Лидерот на „жолтите елеци“ ослободен од притвор

Неформалниот лидер на движењето на „жолтите елеци“, Ерик Друе денеска беше ослободен од притвор до датумот на закажаното судење за обвинението за организирање протест без претходно да ја информира полицијата за настанот, соопштија француските обвинители. Друе беше приведен синоќа во близина на Плас де ла Конкорд во Париз, каде што тој и другите демонстранти планираа да запалат свеќи во чест на загинатите или повредени припадници на движењето. Парискиот обвинител Реми Хаиц изјави дека Друе претходно во средата објавил повик на социјалните мрежи за собир во централнозападниот дел на Париз. – Тој…

Македонската дијаспора повика на митинг на 9 јануари пред Собранието на РМ

Среќна нова година 2019!Би сакале да повикаме и учествуваме на масовен протест на 9 јануари 2019 година по повод најавеното гласање во парламентот за уставните промени.Секој да допринесе од своја страна за што поголема масовност.Дали и вие би учествувале и го имате тој план во вашата агенда? ПоздравКоординативно тело на дијаспората -Европа.

Во пресрет на уставните измени набавени 240.000 пасоши

Иако власта најави дека до 15-ти јануари се очекува изгласување на уставните измени, со што ќе дојде до промена на името на државата, а и до промена на личните документи на граѓаните, голем број нови бланко обрасци за македонски пасоши чекаат на царина. Според информациите до кои дојде Алфа телевизија, 240.000 обрасци во моментов се во редовна царинска постапка. -Во моментов на царина има поголема количина на бланко обрасци за патни исправи и во тек е редовна царинска постапка. Воедно ја информираме јавноста дека Министерството за внатрешни работи располага со…

До пратениците на ВМРО ДПМНЕ ..

Извор: Социјални мрежи До пратениците на ВМРО ДПМНЕ .. —Почитувани дами и господа !-Вие сте претставници на најголемиот број Македонци .. Вие побаравте мандат од нас и го добивте ..Ветувавте многу .Меѓудругото , ветивте дека ќе се борите да се зачува името на нашата земја …Драги мои , јас не видов до сега со уво да мрднавте за да ја оправдате довербата која ви ја дадовме ..Да се разбереме , нема компромис кога се националните интереси во прашање ..Значи ,НЕМА БЕГАЊЕ ОД СОБРАНИСКИ СЕДНИЦИ И КРИЕЊЕ ПО КЛОЗЕТИ ..ИМА ДА…

Заев: Ќе сторам се да обезбедам двотретинско мнозинство за уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе стори се да обезбеди двотретинско мнозинство за поддршка на уставните амандмани, за кои е закажана пленарна седница за 9 јануари. Како што истакна, оптимист е за поддршка на овој процес, поддршката со број на пратеници ќе се знае на чинот на гласањето. -Веројатно, како што е амбиентот во Македонија, и како што се одвиваат практично уставните промени, преку доставување на уставните амандмани, на чинот на гласањето ќе ја знаеме конечната бројка. Седницата е закажана за 9 јануари, дебатата трае не подолго од 10…

Покачување не се бара – покачување се добива!

Да се побара или да се очекува покачување – дилема која го засега секој професионалец За жал, во голем дел од компаниите покачување нема да добиете се додека не се осмелите сами да го побарате од вашиот менаџер. Па дури и тогаш, не мора да значи дека ќе го добиете бидејќи ќе наидете на голем број прашања кои ќе ја испитуваат вашата лојалност, посветеност и вештини. А ако се согласат да ви ја покачат платата, уште следниот месец ви ги зголемуваат работните обврски така што изгледа дека покачувањето не го…

2018 беше и повеќе од турбулентна низ судските лавиринти

АЛФА ТВ Големи ветувања за подобрување, резултатите според многу параметри никакви. 2018-та година беше и повеќе од турбулентна низ судските лавиринти. Според дел од експертската јавност политиката длабоко се замеша во правосудниот систем, а судот беше искористен како алат за пресметка со политичките неистомисленици. Голема дамка врз судскиот систем фрли и писмото на американскиот амбасадор Џес Бејли до претседателот на Кривичниот Суд, Иван Џолев, каде тој бара судиите да не се ја посочуваат Амбасадата на САД како одговорна за одлуките кои тие ги носат. Голем број државни функционери од минатата…

НАТО не го потврдува писмото на Столтенберг за Преспанскиот договор

НАТО не ја потврдува информацијата објавена вчера во грчкиот весник „Катимерини“ дека генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку писмо побарал процесот околу Договорот од Преспа да заврши до 15 февруари, порача по писмен пат официјален претставник на Алијансата за МИА. -НАТО јасно стави до знаење дека го поздравува Преспанскиот Договор и дека на Атина и Скопје е да го имплементираат договорот. Не ги коментираме дописите на Генералниот секретар, но дозволете ми да повторам дека НАТО не игра улога во имплементацијата на Преспанскиот договор, што целосно зависи од Скопје и…

Заев: Немало и нема да има тајни договори што значат избегнување на правдата

Статија на ТВ СИТЕЛ Во прашање се денови до завршување на истрагата на Јавното обвинителство за бегството на поранешниот пермиер Никола Груевски, но тврдам дека политиката немала замешано прсти. Ниту сакала, ниту можела, ниту, пак, требала да помогне и да овозможи таква работа. Тајни договори кои значат избегнување на правда немало и нема да има, порача денеска премиерот Зоран Заев. -Додека не заврши истрагата предводена од Јавното обвинителство чесно е извршната власт да не се истрчува со претходни детали што може да бидат дел од предистражна или истражна постапка што…

Мешале хероин со кофеин и парацетамол: Уапсени тројца велешки дилери

Секторот за внатрешни работи Велес поднесе кривична пријава против А.Д.(35) од Велес за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори, против А.М.(35) од Велес за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори и овозможување на употреба на наркотични дроги, и против Д.Р.(30) и Б.З.(29), двајцата од Велес за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори. На 7 декември на улица „Стефан Богоев” во Велес , од страна на полициски службеници, при претрес…