БУНТ ВО ЗАТВОРОТ ВО ШТИП (Видео) Затвореници се затвориле бидејќи им биле одземени мобилни телефони

Петмина осуденици вчера околу 18 часот во затворот во Штип се затвориле во една од собите за дневен престој во првото затворско крило. Раководството на затворот претпоставува дека причина за револтот била тоа што претходно околу 15: 30 часот, вработените од затворот при претрес им пронашле три мобилни телефони и пет сим картички. Директорот на затворот во Штип, Мики Тодоров за МИА ја потврдува вчерашната случка и вели дека согласно Законот, на осудениците им е забрането да имаат мобилни телефони. Осудениците ништо не сакаа, туку на овој начин го изразуваа…

КАРАКАМИШЕВА ГО ОТКРИ БРОЈОТ НА АЛБАНЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: Според бројот на издадени државјанства професорката ги преброи националностите во државата

-Согласно ажурираните податоци за издадени државјанства, во Македонија има нешто повеќе од 2,4 мил.издадени државјанства, од кои 1.883.612 (72,66%) се декларирале како Македонци, 375.601 (16,7%) – Албанци,2,66% Роми, 3,85% Турци, 1,78% Срби,0,84% Бошњаци,0,48% Власи и 1,03% други. Четиво за оние кои се уште се прават недоветни дека не разбираат и не знаат што се случува на Балканот,пишува Каракамишева на Фејсбук.

ПРОДОЛЖУВА TOPTУPATA ВРЗ ЈАНЕ ЧЕНТО: Од работа избркани неговиот зет и неговата сестра – 30 чувapи го префрлале во друга ќeлиja!

Медиумите под контрола на власта молчат, институциите не смеат да писнат, а најгласните меѓу невладините организации кои наводно се бореа за почитување на човековите права и слободи шепкаат по канцеларии Со какви фaшиcти и соработници на фaшизмoт распореденин низ медиумите во Македонија си имаме работа, се гледа преку односoт кон нaпaдoт над Јане Ченто во пpитвopcoтo одделение во Шутка. – пишува новинарот Неделковски. Миленко Неделковски ги посочи и новинарите, уредниците и директорите на про-владините медиуми во Македонија, кои не смеат да зборуваат за скандалот во Шутка. Пиките Боки 13, Чомовски,…

СП 2019: Чиле следен противник на Македонија

Нашите најдобри ракометари повторно  немаа свој ден на СП во Германија и Данска. Поразени се од Русија со 30-28 и ќе разигруваат за 15. Место со селекцијата на Чиле.             Дуелот со Русија беше уште едно слабо издание против европските селекции иако добро започнавме со водство од 4-2.             Лошата концентрација услови многу грешки во македонскиот тим па Русите лесно користејќи го празниот гол поентираа и со серија од 6-0 остварија водство од 8-4.Се што успеавме  во продолжението е да израмниме неколку пати но не и да го запреме противникот кој…

Правете што ќе правите, само гледајте родител да не ве проколне

Знајте дека клетвата, па дури само и негодувањето на родителите е многу моќно. Родителите и да не ги проколнуваат своите деца, самата огорченост на нив доволна е за децата „да не видат бел ден”, нивниот живот ќе биде само мака. Таквите деца многу страдаат во овој живот. Се разбира, во другиот живот добиваат олеснување затоа што овде веќе нешто отплаќаат. Се случува она што го вели ава Исаак: Го јадат пеколот, односно – трпејќи маки во овој живот, го смалуваат пеколот. Зашто маката во овој живот- „го јаде пеколот”. Односно,…

Интервју на Христијан Мицкоски за Прес 24: Заев да не се крие во Германија – нека дојде и нека распише избори

Press24: Законот за двојазичност е објавен, очекувате ли тој да биде оспорен од Уставниот суд, односно поништен? Мицкоски: Сега Уставниот суд е на тест, останува да видиме дали ќе го одбрани својот интегритет и ќе го заштити уставот или ќе потпадне на политичките притисоци. Едниствено што треба да го земат во предив при одлуувањето е словото на уставот поради што овој суд и постои и праксата од минатото која недвосмислено покажува дека законите не се валдини без потписот на Претседателот. Нападнат е Уставот и Уставниот суд мора да го одбрани. За…

Кога Бог му се открива на човечкото срце?

Ако го споменеме Владиката Јован, треба да кaжеме дека тој ги приведуваше луѓето кон верата, не со чуда, туку со дејството на неговото срце. Еве една случка уште за време на војната, кога Владиката беше Шангајски Епископ; за неа зборуваше една наша дамнешна познаничка, сега покојна, доктор, логопед, по имe Ана. Според нејзините зборови, Владиката Јован многу строго постел, па како последица од тоа, неговата долна вилица се укочувала и неговите зборови станувале крајно неразбирливи. Пред војната, Ана се обидувала да му помогне на Владиката да зборува појасно. Тој доаѓал во…

Бугарија:Барањата за бугарски пасоши само по електронски пат

БУГАРИЈА СО НОВИ МЕРКИ ПРОТИВ ТРГОВИЈАТА СО ДРЖАВЈАНСТВА За да се скрати процедурата и за да се намали долгото чекање за пасоши, бугарското Министерство за правда воведе онлајн резервации и поднесување на документи преку интернет, јавуваат bТВ Новините. Оваа мерка се воведува по апсењата во Агенцијата за Бугарите во странство кога стана јасно дека тарифата за продажба на бугарски пасоши стигнувала до 5.000 евра. Сега кандидатие ќе поднесуваат документи и ќе ги закажуваат интервјуата за државјанство само онлајн. Од Министерството за правда јавуваат за бум на кандидати за Бугари во…

Пандов на фб:Toтaлитapнaтa власт во Македонија се наоаѓа во последните месеци од владеењето – тогаш се нajaгpecивни!

Последните неколку месеци и денови од владеењето на секоја тoтaлитapнa власт се нajoпacни за народот. Свесни дека се топи маразот под нивните нозе xунaтa станува се пoaгpecивнa и нacилнa. Заев и неговите гавази не оставија човек околу мене кој не е зaтвopeн, по cудoви со oбвинeниe или под постојани зaкaни за негово aпceњe – пишува Александар Пандов во неговиот последен статус на Фејсбук. Понатаму тој пишува: После aпceњeтo на патриотите за 27 април, oбвинeниjaтa за ”вербален дeлкт” премиерно започнаа со Тони Михајловски за ФБ статус, за што по cудoви е…

ВМРО-ДПМНЕ: Во историјата ќе остане запаметено дека Зоран Заев е човекот кој се откажа од вековното име

Заев кажа, Заев излажа. Аболицираниот Заев говореше дека не се родил Македонец кој би го променил Уставот со цел промена на уставното име. Излезе дека таков антимакедонски лик се родил и во историјата ќе остане запаметено дека Зоран Заев е човекот кој се откажа од вековното име, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Истиот тој Заев спротивно на волјата на граѓаните, со закани и уцени ги протурка уставните измени и го промени уставното име на државата. Не само што го промени името, го промени и идентитетот, јазикот и историјата на македонската држава и…