Павлопулос бара да се разјасни дека не се признава македонската нација, туку само државјанството

Грчкиот претседател Павлопулос, наводно, се спротивставил на членот 36, кој ги содржи референците за македонскиот “народ и идентитет” и потребата да се заштити македонскиот “народ” што живее надвор од земјата. пишува грчкиот весник Екатимерини. Владата на Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) во петокот достави нацрт-уставни амандмани до Парламентот, со кои формално ќе ја преименува земјата во „Северна Македонија” по договорот за името потпишан со Грција. Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, наводно, изразил резервираност за членот кој се однесува на делот за македонскиот народ, пишува грчкиот весник Екатемерини. Павлопулос, наводно, се спротивставил на членот…

Британски „Телеграф“ потврди: Александар Велики не бил Грк, туку Македонец

Британскиот весник „Телеграф“ во патувачка репортажа од Македонија се осврнува и на прашањето за Александар Велики, при што авторот Пол Блумфилд пишува дека тој не бил Грк, туку Македонец! Набројувајќи ги вината во винаријата „Стоби“, каде што направил пауза за ручек, Блумфилд ја споменува „Кратошија“, за која т.н. локален гуру Горки Балојани му рекол дека „ја пиел и Александар Велики“. -Ах, прашањето за Алекс. Во училиште веројатно сте учеле дека серискиот освојувач бил Грк – сепак, во 4 век п.н.е. не постоела Грција по себе. Не, Александар бил Македонец; прашањето…

ТРАЈКО СЛАВЕСКИ: Дури и една богата Финска се откажа од експриментите што ги прави македонската Влада

СДСМ е на пат да ја доуништи македонската економија. Поврзано со крајно катастрофалните резултати и перформанси на македонската економија во изминативе 15 до 18 месеци во време на владеење на коалицијата на власт предводена од СДСМ и ДУИ сега конечно се најавува зголемување на даноците во Република Македонија и покрај сите укажувања од страна на јавноста на бизнис заедницата и на граѓаните дека тоа во овој момент за Република Македонија е погрешна мерка, истакна Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Славески.…

Во вторник собраниската Комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

Седницата на собраниската Комисија за деловнички и мандантно-имунитетни прашања на која ќе се разгледува предлогот за одземање на мандатот на Никола Груевски ќе се одржи во вторник. На веб страницата на македонското Собрание за 6 ноември е закажана оваа седница со единствена точка на дневниот ред – Предлог за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски врз основа на добиено известување од Основниот суд Скопје 1 Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција за пресуда КОК бр.59/17 од 23.05.2018 година со која пратеникот е осуден на казна затвор во траење…

Јасна Котеска: Јасно е, ова значи губење на државноста

Професорката Јасна Котеска истакна дека со Договорот од Преспа и со бршењето на АСНОМ од Уставот, не се гради државноста, туку се создава мини-федерација. По Преспа и по анулирање на две заседанија на АСНОМ од Уставот, крајно време е некој да алармира дека ова не е спас на Републиката. Туку создавање мини-федерација. Како стручњак за 19век мене ми е јасно, ова е губење државотворност. Не сум десничар и ова не е FUD. Само сведоштво. – напиша професорката на Твитер.   Jasna [email protected] По Преспа и по анулирање на две заседанија на…

На денешен ден: Во 1957 СССР го лансирал „Спутњак 2“ првиот сателит кој со себе го носел кучето „Лајка“

3 ноември 2018 (МИА) 1493.- Шпанскиот морепловец Кристофер Колумбо го открил островот Доминика. 1534.- Англискиот парламент ја признал црковната власт на кралот Хенри VIII, кој по раскинувањето со ромокатоличката црква станал поглавар на нововостановената англиска црква. Поглаварот на англиската црква традиционално бил монарх, дури и ако е во прашање жена. Претходно папата одбил да го поништи бракот на кралот со Катарина Арагонска, што предизвикало прекин на односите меѓу Рим и Лондон. Хенри VIII се женел повеќе пати бидејќи немал машки наследник. 1852.- Роден е јапонскиот принц Муцухито, кој како цвар од 1867 година…

КОЛУМНА НА ЦВЕТАНОВСКИ: Заев – шири, шири, Пандорини пешкири!?

Колумна на Љупчо ЦВЕТАНОВСКИ за ДЕНЕШЕН.МК Тамам ќе помислите дека З.З. го достигнал зенитот на својата „популарност“ и со ништо повеќе не може да ја „засени“ својата карикатуралност и интелектуална празнотија, а тој, пак и пак и пак ќе ве изненади. И насмее… Барем за момент, се’ дури не ви текне што и прави на државата, нели. „No оne еxpects the Spanish Inquisition” или  „Никој не ја очекува шпанската инквизиција“. Ова е незаборавната реплика на неповторливите Монти Пајтон. Добро де, и Брајан си имаше житие, чуму не би и самоцрпнатиот ни муртинец?! Е…

Растат даноците: Владата ќе воведе прогресивно оданочување – дополнителни 8% данок за доход

Министерот за финансии Драган Тевдоски на прес конференција соопшти дека Владата одлучила да се воведе прогресивно оданочување и да се напушти рамниот данок. Даночната реформа ќе значи воведување на дополнителни 8 проценти за делот од доходот кој поминува 90 000 денари. Ова значи дека до 90 000 денари доход, данокот останува 10 проценти само на делот кој надминува 90 000 денари би се плаќале дополнителни 8 проценти. Државата од воведувањето на прогресивен данок би добивала 25 милиони евра.  

ОЛИВЕР АНДОНОВ: Фарбачи

Една од моите претходни колумни ја насловив како „Цртечи на веѓи и сеачи на магла“ и токму уште тогаш предупредив на проблематичниот ментален склоп на ѓон СДС предавничка, а во однос на создавањето на перцепции за реалните собитија во Македонија. Впрочем, имав уште една колумна со истата тема во која почитувани сограѓани ви зборував за превртените слики на СДС. Со овој вовед и со насловот на оваа колумна сакам да го нагласам неопходното освестување на Македонскиот народ, на сите граѓани на Македонија за опасноста која ни е надвисната над нашата…

Порталот Лидер објави дека Заев е вмрежен со рускиот бизнисмен кој финансира про-руски партии, владиниот портпарол Бошњаковски демантира

Вмреженост помеѓу македонската Влада и висок функционер на партијата ЛДП со компаниите на контроверзниот руски бизнисмен Иван Савидис, кој е посочен како главен финансиер на про-руските активности во Македонија, откри „Економски Лидер“ во своето истражување за ширењето на руското влијание во земјава. Истражувањето на „Лидер“, поврзано со Савидис е инспирирано од пишувањата на европската истражувачка мрежа Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) која во јули годинава објави дека според документи од македонското Министерство за внатрешни работи, рускиот бизнисмен, кој живее во Грција, платил 300.000 евра на македонски политичари, членови на новоформирани…