Збор-два за синдромот burnout

Многу често денес ќе сретнете реченица во која за некого велат: тој напросто согоре на работата! Ова секогаш има некаква доза на сожалување, зашто ваков текст се составува или на погреб, на комеморација или ако некој добил отказ, па во некоја смисла го сожалуваме… Burnout (феномен на согорување) претставува психолошки синдром, кој во современиот живот е многу чест, а најмногу е опишуван кај луѓето со медицинска професија. Се состои од три главни манифестации: емоционално исцрпување, деперсонализација и намалени лични постигнувања. Како специфичен феномен е истражуван во многу научни проекти, а…

Повеќе...

Кога силувачот ти вели дека силувањето е ѕверски чин

Бернардо Бертолучи, Мите Грозданов, Горан Стефановски… Тројцата заминаа оваа недела во вечноста. Бог да ги прости! Ми се враќаат случките од животот, штиците што живот значат. Се навраќам на дваесеттиот век, последното танго во Париз, чајот испиен во Сахара. Дали мојот живот е лет во место, диво месо, или дупло дно? Сето тоа, сето нивно, низ времето станало и мое. Се вмрежило низ мене. Можеби дури ме направило и подобар човек. Ви благодарам! Борис Дамовски, Игор Дурловски, Богдан Илиевски, Владо Јовановски, Јане Ченто и другите уставобранители. Оваа недела мина една…

Повеќе...

Почина академик Иван Катарџиев

Денеска почина академик Иван Катарџиев, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите, соопшти денеска МАНУ. Академик Катарџиев е еден од основоположниците на македонската историска наука и еден од највидните македонски историчари. Предмет на неговиот научен интерес е историјата на македонскиот народ во последниве два века, а посебно историјата на национално-ослободителното движење и борбите за слобода и самостојност на македонскиот народ. Тој се смета за еден од најдобрите познавачи на македонската историја од крајот на 19 и од првата половина од 20 век. Автор е на повеќе од 20 монографии од кои…

Повеќе...

Денешниот протест во организација на “Македонија Блокира” го поддржа и професорот Нестор Огинар со присуство

Еден од врвните интелектуалци кои што произлегол од Македонскиот народ, Професорот на Њу Јорк Унивезитетот во Њу Јорк, САД, Нестор Огинар денеска беше присутен помеѓу својот Македонски народ на протестот пред Македонскиот Парламент во кој е во тек постапка за промена на името на Република Македонија и поништување на идентитетот на Македонскиот народ. Дел од присутните,оние по хард кор останаа да ноќеваат во шаторите кој ги поставија пред собранието на Македонија. Денешниот протест помина добро и во посетеност и во дисциплина од страна на демонстрантите,инаку протестот го организираше „Македонија #Блокира„…

Повеќе...

Со Бугарија заедно да ги славиме Кирил и Методиј и Прличев – за Самоил се преговара

Заедничката бугарско-македонска комисија за историските и образовните прашања постигнала согласност да предлжи на владите заедничко славење на Светите Браќа Кирил и Методj, како и заедно да се чествува  Григор Прличев e епилогот на дводневната втора средба на комисијата во Националниот историски музеј во Бугарија, пренесе Бугарската национална телевизија (БНТ). Комисијата сé уште не постигнала договор за цар Самуил. -Направивме сериозни напори да ги доближиме позициите околу интерпретацијата на средновековната историја и специјално за личноста на цар Самоил, изјави претседателот на бугарскиот дел од Комисијата, Ангел Димитров. Согласноста за интерпретацијата на заедничкото…

Повеќе...

(Фото)ПОСТАВЕНИ ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ: „Македонија блокира“ ќе кампува пред Собрание против промена на Уставното име!

Демонстрантите поставија шатори на улицата пред Собранието, откако попладнево започнаа со протестот против утврдување на нацрт амандманите внатре согласно договорот од Преспа, со кој се предвидува промена на Уставното име Протестот е во организација на иницијативата „Македонија блокира“. Демонстрантите вејат македонски знамиња и бараат да се стопира процесот за уставни измени. Како што велат, уште од утрината биле соочени со опструкции од полицијата, која прво поставила барикади на средина на улицата пред Собранието, а потоа, како што велат им ја исклучиле и струјата од трансформаторот во паркот „Жена Борец“, поради…

Повеќе...

Ѓорчев до Заев: Не можете да си нарачате опозиција, затоа што опозиција ви е македонскиот народ

Вие не можете да си нарачате опозиција во Република Македонија затоа што легитимитетот го даваа народот. Не можете да си нарачате опозиција која дефакто ќе биде власт поради политички „дилови“ и уцени затоа што опозиција ви е македонскиот народ, му реплицираше пратеникот Влатко Ѓорчев на премиерот Зоран Заев на денешната собраниска седница на која на дневен ред се уставните измени. -Опозиција ви се Албанците кои се разочарани, на кои не им ги исполнивте ветувањата. Опозиција ви се Турците кои се повеќе го креваат гласот, опозиција ви се Бошњаците, Србите, Ромите…

Повеќе...

Деаноски: 4 до 6 илјади евра е моменталната тарифа за вработување во администрацијата

Ако сакате да се вработите во јавната администрација на Република Македонија, условите кои треба да ги исполнувате се роднински или пријателски врски со лица на раководни функции или пак со лица блиски до раководителите на институциите, или пак да платите четири до шест илјади (4000 – 6000) евра. Во најновото издание на емисијата „360 степени“ на Алсат телевизија, во која гостин беше и министерот за Информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, беше изнесено сведоштво на Генералниот секретар на синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски, кое пред неколку дена го истакнал на…

Повеќе...

Лика и Бектеши заминуваат од Влада

Хазби Лика и Крешник Бектеши заминуваат од Влада, дознава Телма од извори во владината коалиција. На местото на Хазби Лика, можно е да дојде Атила Реџепи, поранешен директор на тетовската болница, додека сегашниот министер за економија, Крешник Бектеши, може да биде заменет со Аргетим Салиу, професор на универзитетот Мајка Тереза. Инаку, премиерот Зоран Заев, неколку пати до сега, најавуваше реконструкција на владата, но тоа не се случи. Вчера, Заев остави на партиите да повлечат свои луѓе од владата.  

Повеќе...

Стаменковска: Оваа седница денеска е непотребна, бидејќи Преспанскиот договор одамна не е правно важечки

Со доаѓањето на власт со оваа ненародна Влада нормално е во државата да се случуваат вакви ненародни, против законски и против уставни процедури, ова од собраниската говорница го изјави Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ. -И наместо како секоја нормална држава во овој момент ние да дискутираме за пораст на економијата, да најдеме пари за успешните ученици, да се фалиме за меѓународни успеси, да зборуваме за капитални инвестиции, ние се занимаваме со продажба на државата која што ја прави СДСМ. Имаме секојдневно вработување на партиски кадри, а во најголемиот дел од случаите…

Повеќе...