Русјаков: Северноцрпнати, фајронт!

  Ако Македонија не беше држава со октроирана квинслишка влада, по завчерашната постреферендумска прес конференција, Зоран Заев ќе беше политички мртовец. Коментирајќи ја излезноста на референдумот тој избриша 65% од граѓаните на Република Македонија. Мртов ладен прогласи за непостоечки две третини од народот. Истото го направи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Се важат само тие што гласале, ни порача. Ние другите за нив не постоиме. Не сме народ, ма воопшто не сме ни луѓе. Ако не ви е јасно за што зборуваат Заев и Димитров, ќе ви објаснам.…

Русјаков: Северноцрпнати, фајронт!

Ако Македонија не беше држава со октроирана квинслишка влада, по завчерашната постреферендумска прес конференција, Зоран Заев ќе беше политички мртовец. Коментирајќи ја излезноста на референдумот тој избриша 65% од граѓаните на Република Македонија. Мртов ладен прогласи за непостоечки две третини од народот. Истото го направи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Се важат само тие што гласале, ни порача. Ние другите за нив не постоиме. Не сме народ, ма воопшто не сме ни луѓе. Ако не ви е јасно за што зборуваат Заев и Димитров, ќе ви објаснам. Преставниците…

Владата ја прифати информацијата за реформи во безбедносно-разузнавачкиот систем

Владата на денешната седница ја прифати информацијата за потребата од формирање на меѓуресорска работна група којашто ќе предложи модел на реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем. Од владината прес-служба информираа дека министерот за внатрешни работи е должен во рок од три дена од добивањето на номинациите до Владата да достави Предлог-одлука за формирање на меѓуресорската работна група која ќе предложи модел на реформа на безбедносно- разузнавачкиот систем со План за негово воспоставување. извор: Нова Македонија

Задолжителната Лисабонска декларација и незадолжителниот референдум

Во јуни 1992 година на самитот на тогашната Европска заедница како услов за признавањето на Република Македонија беше поставено името на државата да не го содржи зборот „Македонија“. За потсетување, во тоа време Македонија не беше признаена од ниедна постојана членка на СБ на ОН, како и од ниедна од тогашните дванаесет земји-членки на ЕЗ. Во непосредното соседство беснееја војни, девизните резерви беа незначителни, земјата немаше пристап до меѓународни кредитни линии, санкциите кон северниот сосед беа во сила, а ЈНА сѐ уште беше присутна во државата. Наспроти сето ова, ултиматумот…

Апасиев: “Не 80 пратеници, 120 да имате у наредни две години не смеете име да мењате”

(Фејсбук статус на Универзитетскиот професор Димитар Апасиев) “Абе глеам сите правници станавте, па да ви речам у два збора: Не 80, 120 пратеници да имате, у наредни две години не смеете име да мењате. <3 Чунки, одлуката на задолжителниот Референдум од 1991 останува во правна сила и важи за сите erga omnes, се додека не се донесе нова референдумска одлука за промена на уставното име ? p.s. „Urbi et orbi“ – и на Небо и на Земја! #RuleOfLaw #СамСебеУбио #ОставкаИИзбори” https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1931014200297242&id=100001660416730

Порталите од соседството: Македонците им одржаа лекција на народите, капа доле!

Историјата некогаш своите важни партии ги игра на мали „шаховски“ табли, пишува српскиот портал Факти.орг. А токму тоа го направи на 30-ти септември 2018-та во Македонија, која на лукав референдум – на кој прашањето гласеше „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Република Македонија и Република Грција“ – се впиша и во историјата на Европа. Креаторите на македонската мека обоена револуција – која завршницата ја доби во избори и постизборни манипулации кои на власт ја донесоа америчко-шиптарската коалиција на чело со експонентот на тајните служби…

СО ИЗЈАВА ЗА “УСПЕШНОСТ“ НА РЕФЕРЕНДУМОТ, И ПОКРАЈ ТОА ШТО ОДЛУКАТА НА РЕФЕРЕНДУМОТ НЕ Е УСВОЕНА, ЗАЕВ ПРОДОЛЖУВА СО ФЛАГРАНТНО КРШЕЊЕ НА УСТАВОТ И ЗАКОНИТЕ!

2 октомври 2018 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла изјавата на Зоран Заев за “успешност“ на референдумот за промена на името на државата, и покрај тоа што одлуката на референдум не е усвоена, и го осудува натамошното флагрантно кршење на Уставот и законите! СМК ја потсетува Владата дека во согласност со членот 73 став 2 од Уставот врз чијашто основа самата го распиша референдумот, “Одлуката на референдумот е усвоена, ако за неа гласало мнозинството од избирачите кои гласале, доколку гласале повеќе од половината од…

Единствена Македонија:Кој пратеник од ВМРО-ДПМНМЕ ќе гласа за промена на уставот, нема да стигне ниту до границата при обидот за бегство од државата

Македонскиот народ и поголем дел од граѓаните на Република Македонија на референдумот во неделата јасно порачаа дека не сакаат членство во НАТО и дека не сакаат промена на името, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ. Ги потсетуваме пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои сега ја имаат историската одговорност за Македонија и Македонците дека немаат мандат од македонскиот народ за негово обезличување и дека спорот за името не е прашање на една пратеничка група или на една партија, туку на македонскиот народ. Единствена Македонија ги повикува пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да не се…

Ивица Тодоров:КАКО ПОНАТАМУ ПО НЕУСПЕШНИОТ РЕФЕРЕНДУМ имаме ли ИЗБОР?

КАКО ПОНАТАМУ ПО НЕУСПЕШНИОТ РЕФЕРЕНДУМ имаме ли ИЗБОР? пишува: презвитер Ивица Тодоров Почитувани мои пријатели и сонародници со крајна сигурност ВЕ УВЕРУВАМ дека и без НАТО и ЕУ и со НАТО и ЕУ се ќе остане исто во Македонија ако и понатаму продолжиме да го негуваме уништувачкиот, корумпиран (расипан), себичен, завидлив, користољубив, површен, поданички, предавнички, БЕСКАРАКТЕРЕН, БЕСРАМЕН, БЕСДОСТОИНСТВЕН крајно неморален МАКЕДОНСКИ МЕНТАЛЕН СКЛОП! Па со горенаведениот БОЛЕН мантален склоп, со горенаведениот начин на мислење и живеење и во РАЈОТ да влеземе истиот ќе го претвориме во ПЕКОЛ зашто нашиот ПЕКОЛ,…

ВИСТИНАТА ЗА СОЗДАВАЊЕТО НА ГРЧКАТА ДРЖАВА

“СЕКОЈА НАЦИЈА ТРЕБА ДА ЈА СМЕТА ЗА СВОЈА САМО ТАА ИСТОРИЈА, КОЈА СЕ ТЕМЕЛИ ВРЗ ВИСТИНАТА” Дионисос Соломос 1847 *************   Пишува: Сотир Гроздановски   Неодамна на интернетската мрежа изненадно се појави видео документ за создавањето на современата грчка држава, како резултат на Револуцијата од 1821 година.  Изненадувањето беше угодно за Македонците,  но шокантно  за погрешно информираната грчка јавност. Ништо не би било необично, кога таа би се темелила врз вистинската древна историја и врз вистинските историски процеси од тие времиња. Но, бидејќи тоа не е случај, шокот кај големиот…