ТОНИ МИХАЈЛОВСКИ: Убиства, грабежи, престрелки ни станаа секојдневие, битно таблите со новото име се обезбедени 24 часа

Убиства, грабежи, палежи, исчезнати, престрелки, станаа наше секојдневие. Битно таблите со новото име се обезбедени 24 часа. Не само што е пробиено дното, туку има и неколку подрумски спрата надолу, пишува членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски на својот Фејсбук профил.

ММДЧП: Бараме Русија и Кина да стават вето на сите обиди за менување на македонското име

„Меѓународната заедница мора да се обедини во заштита на демократијата и владеењето на правото. Ги повикуваме земјите членки на ОН да стават крај на принудното спроведување на Преспанскиот договор и да соопштат дека тие не го поддржуваат менувањето на македонското име во Обединетите нации“, се вели во соопштението на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП). „Бараме поддршка за да се стави стави крај на промената на името која ни е наметната од Западот. Нелегитимниот ‘премиер’ Зоран Заев ја измами меѓународната заедница и ја убеди дека Македонија го сменила своето…

Ексклузивно интервју за Македонски весникот “Илинден”: Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова кандидат за претседател на Република Македонија

Македонски весникот “Илинден”: Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова, ве молиме дадете кратка биографија за вас да се запознает читателите. Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова:Партијата ВМРО-ДПМНЕ е добро позната во јавноста и мислам дека нема потреба од нејзино претставување. Всушност, јас не сум соодветниот соговорник да зборувам за партијата, бидејќи на Конвенцијата за избор на претседателски кандидат се пријавив како надпартиски кандидат. Бев поттикната од група професори и јавни личности со различни политички убедувања. Тие во мене видоа личност која има знаење и капацитет за обединување, а партијата покажа дека е отворена и…

Претседател на Република Македонија е единствена институција која дава отпор на „Северна“

Институцијата Претседател на Република Македонија, која ја ја предводи претседателот на Република Македонија Проф. Д-р. Ѓорѓе Иванов е единствената институција во Македонија која дава отпор на промената на името. Името Претседателот на Р. Македонија со јасен став дека е против промена на името во Република Северна Македонија. Доказ за отпорот од претседателот против Северна е и сликата од службен весник. Единствена институција што дава отпор на Северна. Службен весник на РСМ, Влада на РСМ, но Претседател на Република Македонија Гласи коментарот кој се шири низ социјалните мрежи.

ГОРАН АНГЕЛОВ ЗА 27 АПРИЛ: Не сум терорист, излегов од Собранието кога видов дека има „кавги“

Учеството во протестите „За заедничка Македонија” за Горанчо Ангелов од здружението „Ќосето” кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, било од патриотски причини. Ангелов пред судечкиот совет потсети на настаните од 2017 година за кои рече дека кога тргнале од „Дион“ кон Собранието вратите веќе биле отворени и влегле внатре. Имал маска која ја ставал и ја вадел, и толку бил збунет што не знаел што прави. Влегол во ходникот до прес-салата и излегол откако видел дека внатре имало „кавги“. Тој тогаш го напуштил Собранието и седнал…

ДУРЛОВСКИ: Се плашам дека државата ми ја украде татковината!

На 27 април 2017 ја испеав химната на Република Македонија и заминав со мојот син да гледам ракомет во спортската сала „Јане Сандански“. Откако видов на интернет дека граѓаните влегуваат во Собранието, се вратив – изјави Игор Дурловски на завршните зборови за крвавиот четврток. Тој го повика обвинителството да го осуди, доколку заслужува казна за тоа што бил во Собранието. Освен мое присуство таму, друго нема што да утврдите. Доколку најдете доказ за било какво мое учество, планирање, намера да бидам дел од некакво сценарио за 27 април осудете ме.…

Јане Ченто: Власта ми нудеше да бидам заштитен сведок и да сведочам лажно

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од страна на одредени полициски и обвинителски структури добил понуда да биде, заштитен сведок за крвавиот четврток, а наместо тоа да не биде обвинет за случајот. –Ми дадоа понуда односно бев уценет да бидам заштитен сведок во замена да немам кривична пријава. Требаше да читам лист хартија која ми беше дадена. Одговорот мој беше “и 100 години да ме судат немам намера лажно да сведочам ниту пак да местам луѓе”. Тогаш…

Македонскиот PowerAD од Струмица е селектиран во групата на 50 напредни старт-ап бизниси од целиот свет

Македонскиот иновативен бизнис PowerAD од Струмица е селектиран во групата на 50 напредни конкурентни старт-ап бизниси од целиот свет на форумот на најголеми приватни инвеститори избран од Светскиот инвестициски форум на бизнис ангели.  Со тоа  на Форумот ќе добијат ексклузивна директна можност за финансирање на сопствената бизнис идеја од многубројните инвеститори присутни на годинашниот форум, кои потекнуваат од европските и светски мрежи на бизнис ангели. -Целосно сме убедени дека овој успех ќе охрабри и многубројни останати македонски носители на иновативни и конкурентни идеи да ги развиваат своите развојни проекти според моделите…

„7 дена молк од власта и надлежните за причините на катастрофалната несреќа во која животот го загубија 15 наши сограѓани“

Оливер Спасовски и МВР вчера признаа дека компанијата „Дурмо турс“ која е и сопственик на станицата за технички преглед „Авто мото здружение“- Гостивар работела непрописно и со недостатоци во работењето, истакна Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -Воедно, Оливер Спасовски и МВР фатени живи се обидоа да ги излажат граѓаните дека извршиле увид на 4 април 2018 година и издале забрана за работење од 30 дена поради неисполнување на условите и чл. 8 од правилникот за технички преглед на возила. Според документот кој стигна до нас, јасно покажува дека…

Полицијата ги чува таблите со Северна Македонија 24 часа на ден за да не ги исчкртаат како на автопатот „Пријателство“

Новите крајпатни табли со Република Северна Македонија што беа поставени на граничните премини во средата, полиција ги чува 24 часа на ден. А полицајци позорникари чуваат стража и ноќе, поради опасност да бидат симнати, ишкртани или украдени за старо железо, објавува СДК.мк. Официјално, на граничните премини секако има постојана патрола од позорникари кои не се таму само за таблите со новото име на државата, туку и зашто на меѓуграничниот простор мора да се внимава, бидејќи таму не смеат слободно да се движат луѓе. Неофицијално, полицајците се со задача да стојат покрај…