Неверојатни 19.000.000 милиони евра тежок кpиминaл се случил во ПИОМ под раководство на ДУИ?!

Неверојатни 19.000.000 милиони евра тежок кpиминaл се случил во ПИОМ каде што ДУИ веќе речиси деценија го држи раководното место. Каде се парите, се уште никој не знае, а се шпекулира дека со истите функционерите на ДУИ тргувале на берза Аналитичарот Александар Пандов го искоментира овој кpиминaл, прашувајќи дали има крај на овој национален и финансиски гpaбеж!? На волку кpaдeњe и апашлук стварно не знам како уште воопшто функционира уште државава. Kpaдeлe сите предходни, али како xунтaвa никој и никад. Како за последно да е се натпреваруваат, кој повеќе ќе…

Турција ја прескокна „Северна”, ја чека само Македонија во НАТО – Анкара ја поздрави ратификацијата во Атина

Анкара ја поздравува  ратификацијата на Преспанскиот договор од грчкиот парламент и притоа истакна дека „сите пречки за членството на Македонија во НАТО и во ЕУ се отстранети“, изјави портпаролот на турското МНР, Хамами Ачкој. Го поздравуваме прифаќањето на Преспанскиот договор, со кој се најде решение за името и се острануваат пречките за прием на Македонија во НАТО и во ЕУ, изјави тој. По ова стигна првата реакција од Грција. Почнува тешкиот период за грчките интереси, ја коментираше Џорџ Кумуцакос изјавата на Анкара. Тој притоа истакна дека „Анкара очигледно намерно игнорира да…

Викендот да трае од четврток до недела за тие над 40 години

Едно истражување, објавено неодамна во Melbourne Institute Worker Paper, заклучува дека луѓето постари од 40 години не би требало да работат пет дена во неделата. И токму според ова истражување, работник од оваа возрасна група манифестира најголема продуктивност ако работи три дена во неделата, па затоа и препораката е токму таква. Научниците од „Институтот за применета економика и социјални истражувања” во Мелбурн кои ја изведуваат оваа студија, испитуваат работни навики и резултати од тестирања на мозок на 3000 мажи и 3500 жени во Австралија, сите на возраст од над 40…

Мицкоски утре на двочасовна дебата на МТВ во 20:15

МТВ во понеделник во 20.15 часот организира двочасовна дебата каде гостин ќе биде лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со новинари од националните телевизиски медиуми. -Со задоволство ја прифатив понудата на уредништвото на МТВ за телевизиска дебата, интервју со претставниците на националните телевизиски медиуми. Сметам дека транспарентноста и подготвеноста за дебатирање за најважните прашања, ќе им овозможи на граѓаните појасно да ги воочат и оценат состојбите, ставовите и предизвиците на нашата земја. За сите мои ставови, за крахот во економијата и разобличувањето на лажните ветувања од Владата, за името, двојазичноста, изборите,…

Израелскиот експерт Сам Вакнин уште пред 10 години знаеше за Северна Македонија!

Израелскиот експерт, Др. Сем Вакнин, пред една деценија, го предвиде преименувањето на Македонија во Северна Македонија како и тајните преговари меѓу САД и Грција во 2008 година. Тој напиша: Овој план беше детално разработен на многубројните тајни состаноци помеѓу Грчките и Американските влади, и кулиминираше на конференција во јуни, 2008 година во Вашингтон, во која учесници беа и Рајс и Дора Бакојани. Македонската влада во тој период воопшто не беше свесна ниту за постоењето на планот а уште помалку за неговата содржина. Изгледаше дека Грците успеаја да ги убедат Американците…

Тече рокот: 5 години за промена на личните документи и регистарските таблички

Во рок од пет години или најдоцна до 2024 година личните документи на граѓаните ќе го носат новото име „Република Северна Македонија“. Со новите амандмани во нив ќе биде наведена и етничката припадност на малцинските заедници во државата. Нови лични карти и пасоши ќе треба да си набават граѓаните, како и нови ознаки на регистарските таблички на нивните возила, најдоцна во рок од пет години од денот на ратификација на договорот за името во грчкиот Парламент и откако македонските пратеници со усвојувањето на потребните уставни измени го запечатија новото име…

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе барање за предвремени избори и за оставка на Заев

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе барање за распуштање на Собранието на Република Македонија и за одржување на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, како и барање за оставка на премиерот Зоран Заев и формирање на техничка влада, се главните заклучоци од денешните седници на Извршниот и Централниот комитет на партијата. Како што информира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на седницата на Централниот комитет, барањето на партијата ќе биде доставено до Собранието на Република Македонија, а тој очекува премиерот Заев веднаш потоа да поднесе оставка и да се формира техничка…

Вучиќ: Србија прва ќе го признае соседот под новото име

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во Нови Сад на отварањето на манифстацијата „Нови Сад-европска престолнина на младите“, им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на ратификација на Преспанскиот договор. -Ние не се мешаме во внатрешните работи на други држави, кога договорите се постигнати и донесени. Србија им честита и на Скопје и на Атина. Србија ќе биде една од првите држави, кои својот јужен сосед ќе го признае под новото уставно име. Сакаме најдобри можни односи и со двете земји и уште еднаш им честитам на господинот Заев…

РУСЈАКОВ: На север од здравиот разум

Колумна на Александар Русјаков за Нова Македонија Издвојуваме неколку прекрасни наслови од радосниот и удобен живот на граѓаните на јужната колонија Северна Македонија. ПОЛИТИКА: Премиерот Зоќи Заев изјави дека ќе биде првиот што ќе извади двојазичен пасош на Северна Македонија како претставник на третиот пол, со цел патување со квантен скок во четврта димензија на петте страни од светот. ЕУ за ТЕБЕ: Европската Унија најави дека ќе инвестира 250.000 килограми токсичен отпад дневно во Северна МакедонијаЖИВОТ: Бруто-домашниот апсурд расте незапирливо.ИЗБОРИ: Останаа само уште неколку северномакедонски граѓани што сè уште не…

НЕЛОСКА ДО ФИЛИПЧЕ: Покажувате неспособност и аматеризам, незнаење и негрижа за здравјето на граѓаните

Здравствениот систем е во тотален хаос. Несомнено, скандалот со вакцините е дно на дното, доказ за аматеризмот и неспособноста на оваа власт. Министерот за здравство, Венко Филипче и премиерот Зоран Заев во најмала рака се однесуваат скандалозно. Филипче и Заев си поигруваат со здравјето на децата, со здравјето на граѓаните, изјави на денешната прес конференција Ленче Нелоска ов ВМРО-ДПМНЕ. „Прво, излегува на виделина дека има вакцини со изминат рок. Потоа, излегува министерот Филипче и вели дека вакцините не се со изминат рок, само имаат погрешна декларација. За сега да падне одлука – вакцините…