Кратка хронологија на МАКЕДОНСКИОТ ХОЛОКАУСТ. До кога ќе молчи Европа?

Обидот за менување на името и идентитетот треба да им биде завршница на едновековниот геноцид врз македонскиот народ. Во чест на настраданите и измачени чеда на Македонија, ви презентираме факти и краток филм од голготата и прогонот на 40 илјади деца од Егејска Македонија. 1913-тата година: 4725 градби се изгорени во 40 села околу Кукуш заедно со македонските делови во Солун. 1928-мата година: Сите македонски имиња на селата, градовите, реките и планините се отфрлени и хеленизирани. 1936-тата – 1940-тата година: Под диктатурата на Метаксас, брутално се казнети 5250 Македонци за зборување…

Референдум: Денеска се изјасниле само 13.7 отсто од оние кои го оствариле своето право на глас на изборите во 2016 година

Денешниот ден донесе слаба излезеност на оние кои денеска имаа можност да го остварат своето право на глас на референдумот. Слаба излезеност имаше и кај македонската дијаспора, но и кај затворениците и болните и изнемоштени граѓани. Најголема е разликата кај дијаспората – 17.200 граѓани гласале на изборите, но денеска не се појавиле на избирачките места. Кај болните и изнемоштени лица разликата е околу 6500 гласа. 2016 година: Болни и изнемоштени 8.000 Дијаспора: 20.000 Затвореници: 2.000 Вкупно пријавени за гласање 30.000 од кои своето право на глас го искористиле 22.000 2018…

Право на глас на референдумот ќе имаат 1.806.336 граѓани

Во четвртокот вечерта на полноќ заврши јавната пропаганда со што почна 48-часовниот молк пред референдумот, кој треба да се одржи в недела на 30 септември. Според одлуката донесена од страна на Собранието на Република Македонија, прашањето за претстојниот референдумот ќе гласи: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција?“. Според Државната изборна комисија, право на глас на изјаснувањето в недела ќе имаат 1.806.336 гласачи, кои се запишани во избирачкиот список. Гласачките места на 30 септември ќе бидат отворени од 7…

ЈО со најекспресна реакција: Сликање на гласачи било недозволиво и казниво по закон (можело експресно и ЈО)

ЈО: Секое сликање или снимање гласачи е законски недозволиво   Објавувањето фотографии на гласачи е противправно дејство кое го нарушува процесот на гласање и претставува попречување на правото на гласање. Секое сликање или снимање на гласачи при остварување на нивното право, како и какво било попречување на гласањето и процесот на спроведување на референдумот не се дозволиви согласно на закон, соопшти Комисијата за следење евентуални противправности сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот при Јавното обвинителство на РМ. Според Комисијата, вакви дејства преземени во текот на процесот на гласање, ќе…

Поради недоволен број гласачи се спојуваат 13 гласачки места во Кичево и Македонски Брод

Иселувањето што континуирано тече во целата наша земја, придонесува да се намали бројот на жителите, а со тоа и бројот на гласачите и гласачките места ширум државава. Така за претстојниот референдум 80 гласачки места поради недоволниот број на гласачи се преместуваат во поголемите селски населби, но не подалеку од 5 километри, од кои дури 13 се во Кичевско-Бродскиот регион. -На секои наредни избори бројот на гласачи и следствено на тоа и гласачки места во нашата општина е се помал. Така и за претстојниот референдум поради недоволниот број избирачи, помалку од…

ДИК: До 17 часот излезноста на иселениците 36,56 отсто, а во КПУ 64,69 проценти

Вкупно 985 македонски иселеници или 36,56 отсто до 17 часот излегле да гласаат за референдумското прашање, но во нив не се влезени оние од САД, Канада и Лондон (вкупно пет гласачки места), каде гласањето трае до 19 часот по локално време, соопшти вечерва на прес-конференција портпаролката на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска. Гласачките места, пак, во казнено-поправните установи низ земјава, вкупно 13, се затворени и до 17 часот излезноста е 64,69 отсто. Гласале 1.008 од евидентираните 1.558 лица со право на глас. Според информациите од општинските изборни комисии, во своите домови гласале…

Ако на кафкијансково време, орвеловскава реалност му подметне дрога во пијачката

Кога немам во себе зборови што треба да протечат од изворот на љубовта за да се влеат во срцето на читателот, вообичаено влегувам во суштината на постоењето, со боси нозе застанувам на дното од океанот на тишината и мирно палам цигара од сонцето. Чекам духот на вечноста да ми заструи низ крвта, ги затворам очите за да не ослепам од очекуваниот восхит и така тихувам додека не ја почувствувам песната на Творецот. Таа песна е невидлива совршеност од која е исплетена сета вселена и доволно е да откинам само парче…

Вардар продолжува со шампионската игра, Веспрем падна на сопствен терен

Екипата на Веспрем на домашен терен падна пред одличната игра на ракометарите на Вардар кој запишаа победа на овој натпревар со 25:27 (11:13) во третото коло од Лигата на шампионите. Вардар одигра добро прво полувреме, имаше и предност од пет гола, а на полувреме замина со два гола разлика, откако доживеа мал пад во играта. Во второто полувреме домаќините заиграа подобро и го презедоа водството на десетина минути пред крајот (22:20). Сепак следеше серија од 3:0 за нашиот тим (22:23), а на две минути до крајот, Мораеш ја зголеми предноста…

ВАЖНА ВЕСТ: Во примероци од вода од Берово и дел од Скопје е пронајдено честички од Ураниум ?!

Овие денови актуелна е веста со примероци земени на вода од Берово и од Скопје и каде е направена анализа во приватна лабараторија, каде на сликите под микроскоп  убаво се гледа честичките од ураниум присутни во примероците на водата и  јасно се гледа дека ги има во голема концентрација. СПОДЕЛЕТЕ !!!!!!ВАЖНА ВЕСТ !!!! Следниве слики се од пробата за вода која што е земена пред околу месец дена од :… Posted by Georgi Gjoke Makedon on Saturday, 29 September 2018 Исто така анализата каде што е правена во Германија, луѓето кој…

(ВИДЕО) Игор Џамбазов: Од утре може да немаме народ!

Актерот и водител Игор Џамбазов се појави со видео на Фејсбук. Рецитирајки стихови од Раде Сиљан, Џамбазов на крајот вади интересна поента. „Од утре може да немаме народ“ „Од утре може да немаме народ“ ЛИДЕР