Ласовска: Битката за идентитетот не е завршена

На годишната конференција на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, претседателката на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска рече дека битката за идентитетот не е завршена. -За жал или за среќа битката за идентитет не е завршена, заттоа што народ со пенало не се брише, идентитет е длабоко вкоренет и ќе ги надживее овие неправди.  Но сепак Македонските граѓани етнички Македонци,колку и да звучи ова нелогично во една национална држава ги очекуваат мачни обиди да го зачуваат својот идентитет како Македонци затоа што актуелните власти нема да им помогнат во таа битка.…

Три убиства во три дена: Им гарантира ли некој безбедност на граѓаните?

Граѓаните, оправдано, се чувствуваат небезбедни во Македонија. Насилствата се присутни секој ден како и разбојништвата, гражбите, тепачките. Но, најзагрижувачка е статистиката за се почестите убиства. За само три дена, три лица беа убиени во Македонија. Синоќа беше убиен маж од Тетово, 20-годишно момче завчера беше убиено во Шишево, а пред два дена смртно беше застрелан маж од Струга. Убиен додека седел со пријателите Едно лице е убиено синоќа во Тетово. Ова е уште една трагедија која ја потресе Македонија. Жртвата е средовечен маж. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство…

Легализацијата на канабисот на среден рок може да донесе стотина милиони евра

Скопје, 3 март 2019 (МИА) – Легализацијата на употребата на канабисот може да има економска бенефиција за граѓаните, за земјоделството и за државата. Земјоделците од канабисот може да произведуваат добиточна храна, биодизел, пелети и лекови, додека државата од оданочување на канабисот за медицинска употреба може да генерира значителни средства. Ова беше разговарано на јавната расправа на тема „Економските и здравствените придобивки од легализација на канабисот“, што се одржа минатата недела во рамките на парламентарната Комисија за економски прашања во Собранието и на која учествуваа пратеници, адвокати, професори, експерти и претставници…

СИЛЈАНОВСКА: На Балканот се случуваат „цезаризам“, „бонапартизам“, „олигархија“…!

За политиката мислев дека не е мојот свет, но политиката може да биде украдена од многу мал број на луѓе кои мислат дека е нивна. Таа не може да биде само една страна, а да не биде со критика. За нешта што се наш живот, наш идентитет, во Република Македонија решаваат неколкумина, рече Гордана Силјановска Давкова на 18.Конференција на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ. – Можеби имате заблуда во личностите, но политиката ако не е уметност на можноста може да ја загрози не само државноста, туку како што вели еден…

Мицкоски: Или сте со нас и заедно ќе се бориме, или ќе ја одобрите неправдата да стане закон

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес порача дека Заевизмот мора да биде поразен, а изборите што доаѓаат дека ќе бидат референдум на народот. -Сега е време да се чуе вашиот глас во политиката и моментот кога мора секој од вас да се определи. И навистина не е доволно да стоите пред малите екрани и да бидете само огорчени поради лошата реалност. Мора да одберете страна да излезете и да гласате. Мора да се одлучите. Или ќе гласате против сето ова што се случува, или ќе одбиете да влијаете на работите…

Пендаровски се обрати пред Централниот совет на ДУИ

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски денеска имаше кратко обраќање пред членовите на Централниот совет на ДУИ кои на седница меѓудругото расправаат за потврдата на неговата кандидатура за претстојните претседателски избори. Пендаровски во својата изјава посочи дека се обратил на покана на раководствто на ДУИ во пресрет на нивната формална одлука за негова поддршка, бидејќи политичкиот договор на 31 партија за негова кандидатура мора да ги помине внатрепартиските процедури во секоја од овие партии. – Овој викенд повеќе партии имаат состаноци и јас во моментов доаѓам од конгресот на СДСМ…

Заев повторно излажа: Волсваген инвестира во Србија наместо во Македонија

Премиерот Зоран Заев пред извесно време најави голема инвестиција на гигантот во автомобилската индустрија Волсваген. Таа инвестиција требаше во Македонија да донесе неколку илјади вработувања, но вестите од соседна Србија говорат нешто друго. Како што може да се прочита на српските медиуми, овој автомобилски гигант започнува да инвестира и да гради фабрика токму во Србија. Новости.рс објави дека Волсваген ја одбрале Србија за оваа инвестиција, а во конкуренција била и нашата држава. Србите прогнозираат дека оваа фабрика ќе им донесе извоз од 4.5 милијарди евра.  5000 Срби ќе добијат работно место. Да…

МАКЕДОНЦИТЕ ФИЛИП ДОДЕВСКИ -ШАМПИОН, ДЕЈАН ГЕОРИЕВСКИ – ВИЦЕШАМПИОН НА ЕВРОПСКОТО КЛУПСКО ПРВЕНСТВО ВО ТАЕКВОНДО ВО СОЛУН

Филип Додевски (-87 кг) освои златен медал, а Дејан Георгиевски (+87 кг) сребрен на Европското клупско првенство за сениори во Солун – Грцијан кое не претставува ТКД Бутел од Скопје. Додевски во финалето славеше против Драшко Јованов од Србија, а во полуфиналето го победи носителот на бронзениот медал од Светско првенство Трабелси од Тунис, кој се бори за австриски клуб. Додевски ги победи: Дијамантидис од Грција, Бабаевски – Русија, Антониос – Грција, Трабелси – Австраија и Драшко Јованов Србија. Дејан Георгиевски категорија (+87 кг) со две победи во пресметката на…

Каракамишева: Новата власт ќе мора да го поништи договорот од Преспа и оној со Бугарија

“Новата ВЛАСТ ќе мора да ги ПОНИШТИ Договорот од Преспа и Договорот со Бугарија. Тоа согласно Уставот и законите во земјата не може да го стори ниту еден претседател на државата. Ниту сегашниот, ниту кој било иден. Тоа може да го стори САМО УСТАВНИОТ СУД! Ако идниот претседател на Северџанија НЕ МОЖЕ да направи ништо освен да се помири со судбината и да констатира дека се е неуставно и спротивно на меѓународното право ама што да се прави кога немам никаква надлежност да ги поништам штетните договори следи логично прашање…

Писмо на Борис Дрангов до неговата сопруга.

Писмо на Борис Дрангов до неговата сопруга, во кое ги објаснува своите мотиви за неговото учество во Илинденското востание 1903…….“Моја невестo,Ти одлично знаеш како стојат работите во нашата родна земја. Таму јуначка наша крв обилно се лее. Никогаш повеќе не страдала мојата мајка Македонија .Јас одлично го чувствувам нејзиниот повик тоа и како нејзин мил син, не можам да не заминам маченички на нејзиниот повик да се борам.Јас заминувам, мојта драга невестo!Во овој свечен, торжествн миг јас без двоумење, ја поставувам Татковината повисоко од семејството,неговата доброчестина погоре од нашите лични…