Huawei Nova 4 е претставен со 48MP задна камера и 25MP на предната страна


Huawei го претстави својот најнов телефон и својот прв модел со вградена дисплеј камера во предниот дел – Huawei Nova 4.

Новиот 4 телефон се карактеризира со два клучни елементи – само-камера од 25 мегапиксели, која се наоѓа на отворањето на екранот, како и систем со три камери на задната страна кој е различен во зависност од моделот на телефонот што треба да се купи.

Постои High Model Nova 4, која има 48MP f / 1.8 главен фотоапарат, кој е поврзан со 16MP f / 2.2 ултра-широк сензор и 2MP f / 2.4 сензор за длабочина. Другата верзија е стандардниот модел Nova 4, кој има 20MP f / 1.8 главен фотоапарат, додека другите сензори се исти како моделот High.

Со двете верзии на телефонот, камерата со дупна дупка (punch -hole) со предна страна е 25MP f / 2.0 и изгледа дека има отвор помал дијаметар од оној на телефонот Samsung Galaxy A8s. Но, ова сè уште не е потврдено.

Останатите спецификации на новиот 4 телефон вклучуваат 6,4-инчен IPS LCD со резолуција 2310 x 1080p, Android 9.0 Pie со интерфејс EMIU 9.0.1, 3750mAh батерија (со брзина од 18W), 128GB внатрешна меморија. Сè што се напојува со чипсет Кирин 970, поврзан со 8GB RAM меморија.

Високиот модел Huawei Nova 4, со 48MP камери, прво ќе биде достапен во Кина по цена од околу 435 евра, додека стандардниот модел од 20MP ќе чини околу 400 евра.


www.media24.mk

Повеќе