СВЕТИ СТЕФАН:Заштитник на болните, старите, сиромашните

На третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој прв настрадал за Христовата вера. Веднаш по слегувањето на Светиот Дух во Ерусалим била формирана христијанска општина, биле избрани седум ѓакони да се грижат за сиромасите, за болните, старите, вдовиците и да ги делат подароците што христијаните ги давале на црквата. Најстар во тие седум ѓакони бил Стефан поради што бил наречен архиѓакон. Еднаш мноштво Евреи, фарисеи и садукеи се расправале за Исус Христос. Едни…

ПАНДОВ на фб: Утре сите пред Собрание, вклучително и опозициските политичари!СЛОБОДА ИЛИ CMPT!

Аналитичарот Александар Пандов, утрешниот ден го нарече „Денот Д“. Ден после кој нашата татковина ќе биде преименувана во Северна, а Македонскиот народ ќе остане без идентитет и историја. Затоа, Пандов повикува сите кои се чувствуваат како Македонци, и граѓани лојални на оваа држава утре да се придружат на протестот пред Собранието на Р.Македонија во точно во 12.00 часот на пладне. Пандов појасни, дека оние кои имаат амбиции да се кандидираат за претседател на држава, но и пратениците и политичарите од опозицијата, се еднакво повикани да се појават пред Собранието, каде…

АПАСИЕВ ПОВИКА НА ПРОТЕСТ: На 9-ти слободарскиот народ да се избори за своето право за самоопределување

Без да навлегуем у теологија, као професор по Римско право, со специјалност баш од римската кривична постапка (iudicia publica) – би рекол дека Римјаните никогаш не распнуваа за богохулие. Крстот (crux) беше инструмент за спроведување капитална казна (poena capitalis). Таа им следуваше само на робовите (servi) или на ниските сиромашни класи (humiliores) и тоа за сторено политичко кривично дело од најтежок вид! Исус од Назарет беше осуден на смрт со распнување (in crucem damnare) – но, не како верски, туку како политички „БУНТУВАЧ НА НАРОДОТ“ (INRI). А сеа коа поминаа…

ГЕРМАНСКИОТ ПРАТЕНИК ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА: Не може да се менува име само затоа што Грција, САД, Германија, НАТО и ЕУ го сакаат тоа

Државата Македонија е во жестока борба за нејзиното име. Иако јас ги критикувам некои тврдења кои се на македонски историски конструкции, како на пример претставувањето на Александар Македонски како македонски словен, сепак јас ја отрфлам промената на името на државите, само затоа што тоа го бараат Грција, САД, Германија, НАТО и ЕУ, се вели во писмената изјава на Др. Александар С. Нoj, член на германскиот парламент од партија Левица (Де Линке) кој по потекло е од струмичкиот регион – пренесува МКД.мк Неговото писмено обраќање до македонските граѓани го пренесуваме во…

Силјановска: Тие што утре ќе кренат раце во собранието, ја фалсификуваат историјата

Професорката од правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје, Гордана Силјановска Давкова, како гостин во Отворено на Алфа телевизија нагласи дека оние пратеници кои утре ќе кренат раце да гласаат за уставните промени ја фалсификуваат историјата и дека тоа не е само неморален чин, туку и низа кривични дела. Таа вели дека политиката е надвор од границите на правото, дека процедурата е гаранција за демократијата, па го праша Претседателот на Владата во која постапка преговара за нови амандмани? „Се знае дека амандмани се поднесуваат во постапка по предлог Законот, тоа значи…

Заев го прифати предлогот на Села за менување на преамбулата

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Зела денеска имаа средба на која после истата рекоа дека постигнат е договор. Ќе има измени во преамбулата на Уставот по барање на Села. „Средбата беше во духот на договор и компромис. Зборувавме за барањата на Алијансата за Албанците. Со задоволство можам да тврдам дека во иднина ќе нема две категории на граѓани. Не граѓани како другите, туку ќе има само граѓани и ќе продолжува со макеоднскиот народ, дел од албанскиот народ, турскиот народ и така натаму. Ова го кажувам…

Слобода за Јане Ченто:Очекувајте го само најдоброто од животот и преземете нешто за да го добиете тоа.

Јане Ченто на својот фб со порака до Македонците. Јас ќе се борам и нема да се откажам од Македонија без разлика на се. Никогаш не се откажувајте. Надевајте се и борете се. Очекувајте го само најдоброто од животот и преземете нешто за да го добиете тоа. Македонци, Вистински Македонци, верни чеда на вашата татковина! Ќе дозволите ли вашата татковина да биде уништена? Голем срам ќе биде за нас, вистински Македонци, ако останеме неми сведоци на нашиот погреб. Македонци, запомнете го вашето потекло и не се одрекувајте од него! Да…

ИНТЕГРА:.Манифест за Македонизмот

..Во предвечерјето на Уставниот генетски инженеринг на Македонската нација. Поддржете го новиот бастион на македонската идеја, со пополнување на дигиталната анкета, со пополнување на образец за судска регистрација на ИНТЕГРА Македонска конзервативна партија и доколку сте во можност со финансиска поддршка… Лидерскиот тим е проширен со вториот појас…морални столбови, кредибилни ликови кои се потенцијалот на нацијата, потенцијал кој е новата политичка сила на Македонија… Деветте цели на ИНТЕГРА се новата политичка визија… Поддржете не’…споделете и ајде заедно да направиме пресврт со преродбата МЕТАНОЈА! https://integra.org.mk/anketa

За гласови за уставните измени – Заев прифати дел од барањата на Села и Касами

Премиерот Зоран Заев прифатил дел од барањата на албанскиот блог. Според неофицијалните извори на „Макфакс“, Заев ќе може да смета на гласовите на Алијансата на Албанците во гласањето на финалната фаза за измени на Уставот, откако прифатил дел од нивните барања на попладневната средба. Алијансата ќе ги поддржи уставните измени, откако било договорено во преамбулата да се избрише зборот „граѓани кои живеат во границите“ и се набројуваат сите заедници. Од Алијансата за Албанците, која има тројца пратеници: Зијадин Села, Весел Мемеди и Сурија Рашиди, поднесоа шест амандмани кои се однесуваат на унапредување…

МЗ: Увозникот по грешка залепил стари декларации, МРП вакцините се со важечки рок

Вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го изврши комисијата формирана по барање на министерот за здравство, Венко Филипче, покажа дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата против мали сипаници се со важечки рок и целосно безбедни, информираат од Министерството за здравство. Објаснуваат дека контрола била извршена во повеќе вакцинални пунктови, при што детално биле проверувани фабричките рокови втиснати на сите кутии и на внатрешните пакувања од страна на производителот. „Утврдено беше дека сите вакцини се со важност до мај 2019 година, односно јули 2019 година. Надзорот…