„КОСТЕНИЈАДА 2018“ – Фестивал на Смоларскиот костен

Во падините на планината Беласица, над селото Смоларе, денеска по 9-ти пат се одржа Фестивал на Смоларскиот костен „Костенијада 2018“, традиционално овошје кое е заштитен знак на селото Смоларе. Печени смоларски костени, специјалитети од костени, но и традиционални македонски јадења, топла ракија, вино и чај, музика во живо, традиционални ора со КУД „Јане Сандански“ од Ново Село, како и изложба на творби посветени на костенот, изработени од ученици од општина Ново Село, беа дел од „Костенијадата“. Плодот кој во изобилие расте на планината Беласица, тука има посебно значење. Денеска домаќинките меѓусебно се натпреваруваат кој ќе направи повкусен кулинарски…

БЛАЖЕ МИНЕВСКИ: Канческа против Канческа

КОЛУМНА НА БЛАЖЕ МИНЕВСКИ: Канческа против Канческа – Во едно интервју од ноември 2014 година тогашната министерка за култура на Република Македонија изјави дека „културата е идентитетот на секоја држава“. Пред четириесет години филмот „Крамер против Крамер“ освои пет оскари, меѓу кои и оскарите за најдобар актер и најдобра актерка. Академската сликарка и мајка Џоана Крамер, чувствувајќи дека е запоставена од својот сопруг Тед, го напушта семејството за да се „пронајде самата себеси“. Во нашата приказна семејството, односно народот го напуштија осум пратеници но „златна малинка“ ќе добие само Бети!…

84 организации од земјата и дијаспората потпишаа Повелба за соработка против уставни измени, распуштање на Собранието и распишување избори

Денес, недела, 4-ти ноември 2018, осумдесет и четири организации – политички партии, невладини организации, граѓански иницијативи од земјата и дијаспората потпишаа Повелба за стратешка соработка со која се предвидува формирање на Кризен штаб против промена на Уставот на Република Македонија, распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори. Кризниот штаб ќе организира сенародни протести пред Собранието на Република Македонија, пред домовите на одметнатите и уценети пратениции, блокада на патишта и гранични премини и други форми на отпор под чиј притисок Владата и Зоран Заев ќе бидат принудени да си…

Бизнис заедницата против прогресивниот данок

Негативни реакции за најавениот прогресивен данок и пензиската реформа кои вчера ги презентираше Владата. Бизнисот на нож го дочека прогресивниот данок со кој за приходите над 90.000 денари се воведува персонален данок од 18%. Велат ека ова ќе биде удар по нивниот џеб. Не се сигурни дека некои во нивните редови нема да фатат крив правец кон даночна евазија, ниту за тоа дали зголемените трошоци ќе ги компензиираат од платите на вработените. За Бизнис конфедерацијата на Македонија двете реформи не се суштински, туку само шминка. -Знаете онаа ментална бариера која…

Минато-сегашно, идно-минато, иднина сега или „посветла иднина“

Текстот што го нудам пред јавноста е составен пред 10 години. Некои бројки се поинакви (статистички) денес. Но ме изненади откритието на размисла што сум ја споделил на разни начини пред 10 години, а ми изгледа како секојдневноста да застанала и по десет години. На определен начин чувствувам потврда за дефиницијата на „посветлата иднина“ како континуирана сегашност, која безусловно се темели само на минатото и се гради само овде и сега, и не тогаш таму и не тие тогаш таму, туку ние овде сега. И неразбирливо е во овој контекст…

(Видео)МИЦКОСКИ ВО ДНЕВНИКОТ НА СИТЕЛ: Во Собрание ќе има жестока критика за штетниот договор кој сакаат да го протуркаат на сила

Во интервју за Сител, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека одлуките кои стигнуваат во Собрание ги добиваат сосема неочекувано. Како пример тој го посочи вметнувањето на Охридскиот договор во амандманите каде што претходно не ни било во предвид да се дискутира на оваа тема за подоцна да се види дека тоа не е точно. Според Мицкоски ваквото несериозно однесување од страна на Владата автоматски повлекува и промена на стратегијата за тоа како треба да се делува.   -„Јас очекувам една жестока критика на сето она кое што ќе биде…

Кривична пријава за скопјанка за нелегални онлајн трансакции

Триестгодишна скопјанка заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение дека со платежна картичка на оштетено физичко лице направила 15 онлајн трансакции, при што нанела штета за околу 33.000 денари. – Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи на Република Македонија до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против скопјанката Ј.И.(30) поради постоење основи на сомнение за сторенo кривичнo делo казниво по член 274-б став 1 во врска со став 3 од Кривичниот законик на Република Македонија, соопшти МВР. Пријавената со платежна картичка на оштетено…

ЖБОГАР ФАЛСИФИКУВАЛ ИЗВЕШТАИ ДА ПРИКРИВА КОРУПЦИЈА НА ВЛАДАТА: Жбогар, Могерини и Хан забраниле обвинителство да спроведе истрага за полнењето на кутии на референдумот?!

Движењето #Бојкотирам во Фејсбук пост посочи на низа манипулации во однос на референдумот за промена на името и гласањето за уставните измени во македонскиот парламент во кој лично и персонално е вмешан амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самоил Жбогар. Имено од движењето најпрво посочуваат дека на Жбогар, Хан и Могерини и бил предаден список на вработени во ЕУ мисијата кои не гласале на референдум за да им се закануваат на локалниот стаф дека ќе ги бркаат од работа затоа што не гласале. Потоа истите Жбогар, Могерини и Хан му забраниле…

Навивачите на Шкендија наречени „балисти“ имаа свое „шоу“ по улиците на градот.(Видео)

Пред натпреварот со Шкупи во Тетово, навивачите на Шкендија наречени „балисти“ имаа свое „шоу“ по улиците на градот. Дел од претставата беа и скандирањата „УЧК, УЧК, каурски пи*чки, уби, уби уби каура и други навредливи слогани. Се разбира, не беше заборавено и „македонското девојче“. „Перформансот“ доаѓа само по неколку дена откако беше објавено дека Охридскиот рамковен договор се внесува во преамбулата на Уставот и дека со тоа станува столб врз чии традиции наводно се изградила Република Северна Македонија.

ОН го послушаа Иванов, ќе се решава за Преспанскиот?

  Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк Македонија Актуелно Обединетите Нации, преку Советот за безбедност на иницијатива на Руската Федерација, ќе заседава за Преспанскиот договор, кој ги крши начелата на меѓународното право. Според информации од Руското министерство за надворешни работи се очекува во текот на претстојната недела иницијатива за одржување вондредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации да покрене Руската Федерација но и Кина, како две од петте постојани земји членки со право на вето. Воедно како брифираат дипломати од ОН, Русија нема да навлегува во елементот на ЕУ и НАТО…