Судот одлучи: Министерството за култура погрешно постапило поништувајќи го Конкурсот за откуп на музички дела за 2017 година

Наградените автори на Конкурсот за откуп на нови музички дела за 2017 го добија екс-министерот за култура на суд. Управниот суд во Скопје донесе пресуда во која се вели дека се уважува тужбата на наградените автори на Конкурсот за откуп на нови музички дела за 2017 и се поништува решението од 27 април 2018 година донесено од Министерството за култура, со кое екс-министерот за култура Роберт Алаѓозовски реши да го поништи Конкурсот за откуп на музички дела за 2017 година. По наоѓање на Управниот суд, Министерството за култура погрешно постапило поништувајќи…

ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ, ЗАЕВ ЗАДОЛЖУВА ГЕНЕРАЦИИ: Ново задолжување на владата од неверојатни 53 милиони евра!

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии за утре има закажано аукција на хартии од вредност со која планира да повлече нови 3,3 милијарди денари односно околу 53,6 милиони евра. Владата на почетокот на оваа година се задолжи со еврообврзница од половина милијарда евра за која само по основ на камати треба да се платат 96 милиони евра. Истовремено расте и јавниот долг. Вкупниот јавен долг на Македонија на крајот на вториот квартал од 2018 година изнесува 48,8% од БДП, што…

Експериментот Македонија

Во науката и истражувањата, експериментите се неопходен и пожелен дел од работата и имаат за цел да потврдат или да побијат одредена хипотеза. Притоа, преку набљудување, мерење и регистрирање на сите промени што ќе настанат со намерно индуцирање, контролирање или дејствување врз одредена особина на истражуваната област се изведуваат заклучоци. Се разбира, крајната цел е да се подобрат карактеристиките и да се отстранат слабостите на субјектот што се тестира и потоа тоа да најде поширока примена, во различни области од живеењето и индустријата. Но има области каде што експерименти не…

„Македонија блокира“: Или СДСМ ќе избрише се што е македонско, или Македонија ќе победи

„Македонија-Блокира“ најостро ги осудува лагите и заканите на СДСМ во нивното вчерашно соопштение во кое луѓето кои беа синоќа на Сенародниот македонски протест ги нарече маргинални групи и поединци и остатоци од режимот, а што е најстрашно, од СДСМ повторно се заканија со кривични пријави против учесниците на протестот за наводен говор на омраза, се вели во соопштението на Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори. Оттаму посочуваат дека ова само по себе е скандал од хунтата на власт бидејќи на Сенародниот протест во еден глас…

Мицкоски на средба со здруженијата на лица со посебни потреби по повод Светскиот ден на лицата со посебни потреби

Денес Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претставници ВМРО-ДПМНЕ од Интер-парламнтарната пратеничка група, Унијата на жени и членови на Комисијата за труд и социјална политика на партијата остварија средба со претставници на здруженијата и oрганизации на лица со посебни потреби, по повод Светскиот ден на лицата со посебни потреби 3-ти Декември. На состанокот беше разговарано за потребите и проблемите со кои се соочуваат лицата со посебни потреби во Република Македонија. Беше потенцирано дека Предлог законот за социјална заштита на Министерството за труд и социјална политика целосно е спротивен на заложбите на…

Достоевски- „Нема и не можам да верувам дека злото е нормалната состојба на човештвото“

Постои само еден Фјодор Достоевски. Рускиoт писател и новинар чијашто психолошка пенетрација во човековата душа имала големо влијание врз романите во 20-от век. Неговите најпознати дела се „Злосторство и казна“ (1866), „Идиот“ (1869) и „Браќата Карамазови“ (1880). Достоевски бил инспирација за голем број писатели и филозофи од Антон Чехов, Ернест Хемингвеј па се` до Ниче. Ви ги нудиме неговите најголеми мисли, затоа што преку нив тој кажува се на свој уникатен начин. „Но како можеш да живееш, а да нема приказна за раскажување?“ „Не постои толку стара тема, што за…

Македонците нема да ја предадат ова борба баш така како што наумиле некој!!!(Видео)

Жолти елеци и пред Собрание на Македонија! Продолжува со 24-дневното останување пред Собранието. Секој е добредојден преку целиот ден! Денес, недела, 2 декември, централниот настан пред Собранието во 18 часот. Не за Собрание, Сточен Пазар за Аукција со Пратенички Волови и Крави, Против Изборна/Референдумска Волја!  

Стојан Андов ги посочи Фрчковски и Црвенковски како организатори на атентатот на Киро Глигоров,а Фрчко му реплицираше со колумна нарекувајки го „Шушумига„

Со промоцијата на своите две нови книги на Стојан Андов ,посебно со „До атентатот и по него“ . Во оваа книга, во неколку пасажи, Андов речиси директно посочува на Љубомир Фрчкоски, тогашен министер за внатрешни работи, како можен организатор на атентатот. Исто така во својата книга пишува дека во Црвенковски,Фрчковски и другио важни раководители на средба со Глигоров во Охрид во вилата „Билјана„ побарале да си даде оставка Глигоров и каде на прашање  „ кој гледа за негов наследник„  Глигоров го предложил токму Стојан Андов. Како што пишува порталот Плус инфо…

Јасна Николовска:Јавно и се извинувам на мојата ќерка што ја злоупотребив на протестите на Шарена револуција и што ја излажав дека се бориме за подобро утре

На еден протест од многуте каде што ги носев децата, се сврти ќерка ми и ме праша: ” мама шо е ова? Зошто толку полиција има? Зошто сите викаат? Шо се случува? ” и одговорив сигурно и гордо: ова ќе го пиши во учебникот по историја по 50 години. Тука сме со причина, да се бориме за подобро утре. Да бидиме посреќни сите, да се ослободиме. Се сврти една соборка и рече: браво Јасна, многу убаво и кажа, колку убаво ги учиш децата! Така се смири. Денес, се срамам поради…

“Македонскиот тигар”: Нокаут за само 12 секунди

Ален Амедовски или “Македонскиот тигар” како што го нарекуваат, синоќа дојде до својата осма победа во исто толку мечеви во својата досега неверојатна кариера во ММА. Со развиорено македонско знаме што е негов препознатлив знак, Амедовски го совлада Французинот Ибрахим Мане, кој успеа да издржи само 12 секунди во рингот, пред да биде покосен од нашиот борец. Борбата се одржа во италијанскиот град Џенова. Францускиот борец, иако беше фаворизиран, не успеа да го издржи ниту првиот напад на Амедовски, па само по 12 секунди се струполи на подот. Ален како…