Се прислушкувал  Претседателот на Р. Македонија Ѓорге Иванов од страна на УБК ?

Движењето Бојкотирам бара одговорност за незаконско прислушкување на институцијата Претседател на Р. Македонија од страна на УБК. На нивната Фејсбук страница, пишува дека разрешувањето, односно оставката на судијката Анета Арнаудовска е поради тоа што открила службена тајна дека се прислушуваат Вилата Водно и Кабинетот на претседателот. -Бараме одговорност за незаконско прислушкување на институцијата Претседател на Р. Македонија, велат од „Бојкотирам“ и додаваат: „Судијката Анета Арнаудовска што објави Службена Тајна дека УБК ја прислушува Вила Водно и кабинетот на претседателот Иванов е разрешена. Туку прашањето е кој ќе сноси одговорност за…

ОЈО: Постои сомневање дека службени лица ја злоупотребиле службата и помогнале во бегството на Груевски

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција следејќи ги информациите во врска со бегството на осудениот Никола Груевски како и написите на медиумите и интересот на јавноста, оформи предмет по допрен глас. „Во врска со настанот постојат основи на сомневање дека одредени службени лица, злоупотребувајќи ја својата службената положба и овластување, му овозможиле на осудениот нелегално да ја напушти Република Македонија. Предметот е доделен на надлежен обвинител и во рамки на предистражната постапка  издадени се Наредби за прибирање податоци поврзани со настанот“, информираат од Основното јавно обвинителство.

Влада: Нема одлука за „Иловица“ додека не се усогласат ставовите на сите страни, вели Бошњаковски

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека нема да биде донесена никаква одлука за рудникот „Иловица” се додека не се усогласат ставовите на сите засегнати страни. Владата нема да направи ништо на штета на граѓаните. „Владата е во постојана комуникација со сите засеганти страни, вклучително и со инвеститорот и со граѓаните од регионот. На последната средба во Струмица се утврдија сите наредни чекори. Ништо нема да се одлучи во однос на рудникот „Иловица“ без да се постигне заедничка согласност на сите страни. Во овој момент се работи на тој процес“,…

ЗЕКОЛИ: Груевски е дефокус за сериското уибство на еден народ

Аналитичарот Арсим Зеколи повторно на Твитер го коментира случајот со апсењето и бегството на Никола Груевски. Имено тој посочи дека бегството на Груевски претставува своевиден дефокус аа јавноста, притоа забележувајќи дека фокусот не е ниту пописот, ниту тендерите, ниту кавгите на Бихаќка туку станува за нешто многу поболно . Зеколи истакна дека јавноста се дефокусира од сериското убиство на еден народ За да Грујопешт биде дефокус, треба прво да се има фокус на нешто. Не е ни до пописот, ни тендерите, ни кавгите на бихаќка. Мотивот за вакви игри е…

Поединци или групи со не-купување на овошје можат да направат притисок кон еден режим?!

Поединци или групи со не-купување на одредено овошје или производи кои се произведуваат од земјата да бидат предмет на притисок врз некој режим?! Ви изглчеда невозможно? Тоа се легитимни алатки каде во држави се прави  удар врз режимот, кој не им оди во прилог на народните маси. ОВОШЈЕТО МОЖЕ ДА БИДЕ ПРЕДМЕТ НА БОЈКОТ! Купувачите можат да преземат соодветна акција и самостојна со тоа што можат да не купуваат производи од земја со која не се согласуваат со нејзините политики и така да направат соодветен притисок врз политиките во таа…

Власта фатена во лага: Дали е можно Спасовски да собирал информации за Јанакиески, а да не знаел ништо за Груевски?!

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски знаеле за движењето на поранешниот премиер Никола Груевски? Ова е прашањето кое на големо се коментира во јавноста, откако беше определен притвор за Миле Јанакиески врз основа на белешка на УБК за наводно бегство кој го спремал Јанакиески. Во однос на Груевски повеќе од јасно е дека човекот кого со месеци го следат безбедносните служби, за кого одредени медиуми пишуваа и најсочни детали со кого се среќавал, што зборувал на средбите, како зборувал, невозможно е да избега со сопствени сили…

Нoво име за Македонија врз основа на правно непостоечки договор

Уставни измени предвидени во преспанскиот договор и сите процеси од него што се спроведуваат се целосно нелегални и неосновани, затоа што договорот е неправосилен: нема указ од претседателот и не е објавен во Службен весник. Ова власта – свесно или не го тргнала на страна. А и мнозинството од медиумите, анализира „Алфа“.  Владиниот портпарол Бошњаковски денеска не одговори за потписот кој фали, оној од претседателот, па се обиде да релативизира: договорoт имал потпис од Димитров и Коѕијас, иако нивните потписи не му даваат моќ да биде правно жив. Највисокиот правен акт…

(Видео)БУГАРСКАТА ПОЛИЦИЈА МУ ВРТИ ГРБ НА БОЈКО БОРИСОВ: Полицајците се солидаризираа на демонстрантите – ги извадија шлемовите и ги одложија штитовите!

Вечерва во градот Перник, полицијата ги спушти шлемовите и штитовите во знак на солидарност со демонстрантите, кои протестираа пред зградата на општината, незадоволни од јавниот долг на Бугарија, енормно зголемените торшоци за живот (гориво, храна, електрична енергија), како и масовното иселување на младите Еден час по започнување на протестите, жителите на бугарски Перник ја повикаа полицијата да се солидаризира со нив, и да ги остават шлемовите и штитовите. Полицијата одговори на овие барања на граѓаните, и неколку минути откако започна протестот, ги одложија штитовите и шлемовите. Во Бугарија во последната…

Каракамишева: Гласот на Груевски ќе се чуе директно од Унгарија, доброто е што Европа ќе дознае за политичкиот прогон што се случува во Македонија

Професорката Тања Каракамишева во гостувањето во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, вели дека случајот со поранешниот премиер на државата, Никола Груевски, треба на Европа и на светот да покаже дека во Македонија има сериозни политички процеси кои ги нарушуваат елементарните човекови права. -Во Македонија ниту политички функционер, кој до вчера бил премиер не се чувствува слободен да ги истакне своите загарантирани права, како правото на одбрана во судот, вели Каракамишева. Таа вели дека Груевски немал фер судска постапка, дека тоа е пародија во судството, каде една судијка е главна во…

„Аболицираниот Заев и министерот за прогон и терор Спасовски добро знаеја дека Груевски не се крие во штабот на ВМРО-ДПМНЕ“

И аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон и терор Оливер Спасовски добро знаеја дека Никола Груевски не се крие во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и сепак одлучија да прават евтин театар за јавноста вознемирувајќи членови и активисти на партијата со претреси и притисоци, реагира Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. -Одговорноста за движењето, за методите и за начинот на бегството на Никола Груевски е во власта, кај аболицираниот криминалец Зоран Заев и кај неговиот одговорен министер за прогон и терор, Оливер Спасовски. Со овој случај, и со менаџирањето на политичкиот прогон,…