СОВЕТОТ НА ЕВРОПА ГИ ТРОГНА ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ: Итно да се смири ситуацијата во Франција

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, оцени дека е потребно „итно да се смири ситуацијата“ во Франција, повеќе од два месеца по почетокот на протестите на „жолтите елеци”, што доведе до „големи тензии“ во земјата, јави дописникот на МИА. – Високото ниво на тензии кое преовладува во Франција ја зголемува мојата загриженост и сметам дека е потребно итно да се смири ситуацијата, изјави Мијатовиќ. Таа ова го кажа по нејзиното патување во Париз каде имаше претходно повеќе разговори околу прашањата за човековите права во врска со…

Владимир Ѓорчев напиша писмо до потпретседателот на САД Мајк Пенс

Во целост писмото на Ѓорчев. Денес упатив писмо до потпретседателот на САД Мајк Пенс. Писмото во целост: Почитуван потпретседателе Пенс, Би сакал да Ве поздравам, подвлекувајќи ги пријателството меѓу Македонија и САД. Би сакал да искажам поддршка на Вашите ставови и политиката на САД предводена од претседателот Доналд Трамп во однос на кризата во Венецуела. Насилниот и антидемократски режим на Мадуро веќе нема легитимитет. Време е за мирна и демократска транзиција. Време е демократските влади од целиот свет да ги признаат новите власти во Венецуела. Потпретседателе Пенс, Вашата Републиканска партија…

ДУИ со свој кандидат за претседател на Северна Македонија

Членовите на Централното претседателство на ДУИ на вечерашната седница во партиското седиште во тетовска Мала Речица едногласно донеле одлука партијата да оди со свој кандидат на претстојните претседателски избори, информираше портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Тој посочи дека ова било првата точка на вечерашната седница на Претседателството, а како дополнение на оваа своја одлука ова партиско тело на ДУИ донело одлука да го овласти нивниот претседател Али Ахмети да разговара и со политичките партии на Албанците, но и со другите политички партии од другите етнички заедници за заеднички кандидат доколку…

Распукува ли владината коалиција?

Бројни несогласувања, закани, одземање на ингеренции, препирки за примена на двојазичноста, закани за тужби… Ова се само дел од случаите кои се случуваат пред очите на јавноста и се докази дека владината коалиција распукува. Жестоки препирки се водат меѓу ДУИ и СДСМ, но и меѓу функционери на СДСМ еден против друг. Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска од СДСМ, обелодени скандал за наводна злоупотреба на големи суми на пари во ПИОМ, каде директори со години беа лица од коалициониот партнер на нејзината партија-ДУИ. Колегите министри, не и одтанаа…

Заев ја привилигира Струмица со сет мерки против загаденост, додека во Скопје граѓаните дишат загаден воздух

Загадениот воздух во последните месеци зема се поголем замав. Но додека граѓаните од Град Скопје се трујат во загадениот воздух, и не се преземаат итни превентивни мерки за да се заштитат граѓаните, во Струмица пак од вчера на сила се препораките и мерките против загадувањето, бидејќи во претходните два дена е надминат прагот на алармирање на ПМ 10 честичките од 200 микрограми на метар кубен. Но загадувањето на воздухот е неколкукратно над максимум дозволеното и во главниот град. Ноќеска се забележани концентрации на ПМ 10 честичките од приближно 400 микрограми.…

ДУИ го свика партиското претседателство, СДСМ најави одлука до крајот на неделата

До крајот на неделата Извршниот одбор на СДСМ ќе го донесе конечниот став, дали со претседателските ќе се организираат и предвремени парламентарни избори. Партискиот портпарол повторува дека партијата има аргументи за но и против парламентарни избори Опозицијата и денеска ја повика власта да излезе на изборно соочување за да можат граѓаните да дадат оценка на како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, штетните политики на сите полиња Во меѓувреме и во власта и во опозицијата тече внатрешната селекција на кадри за претседателски избори. И во двете партии најавуваат дека во наредните месец…

Владата на Заев финансира весник поврзан со терористичката организација ФЕТО, одговорна за неуспешниот обид за државен удар во Турција

Владата на Република Македонија објави список на печатени медиуми на кои им доделува финансиска поддршка. На 11 печатени медиуми им се исплатени 42.568.620 денари со владината Програма за поддршка на печатење и дистрибуција на печатени медиуми за 2018 година. Од Програмата за 2018 со која беа на располагање 50 милиони денари се исплаќаа трошоци за печање и за дистрибуција, врз основа на фактури за 2017 година. На „Нова Македонија” и се исплатени 6.183.000 денари, „Слободен печат” – 14.277.742 денара, „Битолски весник” – 244.500 денари, „Заман” 903.092 денара, ДИТ Зенит прес ДОО Прилеп…

АПАСИЕВ: Комуњариве се осоколија, кpaдат ко да ќе нема утре!

Професорот Димитар Апасиев на својот Фејсбукј профил ги коментира низата kpимианлни и kopупитвни скандали поврзани со актуелната власт. Тој забележува дека власта е осоколена и како што вели краде како да нема друг ден. Апасиев предлага нова стратегија за борба против власта. -Дечки, не може бе иста рецептура за различни болештини… Не’ фаќаат на кондиција. Вмровците бар можевме да ги пратиме у скандалите. Комуњариве се осоколија, па крадат ко да ќе нема утре. Треба да смениме стратегија. Не бива више со сите учтиво! Наравоуение: Со сељаците – СЕЉАЧКИ. Со интелектуалците…

Замената на пасошите со новото име на државата ќе биде на товар на граѓаните

Во однос на тоа дали трошоците за промена на личните документи и таблиците на возилата ќе паднат на товар на граѓаните или државата ќе одвои средства за оваа намена, владиниот портпарол Миле Бошњаковски истакна дека замената на пасошите ќе биде редовна и тоа ќе биде на товар на граѓаните. -Замената на пасошите ќе биде редовна. Редовната замена на сите останува редовна како и досега. Нема да важат пасошите што се издаваат десет години, туку рокот ќе биде пет години од моментот на отворање на поглавјата и тој трошок ќе биде…

Женатата сама ќе одлучува за абортус

Женатата сама ќе одлучува за абортус и доколку сака интервенцијата може да биде изведена уште истиот ден. Ова е содржано во предлог законот за прекин на бременоста кој помина на вчерашната владина седница. Надлежните велат дека новото законско решение е либерално и ги укинале досегашните одредби кои ги принудуваа жените да чекаат три работни дена и да одат на задолжителни советувања. -Ќе нема повеќе административни проблеми кои беа досега, ќе нема прашања од типот дали сакате да абортирате, зошто сакате, колку деца имате и така натаму, значи ќе зависи од…