ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА НА МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА: На средба со претседателката на Малта и посочија дека се спроведува eтнoцид врз македонскиот народ!

Македонската заедница во Малта се сретна со претседателката на Малта . Во палатата Сан Антон, македонската заедница во Малта предводена од нејзиниот претседател, Г-дин Максимилијан Казаков и неговото најтесно раководство, оствари историска средба со претседателката на Малта Н.Е Г-ѓа Мари-Луис Колеиро Прека. Претседателката Колеиро Прека потенцира дека и претставува посебна чест и задоволство што македонската заедница е прва со која остварува државничка средба, од било која заедница на иселеници, откако стана претседател на Малта во 2014та година. Претставниците на МЗМ (Македонската заедница во Малта) разговараа за ситуацијата во која се…

Тања Каракамишева–Зошто нема да гласам

Тања Каракамишева Граѓаните на референдумот од 30.09. не ја дозволија ниту промената на уставното име Северна Македонија, ниту го прифатија Преспанскиот договор. Одродената власт, преку заобиколување на граѓанската волја, продолжи да си ја тера зацртаната агенда во Владата па во Собранието. Видовме како беа донесени уставните амандмани, видовме политичка и лична дрскост каква што Македонската политика не памети до сега. И покрај неуспешниот референдум, власта не ја запре забревтаната машинерија во практикувањето на политичкото насилство. Прашајте се вие што мене ме прашувате дали мислите дека оваа авторитарна власт која целосно…

ГРЦИЈА: Од утре Северна Македонија да ги промени имињата на улиците, на објектите, на документите што го имаат старото име

Вербална нота што ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, во понеделник ќе испрати Атина до Скопје, според алтернативниот министер за надворешни работи на Грција. Јоргос Катругалос, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА, ги објаснува следните чекори откако грчкиот Парламент во петокот даде зелено светло за Протоколот за членство во НАТО, а на 25 јануари го ратификуваше Договорот од Преспа. ,,Во понеделник ќе биде испратена Вербална нота што ќе информира за ратификацијата на договорот и во продолжение Северна Македонија ќе…

Им ја плаќаме струјата на жителите на Арачиново, Пластичарска, Бит пазар

Поранешен вработен во ЕВН сподели искуство од времето кога работел во ЕВН. Она што многу добро го знаеме од прва рака. Во Македонија има граѓани кои со години не плаќаат струја, поеднакви од еднаквите, на кои освен што тековно им ја плаќаме сите заедно струјата, Владата ќе им ги отпише долговите и со пари од Буџетот, повторно наши пари, ќе му ја закрпи дупката на ЕВН. Во 2013 кога работев во ЕВН, бев 60 дена во реон Арачиново, Пластичарска и Бит пазар во Скопје. Што да ви кажам, анархија како на…

Стив Џобс:Не ги учете децата да бидат богати. Учете ги да бидат среќни.

Јас го достигнав врвот на успехот во светот на бизнисот. Во очите на другите, мојот живот е олицетворение на успехот. Но, надвор од работата јас имам малку задоволство. На крајот, богатството е само факт на кој сум се навикнал. Во овој момент, лежејќи болен и навраќајќи се на мојот живот, сфаќам дека сето тоа признание и богатство со кои толку се гордеев, избледеа и станаа безначајни пред лицето на смртта. Можеш да вработиш некој да го вози автомобилот наместо тебе, да прави пари наместо тебе, но не можеш да најдеш…

АХМЕТИ ДО БЕЈЛИ: Пријателе, во мојот дом и семејство секогаш ќе најдеш конак

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети, приреди проштален ручек за Американскиот Амбасадор во Македонија Џес Бејли, кој од должност заминува во почетокот на месец март. Ахмети и Амбасадорот Бејли направија ретроспектива на четиригодишната соработка и на постигнувањата на земјата во овој период. Соговорниците исто така разменија мислења околу Демократската Унија за Интеграција и за перспективите во наредните две децении, членството во НАТО и ЕУ, реформите, претседателските избори, како и за дијалогот помеѓу Косово и Србија. Ахмети изрази благодарност до Амбасадорот Бејли и неговата подржувачка улога за излез од…