Спиете доволно но се уште сте уморни – еве во што е проблемот

Еве зошто постојано се чувствуваме уморни и исцрпени иако доволно спиеме. Константниот замор е нешто што може да многу да го исцрпува нашиот организам и се случува дури и кога сме наспиени. Сонот не е единствен фактор кој ни дава енергија за секојдневните активности. Навидум не важни работи како хормоните, исхраната и кондицијата играат голема улога во создавањето на замор на нашето тело. Еве како тие можат да влијаат врз нашиот организам. Кафето е одличен извор на антиоксиданси но кога премногу се конзумира, телото се навикнува на него. Смалувањето на…

Повеќе...

ЕВРОПСКИ ПРОФЕСОРИ ВО 1918 ГОДИНА: Македонците имаат свој посебен јазик и неспорна етничка оригиналност

Уште во 1918, пред усвојувањето на Версајскиот договор, швајцарскиот правник и професор на Универзитетот во Лозана Рудолф Рајс напиша: „Факт е дека македонскиот не се говори ни во Софија ни во Белград. Тој е посебен словенски јазик…Според мое мислење, Македонецот не може да се нарече ни Бугарин ни Србин, туку просто Македонец“. Истото тоа го кажува и истакнатиот француски писател Анри Барбис: „Станува навистина збор за еден народ. Народ што има свој оригинален етнички карактер, свои традиции, свои стремежи, своја единствена и специфична личност…Македонците кои си имаат свој посебен јазик…

Повеќе...

АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ КАКО КРАЛ НА МАКЕДОНИЈА, ХЕГЕМОН НА КОРИНТСКАТА ЛИГА, ГЕНЕРАЛ, ОСВОЈУВАЧ…

АЛЕКСАНДАР КАКО КРАЛ НА МАКЕДОНИЈА, ХЕГЕМОН НА КОРИНТСКАТА ЛИГА, ГЕНЕРАЛ, ОСВОЈУВАЧ… Co изградбата на многубројни градови во Источен Иран, пространство освоено со многу тешкотии, било обезбедено од воено становиште, а служело во прв ред и за комуникација во функција на индискиот поход, иако главната цел од изградбата на градови служеше за исполнување на идните планови. Меѓу најголемите квалитети на Александар како генерал била упорноста со која, кога нешто го сметал за важно, секогаш го доведувал докрај. Тој останал седум месеци пред Тир додека не го освоил. Поради тоа, не треба…

Повеќе...

Стив Пљакас и неговата посветеност на Античка Македонија

СТИВ ПЉАКАС ВО ПОСЕТА НА АНТИЧКИОТ ЛОКАЛИТЕТ  Стоби go разгледaвме и се запознавме со голем број вистини за овој римски град. Притоа бевме информирани дека Стоби е древен град кој со својот урбан дел се наоѓа на три тераси, што се спуштаат кон Црна Река, опкружени со ѕидови, а на устието меѓу Црна Река и Вардар. Се претпоставува дека градот бил основан во 359 г. пр.н.е. Во 168г. пр.н.е., со победата на Римјаните над кралот Персеј, Македонија била поделена на четири области. Тогаш Стоби станал центар на трговија на третата…

Повеќе...

Франција е новиот европски шампион во ракомет

Франција е новиот европски шампион. Ракометарките на оваа земја во финалето ја совладаа Русија со 24-21 и сосема заслужено се радуваа на првиот залтен медал на Европските првенства. Во центарот на вниманието беа екс-вардарките, Амандин Лејно беше одлична на голот, Алисон Пино играше до 36. минута по што заработи црвен картон и со солзи се пресели на трибините, не само што плачеше цел меч, продолжи и по завршувањето на финалето. Овој пат беа солзи радосници. Александра Лакрабер беше клучната ракометарка, во последните десет минути постигна три важни гола.

Повеќе...

„Општинско учество во економскиот развој“ било раздолжувањето на општините од страна на владата?!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министри во Владата на Република Македонија учествуваше на конференцијата „Децентрализација: Патот што претстои“, во организација на ЗЕЛС и ОБСЕ. На конференцијата се говореше на теми што се однесуваат на процесот на децентрализација, начините за подигнување на капацитетноста на општините и идните правци на соработка помеѓу централната и локалната власт. „Процесот на децентрализацијата мора да се заокружи на системски начин што ќе им овозможи на општините да бидат функционални и финансиски стабилни, а од друга страна непречено и квалитетно да ги…

Повеќе...

Папата доаѓа во Македонија на 7 мај 2019

Рим-католичкиот поглават Папата Франциск на 7 мај наредната година за прв пат ќе ја посети нашата земја, информираше денеска Владата. Како што изјавија тие посетата ќе следи по покана од стана на Македонија, а предвидено е папата да допатува кај нас откако ќе ја посети и Бугарија, осносно Софија и градот Раковски. „Папата Франциск, прифаќајќи ја поканата на земјава, ќе оствари апостолско патување на 7 мај 2019, при што ќе го посети Скопје, родниот град на Мајка Тереза. Другите детали од неговата посета дополнително ќе ги добиете. Претходно, папата ќе…

Повеќе...

Матео Девиде:„Ова што се прави над Македонија од страна на Грција и НАТО е најлоша форма на Фашизам „

Грција ќе мора да си ги сноси последиците за сите злодела кои ги направила над Македонците ИТАЛИЈАНСКИ ИСТОРИЧАР – НИКОЈ НЕМА ПРАВО ДА ГО МЕНУВА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА ТАА Е СВЕТА ЗЕМЈА Италијанскиот историчар Матео Девиде за вевнискот либеро ќе каже сопствено мислење во кое се вели: Ова што се прави над Македонија од страна на Грција и НАТО е најлоша форма на Фашизам и изживување со една држава и еден народ. Македонија е извор на Европската цивилизација, Македонија е првата земја во Европа која имала Царско уредување односно државна целина.…

Повеќе...

Повикот за Илинденско востание во Македонија

Повик за востанието Илинденското востание било востание на македонскиот народ  против османлиската власт. Конгресот на Македонската револуционерна организација, одржан во Солун, донел одлука напролет да се крене оружено востание при што започнувањето и водењето на востанието им биле препуштени на окружните комитети. Конгресот на Битолскиот револуционерен округ, одржан во Смилево, одлучил да се крене општо ослободително востание и избрал Главен востанички штаб на Битолскиот револуционерен округ (во состав: Дамјан Груев, Борис Сарафов и Анастас Лозанчев), кој донел одлука востанието да започне на денот Свети Илија, 2 август 1903 година (нов…

Повеќе...

ЛЕГЕНДАТА за почетокот на Македонија

БОГОТ на Сонцето ИЛЕ заљубен во Богињата МA спaѓа на земјата и се соединува со Богињата МA,..ТАКА од нивниот род доаѓа Македон , cин на Бог…         ИЛЕ Богот на Сонцето е симбол на Cонцето а Богињата МA симбол на цвеќето ,.. ТАКА И СЕ ПРЕТСТАВЕНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ , СО СОНЦЕ И РОЗА НА СРЕДИНАТА. М  А  К  Е  Д  О  Н  И  Ј А  ЗЕМЈА на БОЖИЦАТА МАЈКА , СОНЦЕТО и ЦВEЌЕТО МАКЕ – МАЈКА ДОН – – ГОСПОД ИЈА – ЗЕМЈА , ма може да се протолкува…

Повеќе...