ДАЛИ СТЕ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ?

ДАЛИ СТЕ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ? Не, Македонија НЕМА интелектуалци. Барем таков впечаток се остава на прв поглед… Поточно има, но многу малку, и тие се млади или во свои средни години. Меѓу повозрасните скоро ич. И тие кои беа, замолчија и се интегрираа низ годините во општественото сивило. Ги нема на медиумите, тие се само на социјалните мрежи или затворени самите во себе. Нападнати се од ботови и медиокритети, материјално обезличени и ставени во позиција на дневна основа да црнчат за просечен живот. Маната им е што се големи во духот, што…

За амандманите, игнорирањето на договорот што сте го потпишале и менувањето на вашата историја

Џејсон Мико за СВЕСТ.МК Владта на Република Македонија претстави четири амандмани на Уставот на Република Македонија кои Грците ги бараат врз основа на Преспанскиот договор. Можете да ги прочитате тука. Вреди да се спомне – со голема доза на иронија, дека во дополнителните материјали во кои се објаснуваат амандманите, Владата многу внимава на тоа да го користи името „Македонија“, иако, само неколку пасуси погоре, во самите амандмани, предлага ова име да се замени со „Северна Македонија“. Ова ми покажува дека тие самите немаат верба во договорот што го потпишале, во процесот…

Поголем данок за играчите на спортска: Од 1 јануари кладилниците ќе исплаќаат помалку пари

Од 1 јануари со измените на законот за персонален данок се менуваат и правилата во спортските обложувалници. Имено, со измените, данокот на доход од игри на среќа ќе се плаќа по нова, единствена каматна стапка од 15%, што е зголемување за 50% или 5 процентни поени од актуелната стапка која изнесува 10%. Во моментов, обложувалниците задржуваат по 10% од секоја добивка. Па така, ако сте уплатиле ливче за 100 денари и сте добиле 1000 денари, обложувалницата ќе ви исплати 910 денари, бидејќи на вашата добивка од 900 денари (1000 денари…

Конкретна реорганизација на администрацијата од втората половина на 2019

Во втората половина на следната година ќе има поголеми измени во администрацијата со нејзина реорганизација и оптимизација, процес кој би завршил во текот на 2020, со мал дел во 2021 година, најави денеска министерот за информатичко општетсво и амдинистрација Дамјан Манчевски. Според Манчевски, за претстојните активности ќе следи серија законски измени, а меѓу останатото  ревизија на Законот за организација на органите на државна управа, „Очекуваните придобивки се да се воспостави рамка за институционална организација, ќе се реши проблемот со преклопување на надлежностите на институциите, како и проблемот со институции со еден човек. Ќе…

Преамбула

Премиерот отсекогаш имал проблеми со елементарното знаење (а особено со античката митологија, која љуби да ја користи метафорички), а за научните факти или ораторството и да не зборуваме. Но дури и ќорава кокошка некогаш ќе погоди зрно, па така и тој „трефна“ дека станува/ло збор за ширење, а не за отворање на Пандорината кутија (до душа, ова го погоди од вторпат, демантирајќи се себеси). Последиците се веќе тука; мнозина не се свесни, по примерот на вицот за човек што паѓа од облакодер и на половина пат вели дека е добро.…

Власта се фали со инвеститори што ги обезбеди владата на Груевски

СДСМ денес го продолжи серијалот на соопштенија против Никола Груевски, овој пат во сфера каде СДСМ е многу слаб, а Груевски и ВМРО-ДПМНЕ беа многу успешни. Тоа е сферата на привлекувањето на странски инвестиции. Имено, СДСМ денес го критикува Груевски за Субрата Рој, инвеститор кој најави инвестиција но не успеа да ја реализира, односно ја реализира, но во многу мал обем. ВМРО-ДПМНЕ и Груевски донесоа многу инвеститори во Македонија. Нема споредба со неговите претходници, а уште помалку со актуелната влада. Ги променија условите за правење бизнис во Македонија и земјата…

Голема полициска акција во моментов пред Зебра во скопски Капиштец, уапсен вработен во УЈП

Голема полициска акција во моментов се случува пред трговскиот центар Зебра во скопски Капиштец. Очевидци велат дека пред малку, полициски службеници уапсиле едно лице во кафулето во трговскиот, откако кај него пронашле плав плик во кој веројатно имало пари. Според информациите , мажот на возраст од околу 50 години седел во кафулето кога му пришло едно лице. Седнало на неговата маса и му предало син плик. Веднаш по тоа во кафулето влетала полиција и го уапсила мажот. Во моментов, како што информираат очевидци, приведениот е пред кафулето каде полицијата го…

Нетпрес: Мајката на Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, доби вработување во Централен регистар

Фанија Костадинова, мајка на новиот портпарол на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Костадин Костадинов, пред неколку дена била вработена во Централниот регистар во Струмица, на позиција референт со завршено средно училиште, пишува Нетпрес. За нејзиното вработување бил објавен оглас, а според огласот платата е околу 25. ооо денари. Од Централниот регистар во Скопје за Нетпрес изјавиле дека постои ново вработено лице на определено работно време како референт согласно објавен оглас и според нив исполнети се сите законски основи кои што ги барал огласот, во случајот само средно образование и без работно искуство,…

Eксперти: Измените во Преамбулата на Уставот носат неизвесност за иднината на Македонија

Впишувањето на Охридскиот рамковен договор во Преамбулата на Уставот, а елиминација на Манифестот на АСНОМ и теоретски и практично значи нова држава- концепт на федерализација, анализираат експертите. Зошто? Пред се заради значењето на елиминираниот Манифест наспроти Прогласот од АСНОМ, што ќе биде впишан во уставната преамбула ако Собранието аминува. -Манифестот е последица на она што значи одлуки од државотворен карактер. Станува збор за четири значајни такви одлуки кои се однесуваат на прогласувањето на АСНОМ за законодавно и извршно тело на државната власт на Демократска Македонија, прогласувањето на македонскиот за службен…

“Македонија блокира” – во среда во Вевчани пред домот на Мукоски потоа во Охрид кај Арнаудов и Василевски

  МАКЕДОНИЈА-БЛОКИРА Почитувани пријатели, Ве известуваме дека движењето против уставните промени „Македонија Блокира“ во текот на следните денови ќе ги одржи следните активности: -Во среда,на ден 07.11.2018 г.,ќе одржи народен собир во Вевчани со почеток во 19:00 часот при што ќе биде посетен домот на пратеникот Крсто Мукоски и ќе му биде врачено протестно писмо во врска со неговото гласање за уставните измени и воедно од него ќе биде побарано да ја промени својата одлука при повторното гласање во собранието на Р.Македонија кога ќе биде потребно двотретинско мнозинство за потврдување…