Чомски: Свесно се урива образовниот систем

Самиот систем на вредности е потполно вештачки. Наставниците не се рангираат според својата способност да им помогнат на децата да ги остварат своите потенцијали и да ги истражат нивните креативни интереси. Тие работи не подлегаат на тестови, вели познатиот американски лингвист и филозоф Ноам Чомски, кој го критикува образовниот систем во светот. „Погледнете што му се случува на образованието. Во последно време, акцент се става на оценувањето на децата и на наставниците, па учењето се сведува на подготовка за тестови. А тестирањата влијаат како на судбината на учениците, така и на…

И ГРЦИТЕ ЌЕ ГО РАТИФИКУВАЛЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА СО 151 ГЛАС?!

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за радиото „Њуз247“, уште еднаш повтори дека во грчкиот Парламент постои мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа и објасни дека неколку дена по гласањето, ќе се ратификува и протоколот за влез на Македонија во НАТО. – Целта на Владата, но и парламентарните корелации онака како што се формирани во овој момент покажуваат дека Договорот од Преспа ќе се ратификува со над 151 глас, како што е и потребно, истакна портпаролот на грчката Влада и министер без ресор,…

Историја на новодишната елка

Веројатно е незамислив дочек на Нова година или прослава за Божик без накитена елка, без шарени украси и многу украсни сијалички. Елките имаат почесно место во овие прослави, но патот на елката од зимзелено дрво до симбол за празник бил долг и полн со интересни факти. Зимзелените растенија веќе со илјадници години се користат во прослави на христијанските и паганските обичаи. Паганите ги користеле да ги украсат домовите во текот на зимата, за да се потсетат на доаѓањето на пролетта, додека Римјаните ги користеле да ги украсат храмовите за време на…

Родителите кои нема да ги вакцинираат своите деца ќе бидат казнети од 350 до 650 евра

Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили или мала сипаница на подрачјето на Град Скопје, откако претходно биле регистрирани 12 нови лица заразени од оваа болест. Сите 12 новозаразени лица не биле вакцинирани, станува збор за деца на возраст од осуммесечна возраст, но и возрасни со 32 и 47 години. Од 12-те нови случаи, шест се потврдени, а другите шест имаат типична клиничка слика. За нив од Министерството дополнителни информации најавија за утре. Како дел од мерките што денеска на прес-конференција ги најави министерот за здравство Венко Филипче, се задолжителната…

Писмо на Столтенберг: Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Преспанскиот договор

НАТО очекува до 15 февруари македонскиот и грчкиот парламент да ги завршат процедурите околу Договорот за името од Преспа. Ова според грчки Катимерини е наведено во писмо од Столтенберг порачувајќи дека Алијансата сака најбрз можен процес. „Постои писмо од Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во кое се повикува на завршување на сите процедури во двете престолнини до 15-ти февруари 2019 година“. – стои во текстот на „Катемирини“. Последната фаза на ратификацијата на Преспанскиот договор на домашен терен почнува следната среда за кога е закажана собраниската седница со четири точки…

Од денеска на зелените пазари не смее да се продава текстил, обувки… казната е 2.000 евра

На зелените пазари од денеска не смее да се продава ништо што нема прехранбена намена. Значи, облека, обувки, текстил и сите непрехранбени производи. Исто така, оние кои продаваат зад тезгите мора да имаат лиценца, а неа не може да ја добијат вработени и пензионери. Оваа нова законска регулатива беше донесена пред шест месеци и стапи на сила од првиот ден на 2019 година, а колку таа ќе се применува ќе видиме од резултатите на инспекциите, каде пазарните инспектори ќе бараат лиценци за работа. За продавање без лиценца, немање документи за…

Горан Стефановски

Горан Стефановски (27. IV 1952 – 27. XI 2018) е македонски драмски автор, универзитетски професор и академик. Претставник е на модерната македонска драматургија и еден од најзначајните и најизведувани македонски драмски автори воопшто. Автор е на сценарија за ТВ серии, ТВ филмови и драми. Драмските дијалози во неговите дела и по 30 години ја отсликуват актуелната стварност во Македонија. Горан Стефановски е роден на 27 април 1952 година во Битола. Завршил студии по англиски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет во Скопје. Дипломирал во 1974 година со награда за најдобар…

ТУРСКО ГРЧКИОТ СУДИР БИ МОЖЕЛ ДА СПРЕЧИ ПРОМЕНА НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ

Потпретседателот на партијата Независни Грци (АНЕЛ), Панајотис Сгуридис, вчера поднел оставка по „контроверзното“ интервју во кое изјавил дека „ратификацијата на договорот од страна на грчкиот парламент би можела да биде одложена поради потенцијалниот судрир со соседна Турција“’, пишуваат грчки медиуми. Лидерот на партијата и министер за одбрана, Панос Каменос, ги опишал коментарите на неговиот сопартиец Сгуридис како „фантастични теории“, инсистирајќи на тоа дека Грција е најсигурната земја во регионот, која ги почитува меѓународните закони и правилата за добрососедски односи. Каменос , не ја прифатил оставката на Сгуридис која била испратена…

Две села во општина Струмица ќе добијат детски градинки

Две села во општина Струмица ќе добијат детски градинки. Муртино и Куклиш се првите населени места од општината во кои веќе се градат нови клонови градинката Детска радост. Се работи за преадаптација на објекти кои се сопственост на општината, а  се градат со финансиска поддрша на ЕУ. Целиот проект кој го администрираат Светска Банка и  министерството за финансии чини околу 150 000 евра. Поголемиот дел од средствата  се обезбедени преку ИПА фондовите, а свое учество има и општина Струмица од сопствениот буџет. Од општината велат станува збор за еден од…

Негативните мисли предизвикуваат болести на телото,душата и умот

1. Разбуди се со сонцето и помоли се. Моли се сам. Моли се често. Големиот дух слуша само кога ти зборуваш. 2. Биди толерантен кон оние што се изгубиле на патот. Незнаењето, лутината, љубомората и алчноста излегуваат од изгубените души. Моли се за нив, за да најдат кој да ги води. 3. Барај се себеси низ себеси. Не дозволувај им на другите да управуваат со твојот пат. Тоа е твој пат, и само твој – другите можат да те следат, но никој не може да го чекори наместо тебе. 4. Однесувај…