ПИСМО ДО МОЈОТ ПРАТЕНИК!

Читател кој се потпишува како ЕДЕН МАКЕДОНЕЦиспрати порака, односно писмо до пратениците во собранието. Во продолжение прочитајте го целосното писмо: ПИСМО ДО МОЈОТ ПРАТЕНИК Решив да ви напишам писмо па Вие и секој да може да го прочита и да ве охрабриме во наредните денови или часови да истраете и да одговорите отворено и јасно ПРОТИВ предавството на националниот интерес на македонскиот народ во Собранието. Да ги надминете сите закани, да ги отфрлите сите понуди заради нас кои веруваме во вас лично, заради предците, заради децата и заради Македонската казуа. Македонската…

Апел за помош: Потребни се 200.000 евра за лекување на 15 годишно девојче од Охрид во Германија

Судбината си поигрува со уште еден млад живот. На петнаесетгодишната Сара Настеска од Охрид дијагностициран и е малиген тумор „Anemija Plastica“ кој ја напаѓа коскената срж и не дозволува  правилна регенерација на крвта во организмот. Во најкраток рок на Сара треба да и се изврши трансплантација на коскена срж, што според нејзиното семејство е единствена можност за целосно излекување и враќање во нормален живот на девојчето. Единствен сроден донор  е нејзиниот две години помал брат. Зафатот и лекувањето чинат 200.000 евра во специјализирана детска болница во Германија, која нуди висока…

Колумна на Сотир Костов: Мајмунско однесување на Бранко Героски и ….

Медиумот е ТВ24. Емисијата ‘’Отворено’’. Во студиото се домакинот, четири гости и публика. Емисијата се одвива, како што се одвива – сите ги атакуваат изјавите и ставовите на Невена Стаменковска. Во еден момент Героски, без срам и перде, а богами и без малкуцка лична култура и домашно воспитување, на пратеничката Стаменковска и вели ‘’…Ве молам немојте да се навредите, ама тоа ми личи како ние да играме шах со мајмун(Демек вмровците се мајмуни). Ете тоа ти е целото новинарско џентлменство на предводникот на слободниот печат во Република Македонија и професорот…

Апел до сите хумани луѓе и институции: Да ѝ помогнеме на Катерина

Да бидеме хумани и да донираме за Катерина Рујковска на која треба да ѝ се пресади рожница за да може светот да го гледа како останатите нејзини врсници. Семејството Рујковски апелира до сите хумани луѓе и институции да им помогнат преку донации. -Ве молиме за помош на нашата ќерка Катерина Рујковска. На 12.12.2018 година закажан е посебен хирушки зафат пресадување на рожница (шареница) во Специјлната Болница Свети Вид во Белград, на другото око. За таа операција потребни се 5.000 евра кои ние родителите не сме во можност да ги обезбедиме.…

Вучиќ: Недостасуваше нешто во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни е нешто опипливо, не само поддршка, туку потребно ни е исполнување на ветувањата од Европа, рече српскиот претседател Александар Вучиќ на Белградскиот безбедоносен форум. На отворањето на форумот, Вучиќ заедно со австрискиот претседател Александар ван дер Белен, најголемиот дел од говорот на темата „Западен Балкан и ЕУ“ го посвети на состобата во Македонија. – За жал, очигледно е дека договорот што го склучија двете страни, а…

Семејството Богдановски реагира на ставовите на Љубчо Георгиевски

Драган Петковски како претставник на семејството на Драган Богдановски се јави до медиумите со реакција во врска со изнесените ставови на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во книгата „Мојата македонска приказна-каде одиш Македонијо“. Во продолжение следи рекацијата на Петковски во целост: Почитуван г-дине Георгиевски, Како претставник на фамилијата на Драган Богдановски, идеологот и еден од основачите на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ решив да ви се обратам за првпат, гледајќи дека не престанувате со оцрнувањето на ликот и делото на мојот вујко. Повод се извадоците од вашата најнова книга во…

ВМРО-ДПМНЕ: Државната агенција МИА објави лажни вести за исклучување на партијата од ЕНП

Обраќањето на потпретседателот Александар Николоски на конференцијата на Европската народна партија е најдобар показател за партнерските односи на ВМРО-ДПМНЕ со ЕНП (EPP), соопшти денеска опозициската партија, во врска со лажните вести кои се раширија за нејзино исклучување од ЕНП. – Вистината е дека ниту имало отпочнато постапка, ниту во моментов се води постапка за исклучување на партијата од ЕНП. Секоја друга информација е тенденциозно ширење на лажни вести и невистини. Државната агенција МИА мора да постапува професионално, водејќи се по основните етички новинарски стандарди на објективност и непристрасност. Државната агенција…

НОСТРАДАМУС – ЕДЕН ЧОВЕК КРАТКО ЌЕ ВЛАДЕЕ СО МАКЕДОНИЈА И ЌЕ ПРОБА ДА ЈА УНИШТИ НО НАРОДОТ ЌЕ ЈА СПАСИ

Нистрадамус бил најголемиот јасновидец на сите Времиња, во соите книги многупати ја споменува и Македонија. Нострадамус во едно од своите поглавија ќе пише: Во модерното време кратко во Македонија ќе владее еден непрокопсан владетел кој ќе проба да го уништи името на Македонија и Македонците воопшто само за да им учини добро на други владетели. Но во тоа нема да успее затоа што народот односно Македонците овој владетел ќе го симнат од престолот, по доаѓањето на новиот цар во Македонија работите ќе се нормализираат а новиот цар на Македонија ќе биде…

УЧЕБНИК ОД 1871 ГОДИНА: Српските деца учеле дека Македонците се староседелци на Балканот!

Пишува: Блаже Миневски Во српски учебник од 1871 година Македонците биле претставени како посебен народ, односно до 1878 година децата во Србија учеле дека Македонците се друг народ, дека се староседелци на Балканот, опишувајќи ги соседите и границите на етничка Македонија: „Бугарите, на овој полуостров исто така се дојденци, во однос на Македонците, како и Србите.“ Сепак, по 1878, особено по 1903 година, српските ученици почнале да учат дека се Македонците се Срби. Во меѓувреме, Србите и Бугарите жестоко се нафрлиле врз Македонија, праќајќи  вооружени чети, црковни и просветни емисари со…