ЛИДЕР: Што прави Захир Бекири – Чауш со висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ?

Фотографии на кои се гледаат Захир Бекири – Чауш, главен обвиниет во случајот „Фабрика за афери“ и членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски стигнаа до редакцијата на „Економски Лидер“. Како што тврди нашиот извор, Чауш, кој важеше за близок до премиерот Зоран Заев, минатата недела пиел кафе со Ѓорѓиевски во кафуле во Аеродром повеќе од 2 часа. Од соседните маси можело да се чуе како му дава инсајдерски информации за нелегално работење на луѓето блиски до премиерот и му се жали на тоа дека новата власт го запоставила…

Ана Ангелска : ДА НЕ НИ СЕ ЗА МНОГУ ГОДИНИ ГОЛЕМИТЕ СРАМОВИ

Колумна на Ана Ангелска за www.media24.mk Не е изненадување, не е неочекувано, оти се досега комплетно е во манирите на нивното владеење,само што со четврто ноемвриското сквернавење претераа со дрскоста и безумието. Ако досега, локалната власт “водена” од Наташа манифестираше слепа послушност кон врхушката од Скопје во најголемиот дел и единствена “храброст” локалниве властодршци покажаа во завршувањето на свои лични работи (вработување на браќа, сестри, мажи, жени и себевработување) со наградите за 4 Ноември, а веројатно повторно заслепени од “моќта” на нивното “лидерство” отелотворено во Заев, продолжија докрај да ја…

Научниците во CERN ќе се обидат да го откријат постоењето на антигравитација

Експериментите ќе бидат насочени кон откривањето на тоа како се однесува антиматеријата во однос на гравитацијата на Земјата Истражувањето на антиматеријата е најверојатно едно од поинтересните истражувања за кои може да се прочита. Тоа посебно е така затоа што науката на овој план е прилично „млада“, па во главно првите тестирања започнуваат од деведесеттите години од минатиот век. Сите истражувања во оваа област не учат за универзумот којшто, иако мислиме дека доста го познаваме, дури сега почнуваме малку да го разбираме. Антиматеријата според теориите, но и според сега веќе достапните…

ТРАГЕДИЈА ВО ГОСТИВАР: Девојчето кое синоќа паднало во Вардар бегајќи од кучиња, пронајдено мртво!

Околу 22 часот, од водите на Вардар кај гостиварски Балиндол, било извлечено телото на малолетно девојче, за кое претхпдно беше пријавено дека паднало во реката, јавува Гостиварпрес. Телото го пронашле локалните жители, а го извлекле полициски екипи. Девојчето не давало знаци на живот, а лекарите констатирале смрт. Неофицијално, девојчето било на возраст од 17 години, пишува Гостиварпрес. Претходно, МИА јави дека екипи на полицијата, Дирекцијата за заштитата и спасувања и пожарникари започнаа потрага по девојче кое паднало во водите на Вардар во Гостивар. Според првичните информации, девојчето околу 19 часот…

АЛЕКСАНДАР НИКОЛОСКИ: СДСМ да одговори – кој ме следи?

Во интервју за Канал 5, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во врска со средбата со советникот на претседателот на Република Македонија, Синиша Алексовски вели дека теоритичарите на СДСМ имат бујна фантазија и од сосема случајна средба прават теорија на заговор. Според Николоски тука нема ништо конкретно и дека на СДСМ им е потребно дефокусирање од работи како влегувањето на Охридскиот Рамковен договор во преамбулата и станување на Македонија двонационална држава или дека се зголемуваат даноци па одат со вакви теми. – “Но има една многу битна работа во соопштението на…

УТРЕ ПРОТЕСТ ПРЕД КРИВИЧЕН СУД: Кога неправдата е на сила, непокорот е единствениот пат до правдата

На социјалните мрежи од вчера се објавува најава за протест утре (среда), за поддршка на поранечниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, кој на 8 ноември треба да се јави на издржување на казната затвор од две години, за предметот „Тенк“ на СЈО. Станува збор за блиндираниот „мерцедес“, за кој вината е тоа што за време на неговиот мандат билкупен, а во него денес се вози актуелната власт и високите странски гости кои доаѓаат во посета на Република Македонија. Протестот е закажан за 19 часот пред Кривичниот суд…

KООРДИНАЦИЈА СО ЏАФЕРИ ВО СОБРАНИЕТО: Пратеничките Ременски и Александрова ќе преседаваат со Комисијата за помирување

Во Собранието денеска е формирана Комисијата за помирување, на иницијатива на новоформираната пратеничка група од опозицијата која гласаше за измени на Уставот, за договорот со Грција и за преименување на Република Македонија во Северна. Иницијативата беше разгледана на координација на собранискиот спикер Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на законодавниот дом. Со Комисијата за помирување ќе претседаваат потпретседателката на Собранието Фросина Ташевска Ременски и пратеничката Емилија Александрова. На првиот состанок по одредување на членовите на Комисијата ќе треба да се определат темите и надлежностите на ова тело.…

Исчезнатата Вики ја нема 4 дена, таткото бара помош: Барем гласот да ѝ го чуевме

Веќе четири дена нема ни трага ни глас од 15-годишната Викторија Настевска од село Суводол, Демирхисарско, која е исчезната во петокот, а нејзините родители бараат помош како од полицијата така и од сите кои ја познаваат, се со цел да се пронајде девојчето. Последен пат таа е видена во петокот околу 13:30 часот пред средното медицинско училиште во Битола, каде што учи и од тој моменти се губи секаква трага. Родителите ги замолуваат сите кои имаат некакви информации да ги контактираат на 078 425 497 или 075 410 664. -Барем…

Мицкоски ќе учествува на Конгресот на ЕПП и на Самитот на лидери на ЕПП

Делегација од ВМРО-ДПМНЕ денеска патува за Хелсинки каде што на 6, 7 и 8 ноември 2018 година, ќе учествува на Конгресот на Европската Народна Партија (EPP) на кој се бира кандидат за претседател на ЕК. Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на престојниот Конгрес ќе учествува со 4 делегати со право на глас, предводена од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Потпретседателот Александар Николоски, Секретарот за меѓународна политка Влатко Ѓорчев и советникот за меѓународна политика на Претседателот, Тимчо Муцунски. Делегацијата ќе учествува и на Политичкото Собрание на ЕНП, информираат од партијата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,…