Борбата на ВМРО-ДПМНЕ не беше за избори, туку за Македонија. Доколу Заев сака избори тогаш ќе го поразиме

Изјава по состанокот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ 03.10.2018 Изјава по состанокот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски 03.10.2018 Posted by Медиа24 on Wednesday, 3 October 2018 Интегрален текст од изјава за медиуми на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Би сакал да ве информирам од текот на денешната седница на Извршниот комитет на партијата која што се уште е во тек, но клучните одлуки се веќе донесени. Можам да ја известам јавноста дека се разгледа информацијата по однос на одржаниот референдум, актуелната политичка ситуација и се донесоа неколку заклучоци за…

ОЛИВЕР АНДОНОВ-Во водата дупка

За секоја јалова работа, нашиот народ вообичаено вели „во водата дупка“, а тоа кажува дека нема што да ја држи водата или пак се поставува реторичко прашање за тоа кој може да направи дупка во водата. Токму така по истиот принцип на јалова работа помина и референдумското глупирање на ѓон Црпко предавник со целата ергела предавници од ѓон СДС предавничка. Но, не што тие се изглупираа, се покажаа во нивното вистинско светло и што од грдите им лица под маски им паднаа маските, туку гревовите навлекоа еден куп политички лица…

Ердоган: Го победивте целиот свет и си кажавте дека сте Македонци од Македонија

Честитки од Ердоган и Турција до Храбриот Македонски Народ кој неуморно и со голема памет и разум си ги одбрани својот идентитет јазик нација и култура. Македонците го бојкотираа референдумот тоа беше нивна мудра одлука на тој начин дадоа дознење дека никој не смее да си игра со нивниот идентитет јазик нација и култура. Турција и понатаму останува голем пријател на Македонија и на Македонците се вели во честитатка на Ердоган дадена за турскиот весник Хуриет. Извор:https://www.magazin.mk/

На денешен ден 3 октомври: Атентат врз Киро Глигоров

На денешен ден 3 октомври 2018 – Светски ден на пешачењето. 1796.- Предводени од владиката Петар I Петровиќ Његош, Црногорците ги победиле Турците, а во битката загинал скадарскиот паша Махмут Бушатли, кој со 23.000 војници се обидел да ја покори Црна Гора. 1824.- Собранието на Мексико го усвоило Уставот со кој државата стана независна. 1835.- Роден е францускиот композитор, пијанист, диригент и оргулист Шарл Камиј Сен Санс, романтичар со типичен француски дух и рационални музички форми. Дела: операта „Самсон и Далила“, три симфонии, поемата „Танц на смртта“, четири симфониски песни, пет клавирски концерти, три концерти за виолина,…

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Македонските делби – „згужвани“ фаци од едната, горди и насмеани Македонци од другата страна

Пишува: Страшо Ангеловски Долго време се наметнува тезата за поделениот македонски народ. Теза, “divide et impera“, со која сака да се создаде лажна слика дека македонскиот народ е поделен, дека вината лежи во политичките партии, токму за да може полесно да се владее со него, а, во негово име. Со мала грижа на совест, како претседател на политичка партија, нурнав малку подлабоко, до онаму до каде што допираат сеќавањата на се уште живите сведоци, до 1945-та. Имено, тогаш, после насилното уривање на легитимната македонска власт, со помош на белградски инструктори…

ДИМИТАР ДИМОВСКИ за светскиот рекорд во Жупа: Гласање на секои 5,4 секунди

ГО ИМАМЕ РЕКОРДОТ ВО ПОЛНЕЊЕ КУТИИ НА ГЛАСАЊЕ – КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ МОРА ДА ИМА Избирачко место во општина Центар Жупа, избирачко место 0563. Од 18.30 до 19 часот “гласале” вкупно 331 гласачи или на секој “гласач” му биле доволни по 5,4 секунди за да “гласа”. #ОЈО мора да го испита овој случај. (Димитар Димовски- член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на ФБ)

Градежништвото е во континуиран пад – Вредноста на извршени градежни работи во пад од 29,8 %

Според официјалните информации објавени на Државниот завод за статистика вредноста на извршени градежни работи  во месец јули 2018  споредено со лани истиот месец е намалена за скоро 30 % или поточни 29.8 %. Ова е катастрофален резултат посебно ако се земе фактот дека Владата и економскиот тим ветуваше дека ќе се интензивираат работите во градежништвото и во делот на реализација на капитални инвестиции но ништо од тоа не се случи. Така според официјалните резултати во месец јули за оваа година 2018 стои дека вредноста на извршени работи изнесува 2 264…

36% не е мандат!

Неколку брзи мисли за референдумот   Иницијативата Бојкотирам спектакуларно успеа. Мнозинството Македонци рекоа „не“ за менувањето на името, идентитетот, достоинството на Македонија, Уставот, културата, традицијата и останаа дома. Народот победи. Само околу36 проценти од сите запишани гласачи гласаа, а од нив, околу 90 проценти беа за. Околу 600.000 лица гласаа за договорот, што, интересно, е 50.000 гласа помалку од тоа што СДСМ и албанските партии го освоија во 2016 година. Ова не е мандат за успех. Далеку од тоа. Дополнително, албанските партнери на Заев во Владата подвлекоа дека тие придонеле со 250.000…

Хомосексуалците од цел Балкан денеска се собираат во Александар Палас

Унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето е целта за која ќе дискутираат стотици ЛГБТИ активисти, родители на ЛГБТИ млади, претставници на владите, пратеници и пратенички, експерти од Западен Балкан и од Турција. Конференцијата се одржува од денеска до 6 октомври во хотелот „Александар Палас“ под мотото „Наспроти сѐ, иднината е наша“. -Од еден ригиден политички систем, од една власт која беше исклучително хомофобична и трансфобична, власт која што буквално удираше врз животите и телата на овие луѓе. Кога никој не очекуваше, наспроти сите шанси и можности, ЛГБТИ заедницата покажа дека…

LIDER> Масовно полнење кутии во Центар Жупа: Се гласало на секои 5 секунди

Масовно полнење на гласачки кутии се случило во Центар Жупа.  До 18:30 часот на избирачкото место 0563 во Центар Жупа, излезноста била 21,37%, односно 187 луѓе искочиле на гласање. Во 19 часот кога е завршено гласањето вкупниот број на гласачки ливчиња изнесувал 518. Тоа значи дека само за половина час гласале 331 гласач или на секои 5 секунди по едно гласање што е математички невозможно освен, ако не станува збор за полнење кутии.