Тони Михајловски:За какво помирување би требало уште да се разговара?

За какво помирување би требало уште да се разговара? Сите што требаа, сакаа, се помирија. Разликите исчезнаа. Нема разлика. Секоја “риба” си отиде во своето “јато”. Да си ја плати киријата, концесијата. Да си го обезбеди сопствениот мир. Многу себично. И дрско. Дрско и безобразно затоа што, токму, креаторите и инспираторите на омразата кон Зоран Заев, првиот ешалон од едно не толку далечно време кои смислуваа и аминуваа “кампањи” во кои ќе се прикаже дека Зоран Заев е предавник, криминалец, аболиран, сега велат дека треба да го послушаме и поддржиме…

Арсим Зеколи:800 илјади евра за весникарите

Дел од скандалите на власта. Од рубриката: Ние не сме како Груевски. Ние само копираме од Груевски. И притоа го надградуваме и прошируваме. "Владата ќе ги субвенционира весниците со над 800 илјади евра" — Arsim Zekolli (@ArsZek) November 29, 2018 Откритие на денот? Или најава за декемвријски тикатака? "Нов скандал со прислушувањето во Македонија – Се снимало од телефонската централа во ОЈО" — Arsim Zekolli (@ArsZek) November 30, 2018  

КОЛУМНА НА ЦВЕТАНОВСКИ: Недела на спасителот Чак Норис, „влез“ во ЕУ, гејмери и нови „заевизми“…

Преживуваме уште една, „стварно“ набиена недела, уште една во низа де. Чак го спаси Зоки, ден претходно буквално влеговме во ЕУ, Шики се изнаигра во игротеката „Собрание“, а Јани, конечно, се отспа во истата. Истовремено со Чак-Зоки, Кензо Танге го „спаси“ Богдановиќ  од 60-катната брука, Нино и Митко се опуштија во Сириус, а главниот им релаксатор си плесна уште еден „заевизам…“ Уф, силно темпо набија, камо да останевме на тоа. Еве што се’ претрпевме… -Виктор Орбан го возеше Чак Норис по Будимпешта. И, неочекувано, предизвика бура од воодушевување кај Заевата…

Ова зло има име, се вика Зоран Заев и од утре започнува неговиот пораз

Прес конференција, Драган Угриновски,„Македонија-Блокира“ Скопје, петок, 30 ноември 2018 Почитувани, „Македонија-Блокира„ во која членуваат 84 организации – политички партии, невладини организации, граѓански иницијативи од земјата и дијаспората, утре, 1 декември, во 12 часот започнува со големиот Сенароден протест пред Собранието на Република Макеоднија. Во исто време, Собранието утре започнува со расправа по нацрт-амандманите за промена на Уставот со кој се брише се што е македонско. „Македонија-Блокира„ ја започнува финалната битка со марионетската власт за одбрана на вековното македонско име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ. Во оваа броба или…

Бошњаковски: Прислушувањето е рецидив од минатите структури

Владата на Република Македонија остро го осудува случајот со снимените телефонски разговори во Основното јавно обвинителство и смета дека ваквите појави се рецидив од минатото и пракса на минатите владејачки недемократски структури, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Тој истакна дека Владата очекува институциите со полн капацитет да се посветат на истрагата, да се расчисти настанот и јавноста да биде веднаш и целосно информирана. – Тоа што можеме во моментов да го кажеме е дека МВР е целосно вклучено во предистражната постапка. Одговорноста мора да биде идентификувана, утврдена и целиот…

Заев чека подобри времиња да ја каже вистината за бегството на Груевски

Ги знам сите детали, целосно сум информиран. Кога ќе дојде време јас и министерот Спасовски ќе ги кажеме сите детали од истрагата и за делот на внатрешната истрага на МВР и за делот на Јавното обвинителство. Законите во Македонија налагаат дека кога имате налог од Јавното обвинителство истрагата треба да заврши и потоа да бидат соопштени резултатите и ние тоа ќе го почитуваме -изјави премиерот Зоран Заев за текот на истрагата околу бегството на поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во Унгарија, откако требаше да се јави…

Јанушев: Одговорност треба да се бара кај СДСМ и кај инстиуциите

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во дебата на 24 Анализа во врска со екстрадицијата на Никола Груевски посочува дека ова е уште еден доказ за неспособноста на Владата. Според него, тој вели дека не верува дека би се случила екстрадиција со оглед на пораките пратени од Унгарија. Тој притоа го искоментира и притисокот што се создаде кон опозицијата во барањето каде се крие Груевски. – До сега не видовме некој притосок врз Унгарија со исклучок на некои спорадични изјави. Одговорност треба да се бара кај СДСМ и кај инстиуциите.…

КАБИНЕТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: Иванов ќе ја исполни својата уставна обврска и ќе се обрати пред Парламентот

Претседателот на Република Македонија ќе ја исполни својата уставна обврска, информираат од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов по денешната информација дека до Собранието се уште не е пристигнато писмо од претседателот за одредување датум за годишно обраќање. – Согласно член 85 од Уставот на Република Македонија, Претседателот на Републиката го известува Собранието за прашања од неговата надлежност најмалку еднаш годишно. Претседателот Иванов ќе ја исполни својата уставна обврска во текот на 2018 година. Како и досега, така и во иднина, Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ќе постапува единствено и исклучиво согласно Уставот…

Цуклев: Очекувањата за поголем економски раст кај граѓаните паднаа во вода

Дебата за Буџетот како најзначаен економски акт кој што се носи во Собрание кое што е фактички после неколку дена по усвојувањето на ребалансот на Буџетот и реални да бидеме некако јавноста и засегнатите страни се малку заинтересирани за овој најзначаен економски акт. Дали тоа се должи на други теми во оваа општество кои што се повеќе во фокусот на јавноста или се должи ако во претходната година имаа некои поголеми очекувања од вас како нова влада, во делот на тоа Буџетот да биде во функција на економскиот раст. Сега…

Слободен простор: РАНГЕЛОВА И ПАНЧО МИНОВ ЌЕ СЕ ПРИКЛУЧАТ НА 7 ТЕ ПРАТЕНИЦИ А МИЈАЛКОВ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ПРИТВОР?

Од неофицијални извори дознаваме дека ќе бидат амнестирани пратениците Мукоски, Василевски, Арнаудов. Се барало и преиначување на осудителната пресуда за синот на Владанка Авировиќ кој доби три години затворска казна, како и затварање на процесот „Тендери“ кој го води СЈО против Елизабета Канческа – Милевска во кој е инволвиран и Мијалков.  Од она што го дознаваме, Јанчев и Тодоров ги понудиле Панчо Минов и Даниела Рангелова како „златна резерва“ доколку затреба. Барањата на Александрова и Елизабета Канческа – Милевска, со цел гласање на уставните измени била слободата на Сашо Мијалков, но и исполнување на претходно договореното. Извор:Слободен простор