ОМД ОСТВАРИ ПОБЕДА НАД РЕЗОЛУЦИЈАТА 602 ВО АМЕРИКАНСКИОТ СЕНАТ

Преку посветено застапување на македонските национални интереси, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) успеа да ја поништи резолуцијата 602 поднесена на 1ви Август 2018 од страна на сенаторите Крис Марфи и Рон Џонсон во Комитетот за Надворешна Политика на американскиот Сенат. Резолуцијата 602 преку интерпретација на сите неистомисленици на Преспанскиот Договор како анти-западно ориентирани активисти под про-руско влијание, кои одбија да го валидизираат насилието со глас „за“ на консултативиот и манипулативен референдум за промена на уставното име и идентитет на Република Македонија, имаше за цел да ја оправда меѓународната интервенција во спроведувањето…

Мојата чудесна земја Македонија…

Мојата чудесна земја Македонија… Има на Балканот една земја која се граничи сама со себе. Каде живеат убави жени, а наталитетот опаѓа. Каде невработените работат најмногу, А на најплодната земја живеат луѓе кои гладуваат. Каде сите играат фудбал уште од мали, а победуваат во кошарка и ракомет. Сите брзаат на работа, а никој не стигнува на време. Каде 8 часовното работно време, трае 12 часа од кои 5 се поминуваат во кафана. Каде здравството е бесплатно, а лечењето скапо. Каде новинарите се слободни да напишат она што ќе им наредат.…

Орбан подготвува големо сојузништво со земјите кои се против мигрантите

Европските антимиграциски сили би можеле да се засилат со италијанско-полската иницијатива за создавање десничарски сојуз пред претстојните избори за Европскиот парламент, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан. Орбан, кој е еден од поострите противниците на масовните илегални имиграции во Европската унија, изјави дека би сакал да види како антимиграциските партии го освојуваат мнозинство на изборите во мај. Италијанскиот потпретседател на владата Матео Салвини за време на посетата на Варшава во средата изјави дека Италија и Полска треба да ги здружат силите и да создадат евроскептични сојуз во борбата за европските гласови.…

Мицкоски: Какви реформи, какви бакрачи, пазар за името и идентитетот е целата оваа операција

„Јас сум против промена на името, не затоа што сум против ЕУ, туку затоа што си ја сакам Македонија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред Собранието на Македонија. Вчера тој им се придружи на протестите против уставните измени. Тој вели дека Договорот за името е штетен и дека како партија ќе сторат сè што е во нивна моќ, тој Договор да не се случи. „Ќе остане запишано дека оваа неправда на нашиот народ денес ја прават оние кои ветуваа живот, ветуваа брда и долини, оние кои ветуваа се и…

КАДЕ ЗГРЕШИЈА МАКЕДОНСКИТЕ МАЈКИ?

пишува: Вера Симовска Што изнародивме ние жените македонки последниве триесетина години, а и оние пред нас!? Што род изродивме и што род воспитавме? Каде се нашите деца да си ја бранат татковината? Мајковината? Мајките ли, и ние и нашите мајки ли така ги научивме? Ги научивме да учат за да не работат тешки работи! Ги научивме да им ги потврдуваат глупостите на сите само да се доберат до подобри места! Ги одродивме за да станат светски граѓани, а не да останат некакви маалски простачишта во мала Македонија! Ние мајките си израснавме род…

Никола Груевски -Ставате ,,црн печат,, на една 140 годишна крвава битка за македонското национално прашање -ФБ

Течат последните часови до промената на Уставот заради Преспанскиот договор и промената на името, идентитетот, историјата…Кога овие измени ќе поминат во македонскиот парламент, Грција сигурно нема да ја пропушти оваа историска шанса да постигне договор кој за нив е целосен триумф а за нас содржината на тој договор е национална катастрофа. Договор за каков пред две години не сонуваа.Како што кажав во мојот статус во јуни, со овој договор станаа јасни сите некому претходно нејасни работи. Секому стана јасно дека без национално предаство во минатото договор со Грција не бил можен…

Бачев: Тројца пратеници се заклучени во Собрание и врз нив се врши невиден притисок

Тројца пратеници се заклучени во Собранието каде што е присутен и локалниот раководител на ЦИА, Дејвид Стивенсон, и врз нив се врши невиден притисок за да гласаат за уставните измени, обвини лидерот на Единствена Македонија, Јанко Бачев. „Имаме информации дека седницата е одложена бидејќи тројца пратеници не сакаат да ги прифатат барањата на Беса и одбиле да гласаат, сега тие тројца пратеници се заклучени во Собранието, каде што е дојден и Дејвид Стивенсон и врз нив се врши невиден притисок”, изјави пред демонстрантите Јанко Бачев, претседателот на Единствена Македонија. Тој…

Седницата за уставните измени одложена за утре во 12 час.

Денешната седница која требаше денеска да биде на дневен ред е откажана за утре во 12 час. Тоа зборува дека Заев и денес не можеше да обезбеди 80 пратеници минимум за да се изгласаат измените со кој Македонија ќе си го промени своето име во Северна Македонија. За да се обезбеди 2/3 мнозинство потребно е да се прифатат барањата на Беса која бара во Преамбулата да се избрише зборот македонско државјанство со што пак тоа не го прифаќаат 8 – те независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ бидејки не се заштитува Македонскиот…

Азири потврди дека Заев прифатил сѐ само да се смени името

Вчера во дебатна емисија на 1ТВ гостуваа претставници на БЕСА и Алијанса при што говореа за барањата кои ги доставиле до Заев. Елми Азири, потпретседател на Алијанса за Албанците посочи дека сите три барања кои ги доставиле до Заев се прифатени дури и што се однесува на Преамбулата ја избришаа реченицата која гласи дека граѓаните кои живеат во границите на Република Северна Македонија. -Кога може премиерот Заев и кога може македонската условно кажано политика да се договара и да се разбере, да се преговара со Грција, со Бугарија, со Србија…

Втор ден протести пред Собранието против уставните измени

Група граѓани и покрај студното време и снегот и денеска излегоа на протест пред Собранието на Република Македонија против уставните измени.  Тие велат дека протестот е за одбрана на македонското име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ и против, како што наведуваат, „најголемото национално предавство“. На протестот учествуваат членови на граѓанските здруженија „Македонија блокира“, „Христијанско братство“, партијата „Единствена Македонија“, „Твордокорни“. Улицата пред Собранието е целосно блокирана, а се забележува и зголемено присуство на полицијата. Македонското Собрание 75.седница на која треба да се расправа за уставните измени наместо во 13:00 часот денеска…