Спречен терористички напад во Македонија? – МВР

Спречен терористички напад на ИСИС на повеќе локации во Македонија, вечерва за ТВ21потврдуваат од Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонја. „Министерството за внатрешни работи по претходно разменети оперативни сознанија со партнерска земја, во врска со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на територијата на Република Северна Македонија од страна на припадници на радикални структури поддржувачи на ИСИС, спроведе оперативно-тактички мерки со цел идентификација на можните организатори, логистичари и потенцијалните извршители на нападот“, се вели во испратеното соопштение од МВР. Повеќе прочитајте ТУКА

Адвокатот Давидовиќ за 27 април: УБК ги злоупотреби луѓето како заморчиња

Александар Василевски – Нинџа е контраверзен лик кој предизвика внимание во јавноста, но тој е човек, кој како никој пред него јавно зборувал за настаните од 27 април, истакна денеска адвокатот на обвинетиот Звонко Давидовиќ. -Обвинителството му понуди заштита бидејќи исказот опфати моќни личности, но како и секогаш не се одржа до зборот. Тие што денеска не се во судница се испазарија со обвинителството бидејќи го кажаа она што само ЈО сакаше да го слушне, рече Давидовиќ. Според бранителот Давидовиќ, обвинителството само со доказот дека Нинџа зборувал телефонски со брат…

ЗОШТО НЕ СУМ ЗА БОЈКОТ

Фб статус на Лазар Партиков Долго време обмислував- кое е најдоброто решение во моментов, да се гласа или не на претстојните претседателски избори, воколку нема предвремени парламентарни избори? Факт е дека со излегувањето и учеството на опозицијата на претстојните претседателски избори и се дава легитимитет на дивоградбата „Северна“, но само со борба и со некаква извојувана победа, може да се врати народот од тешката апатија во која го пикна хунтата на власт со однапред пресметани потези. Монтираните процеси на СЈО требаше да ја разнишаат довербата на народот во ВМРО ДПМНЕ…

Знае ли момчето од Муртино што е „национален интерес во литературата“?

Скандалозната национална програма за култура, односно финансирањето на проекти од национален интерес во културата од областа на литературата и издавачката дејност, не само што не е национална туку е во целост антинационала! Во оваа прилика, од шарлатанската распределба на средства за литературата/книжевноста, издвојуваме само дел од книгите кои се прогласени за „книжевни дела“, иако немаат никаква врска со книжевноста која се дефинира како уметничко творештво чие изразно средства е зборот, односно јазикот. Освен тоа, од програмата може да се види дека парите се делени по бавтана, од ракав, по приватни линии,…

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името на државата во Република Северна Македонија, информираат од Амбасадата на САД во Скопје. – Владата на САД денеска доби официјално известување за промената на името на Република Северна Македонија. Во согласност со тоа, ние веднаш ќе почнеме да го користиме новото име и ќе го започнеме процесот за промена на референците на интернет страниците, официјалните документи и други места, објави на својот твитер-профил Американската амбасада.

Завршни зборови за 27 април: Чавков навремено реагирал, по негова наредба се евакуирани пратениците и е воспоставен јавниот ред и мир

Денеска во скопскиот кривичен суд се одржува седница по завршните зборови на обвинетите во случајот 27 април, завршен збор има и тогашниот директор на БЈБ, Митко Чавков, кој бил човекот кој ги издал наредбите да се евакуираат пратениците и да се воспостави нарушениот јавен ред и мир во и околу Собранието. Чавков посочи дека во 19 часот дал наредба на Наумовски, кој сега е сведок од застапникот на обвинението со сите расположливи сили да интервенираат во Собранието и да се пробијат силите до прес салата број 3 за заштита на…

Трамп прогласи вонредна состојба

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва во телевизиско обраќање прогласи вонредна состојба, со цел да добие пристап до милијардите долари за изградба на ѕид долж американско-мексиканската граница. Трамп истакна дека ќе ги искористи извршните овластувања да го заобиколи Конгресот, кој одобри значително помалку пари за ѕидот, отколку што тој побара. Шефот на Белата куќа нагласи дека ќе потпише декларација за воведување вонредна состојба, со цел да ја заштити земјата од наркотици, криминал и илегални мигранти кои влегуваат од Мексико преку југозападната граница на САД, оценувајќи дека тоа претставува голема закана за…

Ексклузивно видео: Заев исвиркан во Иловица и Штука (ВИДЕО)

Премиерот Зоран Заев минатата недела беше во посета на населените места Иловица и Штука каде е предвидено да се отвори рудникот Иловица Штука. Жителите на овие населени места го дочекаа премиерот Заев со свирежи и негодувања поради неговото присуство во населеното место. На ексклузивната видео снимка се гледа како откако со најава му е дадено збор на Заев, тој бил негативно дочекан од жителите, погледнете. Жителите и граѓанските здруженија за време на оваа средба изјавија дека рудникот не треба да биде отворен, бидејќи ќе страда целиот регион, и ќе има…

“Словените со војна не можеш да ги победиш. Ние ќе им дадеме лажни идеали и тие самите себе ќе се уништат.” – А. Далас.

“Словените со војна не можеш да ги победиш. Ние ќе им дадеме лажни идеали и тие самите себе ќе се уништат.” – А. Далас. …И мал број луѓе, многу мал број луѓе ќе сфатат за што се работи. Но, ние таквите луѓе ќе ги ставиме во беспомошна положба, ќе се исмеваме со нив, ќе ги клеветиме и ќе ги прогласиме за отпадници во општеството. Ние ќе ги рушиме духовните вредности, ќе ги вулгаризираме и ќе ги уништуваме основите на човековиот морал. На тој начин ќе ги разнишаме генерација по генерација,…

Николоски: Бојкотот му одговара на Заев – глас за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ значи пад на власта!

Во јавноста се заговара идејата за бојкот на претстојните претседателски избори, особено кај про-опозициски ориентирани новинари, активисти, интелектуалци, со цел да не се достигне цензусот. Овој повик, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски го разбира, но не го оправдува, бидејќи целта не е да пропаднат претседателските избори. – ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која што сака да одлучува и да победува. За да може да одлучува и да победува мора да учествува. Во спротивно која е поентата на постоење на ВМРО-ДПМНЕ. – рече Николоски за „Лидер“ и објасни дека целта на политичките партии…