Дали, кога и како може да се поништи Преспанскиот договор?

Експерти по меѓународно право укажуваат на можноста за оспорување на Преспанскиот договор и негово поништување во иднина. Се посочува членот 46 од Виенска конвенција – преку кој некоја идна влада би можела да го поништи Договорот за промена на името. Во одделот 2 ( Ништовност на договорите ) членот 46 предвидува дека државата може да се повика прекршување на нејзиното внатрешно право, ако истото било манифестирано/очигледно и се однесувало на некое правило со фундаментално значење. Член 46 Виенска Конвенција – Државата не може да се повикува на фактот дека нејзината…

Никола Димитров и Никола Попоски, подготвуваат Конзервативна партија?

Се подготвува ли терен за формирање на нова партија на политичката сцена со специјална задача – „рушење“ на ВМРО-ДПМНЕ однадвор? Алфа дознава дека се „крои“ Конзервативна партија која ќе треба на своето конто да ги привлече членовите на опозициската партија кои размислуваат прозападно. Како клучни играчи во целата операција се споменуваат имињата на Министерот за надворешни Никола Димитров и пратеникот Никола Поповски кои би требало да го истуркаат целиот процес. Двајцата, актуелен и поранешен шеф на дипломатија, ја гледале својата шанса поради дипломатското искуство и угледот кој го стекнале низ…

Договор во четири очи за учебници вредни 11 милиони евра?!

Нешто повеќе од 11 милиони евра за нови учебници за годинава. Министерството за образование со рекорден договор ќе купува учебници за основно и средно образование. Барем вака стои во планот за јавни набавки за 2019 кој министерот Арбер Адеми го потпишал пред неколку дена. Станува збор за две набавки, што значи дека министерството би било меѓу најголемите потрошувачи на годишно ниво. Проценето е учебниците за основно да чинат 9,5 милиони евра, а оние за средно образование 1,5 милиони. И двете набавки во четири очи се планирани во текот на мај…

Мицкоски: Победа на избори, па против Договорот од Преспа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека потврдата на ставот народот на 30 септември кажал дали позициите на ВМРО-ДПМНЕ беа исправни или не беа исправни во однос на Песпанскиот договор. -Со тоа што народот одлучи да молчи, затоа што како што во минатото некои политичари на СДСМ сакаа да кажат – некои прашања не заслужуваат одговор. Така што од оваа перспектива гледано можам да кажам дека го избравме правилниот пат, а тоа беше патот заедно со народот, патот на правдината, на честитоста, на вистината и патот…

Комити Скопје спречени да положат цвеќе и да се поклонат на гробот на Гоце Делчев

Денес бевме во црквата Свети Спас да положиме цвеќе и да се поклониме на гробот на нашиот великан Гоце Делчев. За разлика од сите изминати години денес бевме спречени пред влезот на црквата од бројно полициско обезбедување, со објаснување дека тука ќе престојуваат странски делегации и висока Бугарска делегација, ние треба да почекаме „за да немало инциденти“, пишуваат од навивачката група Комити Скопје на Фејсбук. -Ние не сме пропушиле ниту една година да изразиме почит на истото место во исто време како на овој ден така и на 4 Мај,…

ВРЕМЕ Е ЗА ОДЛУКА! ВРЕМЕ Е ЗА КОНЕЧЕН ИЗБОР!

пишува: презвитер Ивица Тодоров Во историскиот момент на човештвото или си ЛИБЕРАЛ/ ГЛОБАЛИСТ кој верува во тоталитарната „добронамерноста“ на неоколонијалната антихристова елита и како папагал повторуваш „пароли“ за кои ти плаќаат да ги пропагандираш ИЛИ си ПАТРИОТ/ СУВЕРЕНИСТ кој му верува на Бога и се грижиш твојот и сите други народи суверено, слободно и оргинално да чекорат кон своето духовно, културно, државно, економско, технолошко…и секое друго од Бога благословено развивање и воздигнување! +++ ДЕНЕС целиот свет е сведок на ПРОЦЕСОТ на ЗАРОБУВАЊЕ на човештвото во името на „слободата“, „човековите права“…

Собрание: Попладне за измените на Законот за медиуми

Статија на ДЕНЕШЕН.МК Собранието на Република Македонија денеска на 83. седница одлучи по скратена постапка да се донесат  предложените измени и дополнувања на Изборниот законик и на законите за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и за рурален развој Седницата ќе продолжи попладне во 16 часот по заседанијата на матичните комисии, за транспорт, врски и екологија, за политички систем и за земјоделство што треба да се одржат во меѓувреме, најави собранискиот спикер Талат Џафери. Со предложените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, се врши усогласување на рокот за усогласување…

БУГАРИЈА: За седум години се иселиле 400 илјади луѓе

Министерството за надворешни работи на Бугарија на 31 јануари 2019 година испратило одговор до редакцијата на вебсајтот eurochicago/com со број на луѓе кои ја напуштиле државата, потпишано од Елена Шекерлетова, секретар во министерството. Според одговорот, најмногу Бугари има во Германија – 416 илјади, но во останатите бројки не е прецизно наведено. Така на пример во Франција бројката е 60-80 илјади, за Австралија 10-15 илјади, Нов Зеланд 3-5 илјади. За САД – 300 илјади, за Грција исто така 300 илјади, за Канада 70 илјади, за Шпанија, 250 илјади, за Велика Британија…

Дуковски: Не постојат докази дека Чавков сторил кривично дело

Бранителот на Митко Чавков, адвокатот Сашко Дуковски, во завршниот збор на судењето за случувањата на 27 април 2017 година во македонското Собрание, нагласи дека не постои никаква вина, ниту докази дека го сторил кривичното дело кое, како што рече, било наведено со само една нецела реченица. Тој посочи дека одговорноста на сите е многу голема бидејќи станува збор за најголемиот судски процес од осамостојувањето до денеска за едно од најтешките кривични дела. Како дејствија на извршување на обвинетиот се наведува „со неиздавање наредби за распоредување на дополнителни полициски сили за…

Никој не смее да ја критикува власта, па ниту на фб, следува отказ?!

СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ ПО ТЕРКОТ НА ЗАЕВ Критичките статуси за власта го чинеа Ивор Мицковски отказ од Телма?! Новинарот Ивор Мицковски повеќе не работи во Телевизија „Телма“. Извори за Република велат дека од Ивор било побарано да намали со политички статуси против власта, доколку сака да продолжи неговиот ангажман во телевизијата. Поранешниот функционер во СДСМ во последниот период е еден од главните критичари на политиката на премиерот Зоран Заев. Токму тоа го чинело прекин на работниот ангажман. Заев зборуваше за демократија, за слобода на медиуми, а секој новинар од медиум…