Николова удри по Кирацовски: Зошто чесни млади интелектуалци не се вработуваат и како ти од Могила си ја вработи љубовницата во Катастар?

Мери Николова, една од најгласните активистки на СДСМ и т.н. „шарена револуција“ која се бореше за поголеми права на затворениците, како и за законот за амнестија со кој беа ослободени речиси 1.000 сторители на кривични дела од затворите низ земјата, на својот Фејсбук профил жестоко распали по генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски. Ти си најголемото промашување како секретар, ја уништи партијата. Кирац објасни и на јавноста зошто чесни млади интелектуалци не се вработуваат и како ти од Могила си ја вработи љубовницата во Катастар?, напиша Николова на својот Фејсбук…

(ФОТО) Масовен протест пред Кривичниот суд во Скопје, граѓаните порачаа: „Правда за Груевски“

Голем број граѓани се собраа вечерва пред Кривичниот суд на протестот за поддршка на експремиерот Никола Груевски. Со пароли „Стоп за политичкиот прогон“ и „Поддршка за Груевски, неговата борба е и наша борба“, насобраните граѓани изразија поддршка за Груевски. Исто така тие побараа и од Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов да го прекине прогонот врз експремиерот. „Самоиницијативно како членови на ВМРО-ДПМНЕ, почитувачи на ликот на Никола Груевски пред зградата на судот дојдовме да упатиме неколку пораки. Ова е политички прогон. Смешно е што главниот доказ е сеуште во Владата и секојдневно се…

Витанов: Оваа влада води најлоша економска политика по осамостојувањето на Македонија

Доколку овој предлог помине така, тоа е апсолутно ДА ќе ги казни успешните, но нема да им помогне на сиромашните. Иако они кажуваат нели обратно треба да знаат луѓето дека персоналниот данок оди во локалната самоуправа.  Што значи воопшто не влегува во централниот буџет за да они креираат политики на сиромашните. Тоа е една обична популистичка манипулација, објаснува за Пресинг Тв економскиот и финансиски консултант, Зоран Витанов. Витанов образложи дека посуштинскиот проблем, тука има една основна работа тоа е дека овој Закон се предлага во средината на ноември и се…

СОБРАНИЕ: Пратениците од власта во Комисијата со која претседава Богоевски изгласаа одземање на мандатот на Груевски

Статија на ДЕНЕШЕН.МК Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. За одземање на мандатот на Груевски гласаа пет од деветте членови на Комисијата. На гласањето не присуствуваа членовите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Тие дојдоа на Комисијата, но по искажаните забелешки на Трајко Велјаноски дека се води политички, а не правен процес, ја напуштија седницата. Претседателот…

Мицкоски на конгресот на ЕПП: Убеден сум дека ќе го избереме најдобриот кандидат за претседател на ЕК

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на социјалните мрежи објави фотографии од Конгресот на ЕПП. -Започна Самитот на Европската народна партија. Убеден сум дека ќе имаме интересни дискусии за иднината на десницата во Европа и дека ќе го избереме најдобриот кандидат за претседател на Европската комисија. Со колегата од Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша имавме можност да размениме мислења околу потенцијалните кандидати, напиша Мицкоски на Фејсбук. Започна Конгресот на EPP – European People's Party. Убеден сум дека ќе имаме интересни дискусии за иднината на десницата… Posted by Hristijan Mickoski on Wednesday,…

Повик до граѓаните на Струмица да земат учество на буџетскиот форум за креирање на општинскиот буџет на Струмица

Во рамките на програмата Форуми во заедницата, општина Струмица ќе го спроведе Буџетскиот форум 2018/2019 година. Овој форум ќе има пет сесии, а првата ќе се одржи во петок (9-ти ноември), со почеток во 18:00 часот во големата сала на домот на АРМ. Раководителот на Одделението за локален економски развој, Тони Милушев, на денешната прес конференција информираше за реализацијата и значењето на Буџетскиот форум. „Форумскиот процес, односно Буџетскиот форум во општина Струмица 2018/2019 година, како дел од Програмата форуми во заедницата, по прв пат самостојно се организира и спроведува од страна на општина Струмица под водство…

Власта сака амандманите за уставните измени да ги протне во Уставот без јавен пренос на уставната комисија на собранискиот канал

Денешната комисија за амандманската расправа за нацрт амандманите со кој ќе бидат дел од Устав на Македонија власта реши да се води расправата без да се емитува на Собраниски канал за да може јавноста да слушне и виде за што всушност збор  Темата е од највисок национален интерес и истата е неопходно да ја слушне дебатата за амандманите јавноста во Македонија? Образложението кој го даде Талат Џафери беше дека со оглед дека биле повикани дел од медиумите, Деловникот му дозволувал седницата да ја води без јавен пренос. За таквата ОДЛУКА…

Александар Филев од петок пред струмичката публика

Познатиот струмички и македонски сликар и мозаичар, Александар Филев, во петок, 9-ти ноември од 19:30 часот, пред љубителите на ликовната уметност ќе претстави точно 100 нови дела. Ова ќе биде негова десетта изложба, насловена како „Нескротлива енергија“. „Творечките импулси на Александар Филев во последните години се карактеризираат со посебно богата текстура во сликарскиот јазик и изразено длабока експресивност во креативната реализацијата на неговиот внатрешен непресушен извор. Неговото сликарство излобилува со енергичност во сите свои форми. Исклучително богатиот колорит ја најавува експресијата која избликува од умешните творечки потези, растреперувајќи ја целата…

КЗД: Груевски бил жртва на директна дискриминација од страна на Основен суд Скопје 1 и судијката Кацарска

Државната Комисијата за заштита од дискриминација утврди дека Никола Груевски во изминатиот период бил жртва на директна дискриминација од страна на Основниот суд Скопје 1 и судијката Добрила Кацарска. Директната дискриминацијата врз поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен пратеник Никола Груевски, е утврдена дека е извшена и од страна на Основниот суд Скопје 1, и од страна судијката Добрила Кацарска која во крајно контраверзна и незаконска експресно водена постапка со брзина како за никој друг претходно во Р.Македонија и со огромен број прекршувања на постапките, како и непрофесионално…

Нова премиера на Струмичкиот театар – „Забрането смеење“

Струмичкиот народен театар „Антон Панов“ во среда, 7-ми ноември со почеток во 20:00 часот со нова претстава пред струмичката публика. Премиерна изведба на „Забрането смеење“ од Миро Гавран во режија на Игор Ивковиќ, а во изведба на актерите Стојан Велков – Трн, Јасмина Вучкова и Анкица Бенинова. „Забрането смеење“ е претстава која раскажува навидум едноставна семејна приказна за 43-годишниот Борис, кој има богата сопруга и со неа е во брак 20 години. Во последните 5 години тој ја има и помладата љубовница Нина. Кога швалерката ќе реши да ја раскине…