Василица

14 jануари, нова година, Обрезание Христово, Свети Василиј Велики(Именден празнуваат: Васил, Василка, Васка, Весела, Веска, Нове, Новка…) На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. ….Поради совпаѓањето со празникот на Свети Василиј овој празник во народот најчесто е познат како Василица, а тоа најповеќе асоцира на обичаите и верувањата поврзани со Новата Година. Василица се паѓа во периодот на т.н. Некрстени денови, период што трае од Божик до Водици, кога според легендата Исус…

РОСОКЛИЈА-БИТАНГИТЕ МЕЃУ НАС И НИЕ

БИТАНГИТЕ МЕЃУ НАС И НИЕ Три битанги инсталирани како власт и една булумента од уценети криминалци и уплашени мочковци во собранието, одлучија дека јас не постојам повеќе. Нема македонска држава, нема Македонци, ме нема мене, ве нема вас? Циркузанти прават циркуз за да бидат власт, но циркузанти кои никогаш не создале ниту една македонска вредност, не можат ниту во лудило да ги бришат од нас и од нашите претци создадените. И Хитлер одлучи да нема Евреи, нели! Како заврши тој, тие околу него, и нивната идеологија, знаеме. Дека многу слично…

Македонија ќе ја огрее сонце и запомнете, ниту еден човек не е поразен доколку во него сѐ уште има храброст, така е и со државата.

Македонија ќе ја огрее сонце и запомнете, ниту еден човек не е поразен доколку во него сѐ уште има храброст, така е и со државата. Државата е народот, а народот сме ние. Ако имате сон, треба да го зачувате, а не да се откажувате, лесно е да се откажеме. Ако сакате нешто, борете се за тоа. Никогаш нема да застанеме заради тоа што се чувствуваме поразени денеска. Патувањето до другата страна е достижно само откако ќе искусиме големи страдања. Впрочем, борбата за македонска држава никогаш не запрела. Нема откажување. Немојте…

“Ментално нестабилни сме сите у државава што дозволуваме вака да ни прават!!! Срам да ни е на сите”напиша Стојанче Стоилов

“Ментално нестабилни сме сите у државава што дозволуваме вака да ни прават !!! Срам да ни е на сите…. За мене секогаш ќе биде МАКЕДОНИЈА !!!”, напиша Стојанче Стоилов на својот Фејсбук профил по промената на државното име. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217947473019683&id=1270465052

Македонија си го промени името со гласање во Собрание со 81 глас, новото име е Северна Македонија

Пратениците во Собранието на Република Македонија вечерва во рамки на 75. седница ги утврдија предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI на Уставот на Република Македонија, по што треба да почне донесувањето на амандманите. Пратениците на Алијансата за Албанците и на Беса ги повлекоа своите амандмани на уставните амандмани. Џафери отвори претрес за амандманот на осумте пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кој премиерот Зоран Заев го отфрли, а пратеничката Елизабета Канчевска Милевска побара појаснување  кои биле причините да се прифати терминот „ерга омнес“. Премиерот ќе го води сенка кога долг период велеше дека нема да се…

Русјаков:Слободата да ви биде затвор, а парите, беда.

Проклети да сте! За навек. Проклети да сте затоа што ми го укинувате постоењето, татковината, идентитетот. Проклети да сте затоа што во овие мои 41 година за првпат успеавте да родите омраза во моето срце. Омраза кон вас. Јас можеби сега ќе војувам за да го истерам демонот на омразата од срцево, ама вашите срца се удобни живеалишта за сите демони. Проклети да сте! Слободата да ви биде затвор, а парите, беда. Напиша Александар Русјаков на својот фб.

НАРОД СЕ СОБИРА ПРЕД СОБРАНИЕ: Мрежата #Бојкотирам преку социјалните мрежи упати повик, граѓани се собираат пред Собранието

Народ веќе почна да се собира пред Собранието на Р.Македонија, откако мрежата #Бојкотирам објави повик до сите граѓани да дојдат пред законодавниот дом каде за вечерва се планира промена на уставното име ИТНО (МАСОВНО ШИРИ И СПОДЕЛУВАЈ) Денес власта планира да го смени името! Сите пред собрание! За Македонија се работи! – стои во повикот на #Бојкотирам на Фејсбук.

Мицкоски-„За пусти пари го продаде својот народ. За власт, за моќ, за функции, Зоране.

„Кога не знаеш зошто се случува ова синко, да знаеш за пусти пари го продаде својот народ. За власт, за моќ, за функции. И затоа денес ги нема парите, ниту во народот, ниту во фирмите.” Ех Зоране… ќе остане запишано. Напиша Мицкоски за Зоран Заев на линкот подолу видео клип. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1144192709089520&id=829371753904952

Македонија ги збриша Јапонците и победнички го започна Мундијалот

Македонската ракометна репрезентација извојува почетна победа на Светското првенство во Германија и Данска, откако попладнево во Минхен ја совлада Јапонија со 29-38 (13-18) во првиот дуел од групата Б. По првиот примен гол, се разигра нашата врска Лазаров-Манасков и поведовме со 1-2. Следеа две одбрани на Борко Ристовски и гол на Стоилов од линијата за 1-3. Сепак, првите наши технички грешки, Јапонците ги казнија и Нарита и Агари ја го свртија резултатот за 4-3 во седмата минута.  Нашиот голман редеше интервенции, па со нова серија од 4-0, нашето водство порасна до 4-7 во 12. минута. Оваа…

Како власта доаѓа до потребните 80 гласови „ЗА“?

Извршната тврди дека нема никакво влијание врз судската власт, но токму кога се одлучува за дефинитивна промена на уставното име на државата, Судот го одобри обвинението за случајот „Талир“ во кој се обвинети поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ но и самата партија, поради наводно незаконско финансирање и стекнување корист за партијата при изградбата на нејзиното седиште. Меѓу обвинетите има и пратеници, што, во ситуација кога секој глас е од круцијална важност, може да биде сфатено и како притисок во насока за нивно попуштање во законодавниот дом. На премиерот му се неопходни…