Силниот поддржувач на Заев и Шеќеринска, сега бара двајцата под итно да завршат зад решетки

Оригинал статија Превземено од веб портал www.pogled.mk Граѓанскиот активист и професорка, Мирјана Најчевска, која важеше за огромен поддржувач на СДСМ односно Зоран Заев и Радмила Шеќеринска, сега бара двајцата да завршат во затвор. На нејзиниот блог „Квадратура на кругот“, во писмено обраќање таа објави текст со наслов „Доле режим – да живее режимот“. Текстот е објавен на ден 10.10.2018 година. Професорката бара затвор и за премиерот Заев и вицепремиерката Шеќеринска и обвинува дека сите што не влегле во власта имаат посебен третман од судот. Интегрално текстот на Најчевска: ,,Денес (10.10.2018…

ЛЕВИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРОТИВ ЗАЕВ:Предметот ќе го проширувале и против Димитров

ЛЕВИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРОТИВ ЗАЕВ:Предметот ќе го проширувале и против Димитров   Левица поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за сторено дело од кривичниот законик кој се однесува на загрозување на независноста. -Граѓанин кој ќе доведе државата во потчинетост од друга држава го сторува ова кривично дело. Се повикуваме на официјалните изјави на премиерот на Македонија и на премиерот на Грција. Со прифаќање на ерга оменс решение и изјавата дека ќе се стори се да се прифати тоа, нанесена е штета и е доведена државата под зависност од друга…

Дете ако не заплаче цицка ќе нема:Велика Британија предложи Македонија да влезе во НАТО и без решение за името!

МАКЕДОНИЈА МОРА ВО НАТО ПО СЕКОЈА ЦЕНА: Велика Британија предложи Македонија да влезе во НАТО и без решение за името! Британскиот Дом на лордови бара од Владата во Лондон да се заложи Македонија да стане членка на НАТО без оглед на тоа дали ќе биде решено прашањето за името. Според извештај подготвен од Домот на лордови, британската влада ќе настојува за примање на Македонија во НАТО заради мир и стабилност во регионот. 146917795 „Владата треба да ги поддржува мерките за да и помогне на Македонија да влезе во НАТО, со…

Струмица го одбележува Денот на востанието на Македонија

Претпладнево, пред Споменикот на Револуцијата во Градскиот парк, се одржа чествување, на кое за значењето на празникот говореше градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски. Претставници на општина Струмица, на Сојузот на борците, на јавни институции, политички партии, училишта и здруженија, положија свежо цвеќе пред Споменикот на Револуцијата, а членовите на рецитаторската секција при Домот за деца и млади „Благој Мучето“, интерпретираа револуционерна поезија.

Штајнмаер на Ципрас: Многу жалам што резултатот од референдумот не даде конечно решение

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина. Во изјавите на почетокот од средбата, Штајнмаер го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција и изрази жалење за резултатот од референдумот, додека пак Ципрас рече дека Договорот од Преспа е модел на разбирање и взаемно почитување на два народи. – Дојдов тука за да ја искажам мојата почит за особено храбриот напор што го вложивте за да постои договор со ПЈРМ,…

Предавање за македонското културното наследство во Вашингтон од антиката до денес

Во пресрет на големиот национален празник 11 Октомври, Форумот за демократска Македонија синоќа во Вашингтон организираше вечер посветена на македонското културно наследство. Домаќин на оваа прослава беше Амбасадата на Република Македонија во САД. – Во центарот на настанот беше предавањето за слоевитото уметничко и архитектонско наследство на Република Македонија од историчарката на уметност и член на Форумот за демократска Македонија, Анета Георгиевска-Шајн, се наведува во соопштението од Форумот за демократска Македонија . Во своето излагање таа се осврна на различните култури кои оставиле траги на територијата на Република Македонија, почнувајќи од античкиот период,…

Стојаноска: Вчерашниот настап на СЈО е уште една потврда дека Македонија не е веќе правна држава, не постојат ни закони, ни Устав

Зоран Заев е исплашен од храброста и решителноста на македонскиот народ кој не потклекна на сите притисоци и манипулации и на референдумот покажа дека по ниедна цена нема да поддржи антидржавни политики со кои се брише името Република Македонија, идентитетот, историјата, традицијата и културата, ова денеска на прес конференција го истакна Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев е во паника затоа што не помина неговата капитулација и граѓаните го осудија обидот да добие амнестија за сопствените криминали преку штетниот договор со кој ги прифати грчките црвени линии. Затоа Заев тргна…

Кој кого манипулира – Заев граѓаните или СЈО Заев?

Мандаторот за Владата на Македонија, на 31 мај 2017 година, со писмен документ потврди дека во неговиот владин кабинет нема лица против кои се води предистражна постапка од СЈО. Излажаа ли Заев и СЈО? Имено под притисок од јавноста и меѓународната заедница, особено пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ, Заев како мандатор за нова Влада побара и како што напишале на официјален документ, добил известување дека до тој момент СЈО и Катица Јанева немаат отворени ниту една предистражна постапка за идни министри од неговиот владин кабинет. Имено тогаш мандаторот Зоран…

Бушати со нова Тиранска платформа за Македонија

Оригинална статија на веб портал www.magazin.mk Партиски избори од политичките партии на Албанците во Македонија брифираат дека идеологот на Тиранската платформа, шефот на Албанската дипломатија, Дитмир Бушати веќе имал роковник за најавени средби. Имено и пред изборите во 2016 година, претседателите на политичките партии на Албанците во Македонија остварија три средби во Тирана. Средбите беа реализирани на повик на премиерот Еди Рама но во основа со нив раководеше иделогот на Тиранската платформа, шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати. Тиранската платформа за која Заев тврдеше дека не постои веќе е реализирана…

Иванов: На овој голем празник, да се потсетиме на заветот кој ни го оставија нашите предци

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов со обраќање до нацијата, го честиташе Денот на народното востание и ги повика граѓаните на Македонија да се потсетат на заветот кој им го оставиле претците. Во продолжение интегралниот текст од пораката на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов: Почитувани сограѓани, Нека ни е честит 11 Октомври, Денот на народното востание. Вооруженото востание против фашистичкиот окупатор, започнато на 11 октомври 1941 година ни ја донесе слободата и остварувањето на сонот за формирање на македонска држава. Патот до конечната победа преку долготрајната Народноослободителна борба исполнет со…