posted by Hristijan Mickoski on Saturday, 8 September 2018

Стартува 26. издание на ФКТ „Ристо Шишков“

Струмица по 26-ти пат ќе биде домаќин на актери од Македонија, Бугарија, Србија и Словенија кои ќе се натпреваруваат за престижната актерска награда, златен медаљон со ликот на Ристо Шишков. Традиционално на 8-ми септември, денот на независноста на Република Македонија, свечено ќе биде отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков 2018“, со најдобрата претстава за оваа година на „Војдан Чернодрински“ – „Клетници“ од Виктор Иго во изведба на Прилепскиот театар. Годинава во петте фестивалски дена ќе бидат изведени десет претстави. Директорот Ванчо Ристов Патриков до 12-ти септември најавува богата програма,…

Доселувањето на Словените на Балканот е утопија измислена од западноевропските историчари!

Пишува: Блаже Миневски Група неупатени, но добро платени „експерти“, редовно, па дури и во специјални емисии на „разузнавачки“ телевизиски канали, тврдат дека Македонците се Словени, дека се доселени од „зад Карпатите“, користејќи трски за дишење за време на преминот на Дунав, и дека како доселеници мора да се откажат од антиката, односно од автохтоноста на овие простори. Притоа воопшто, барем интимно, како да не си ги поставуваат прашањата за тоа кои се Словените, како дошле на Балканот, кој ги предводел, колку време им било потребно со воловски запреги да дојдат…

ВМРО-ДПМНЕ: Нека е вековит Денот на независноста, нека е вечна Република Македонија

Пред 27 години се оствари вековниот стремеж за независна и суверена Република Македонија. Овие 27 години, генерации дејци, уметници, интелектуалци, буквално секој вградуваше по некое камче во мозаикот промовирајќи ја Македонија низ светот. Стекнавме стотици пријатели кои и покрај сите блокади го почитуваа нашиот идентитет и правото на самоопределување и не признаа под уставното име. Генерации политичари се бореа за заштита на националните и државни интереси штитејќи ја културата, историјата и традицијата. Ова се вели во честитката на ВМРО-ДПМНЕ по повод Денот на независноста на Република Македонија. – Сите досега…

КОЛУМНА НА ДИМИТАР ГРУМАР: Со Тереза во ЕУ, а со Курц во НАТО

Ирец во Белфаст, ми рече: Види каква е атмосферава, те тера или да пиеш или да се тепаш! Сега го чекам да дојде во Скопје. И ете шанса за реванш: Види каква е атмосферава, те тера да плачеш или да се кинеш од смеење Еднаш, пред повеќе години, еден Ирец во Белфаст, на шега, ми рече: Види каква е атмосферава – те тера или да пиеш или да се тепаш! Сега, спроти денот на нашето прекрстување, го чекам Ирецот да дојде во Скопје. И ете ми шанса за реванш: Види…