Русиот амбасадор: Русија сака новото име на Македонија да се разгледа од Советот за безбедност на ОН

Русија смета дека темата за преименување на Македонија треба да се дискутира од Советот за безбедност на ОН . Тоа го изјави рускиот амбасадор во Скопје, Сергеј Баздекин во интервју за ТАСС. Тој вели дека договорот за промената на името на Македонија го засилил расколот во републиката што ќе има долгорочни негативни последици за Балканот. Дипломат посочи дека речиси две третини од македонското население го бојкотира референдумот за Преспанскиот договор на 30 септември 2018 година. Амбасадорот истакна дека Русија, колку и да се обидуваат да ја обвинуваат за тоа, во…

АНТИЌ: Ја урнаа државата, не оградата!

Ете го дочекавме денот кога Македонија односно Северна стана членка на НАТО и кога Владата театрално го отпочна тргањето на железната ограда, сакајќи, претпоставувам, симболично да покаже дека веќе не сме изолирана земја. Не смееме да го занемариме фактот дека заедно со бројчаникот на Порта Македонија и укинувањето на радиодифузната такса, тргањето на оградата е можеби еден од најважните проекти на оваа Влада реализиран во нејзиниот две и пол годишен мандат, а најавуван во првата недела од формирањето на Владата. Фала му на Господ, успешно реализираа едно ветување дадено кон…

УЈП почна со следење на сметките на граѓаните

Правилникот од Министерството за финансии за доставување на податоци од банките до Управата за јавни приходи за парите, вклучувајќи ги и девизите, кои поединците ги добиваат од земјата и од странство стапи на сила. Со тоа УЈП преку обрасците што ќе ги добива директно од банките ќе ги следи сметките на сите физички лица што добиваат пари на своите сметки од страна на други индивидуалци од правни лица од земјата, како и од странство. Во образецот влегуваат податоци за налогодавачот, примачот, банката, број на трансакцијата, сумата, датум на приливот, основот,…

И ТАСЕВСКИ РАЗОЧАРАН: Вака едно општество за сите не се гради ова е апартхејд!

-Директори на театри и на други институции во културата… Македонци, Турци, Роми, Бошњаци, Власи. Ако има останато барем малку пркос во вас и достоинство, бојкотирајте ги средствата дадени за проектите во 2019 кои и онака се помали од минатата година поради дискриминаторска поделба на истите, по албански етнички клуч. На тоа дивеење еднаш мора да му се стави крај. Бојкот. Вратете им ги парите од сметка. Претставите правете ги на гола сцена. Вака едно општество за сите не се гради. Ова е апартхејд, вели актерот и активист на Шарената револуција,…

Нов скандал со ПИОМ: Нашите иселеници 8 месеци не зеле македонска пензија

Иселеници од Австралија, Швајцарија и други држави, кои се стекнале со право на користење пензија од Македонија, 8 месеци не добиле ни денар. Порталот „Скопје 1“ сакајќи да открие која е причината, најправо се обратил кај портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, кој веднаш ги препратил за ова прашање одговорот да го побараат во Министерството за труд и социјална политика. Портпаролот на Mинистертсвото ги препратил да се обратат до ПИОМ. А, од ПИОМ, пак, портпаролката Анифе Зекири, им соопштила дека е на боледување оваа и следната недела. Таа побарала прашањето да…

ЦИА: Москва барала спојување на Вардарска и Егејска Македонија

Документите за поранешна Југославија што ги објави ЦИА покажуваат дека Советскиот Сојуз неколку години по завршувањето на Втората светска војна вложувал големи напори за нерешеното македонско прашање наспроти индиферентниот став што го имале југословенските власти. ЦИА во своите белешки од 1950 година тврди дека комитет спонзориран од Советскиот Сојуз, наречен Одбор за слободна Македонија, бил формиран со цел да стимулира симултани востанија против владата и водството во Егејска и во југословенска Македонија, во интерес на унифицирање на македонската република, стои во извештајот. Според ЦИА, македонската република требало да ги добие…

МНР: Во Службен весник ќе се објави датумот на влегување во сила на новото име

Министерството за надворешни работи (МНР) информира дека ќе го објави во Службен весник датумот на влегување во сила на Уставните амандмани и Уставниот закон. “По исполнување на сите правни услови за влегување во сила на Конечната Спогодба и Уставните амандмани, Владата на Република Македонија, ќе го објави во Службен весник датумот на влегување во сила на Уставните амандмани и Уставниот закон. Потоа, Република Северна Македонија и Грција ќе достават заедничко писмо до Генералниот секретар на ООН, со кое го информираат Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната Спогодба,…

Отворено писмо до МОН: Министре, ќе продолжите ли мирно да седите во фотелјата додека ние си ги пакуваме куферите?

Уште една револтирана личност со уште едно разочарувачко, понижувачко писмо. Уште еден незадоволен претставник на модерното племе што сака да се обрати до „поглаварите“. Се спушта ноќ и смог врз младите никулци на Македонија. Ученици, студенти, луѓе… Нѐ голта ноќта, гризе без пардон, без срам, без правила, без закон.Студентите беа иднината на земјава, нели? Драги надлежни од МОН, очекувате свесно да се фрлиме во таа бездна од иднина? Со ладна глава да трпиме дури ни грабате од раце со изјави толку вешто неосмислени, што дури стануваат смешни, бедни.  Ми беше…

Мицкоски: Хаосот во здравството чини човечки животи, оставки веднаш!

Здравството е пред колапс, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објавувајќи видео на својот Фејсбук профил. „Неспособноста, негрижата и неодгoворноста на министерот Филипче и премиерот Заев ја плаќаат граѓаните. Граѓаните ја изгубија довербата. Состојбите од ден на ден стануваат се полоши. Хаосот во здравството чини човечки животи. Граѓаните не можат да дојдат до лекови. Тендерите им се поважни од граѓаните. Понижувања на медицинските работници. Оставка веднаш. Промени и избори на кои народот ќе одлучува“-порача Мицкоски.

Дали ДУИ заминува од Владата? Баџанакот на Таравари предложен за заменик министер, на местото на Нухиу?!

Баџанакот на Таравари предложен за заменик министер, на местото на Нухиу?! СДСМ и 8 те пратеници (независните од ВМРО) во коалиција со Беса на Касами и Алијанса на Села, се шпекулира во високите политички кругови е новата коалиција на СДСМ?! Овие неофицијални информации со кој се шпекулира внатре во СДСМ се погласни и поголеми, и каде ДУИ му откажува послушност на Заев во страв да не се претопи во СДСМ и да заврши како ПДП на времето. Деновиве ова ќе излезе на површина и ДУИ на изборите ќе проба да…